אורה קורן

אפי רוזנהויז, לשעבר מנכ"ל שופרסל, אלי גידור, לשעבר סמנכ"ל שיווק של שופרסל ורשת השיווק הגישו היום ערעור לבית המשפט העליון על הרשעתם בפרשה, בה הואשמו בהפעלת לחצים על ספקים גדולים תוך הפרת התחיבויותיהם לרשות ההגבלים העסקיים. צוות ההגנה, הכולל עורכי דין ממשרד אגמון, תוגבר עם הצטרפותה של עו"ד יעל גרוסמן המתמחה בפלילים.

רוזנהויז טען בערעור, בין השאר, כי לא הוכח נסיון לביצוע הסדר כובל במסגרתו לכאורה פעלה שופרסל להפסקת מבצע מקביל של ספקים גדולים ברשת מגה המתחרה. כמו כן, הוא יטען שגם הרשעתו בעבירה של הפרת תנאי המיזוג לא הוכחה, שכן לו היה אומר מה שיוחס לו, עדיין היה על בית המשפט לפרש את הדברים בזהירות הראויה.

לדבריו, הדברים נאמרו על ידו כאמירות בעלמא, ובתגובה לשאלות של הספקים. לא היתה מצדו יוזמה או דרישה מתוכננת להפסקת אספקה, ולא היתה התערבות מתוכננת ומפורשת בתנאי הסחר לכן לא הופרו הוראות הסכם המיזוג.

אפי רוזנהויז בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

הערעור התמקד בעבירת הסדר כובל, כיוון שעורכי הדין העריכו, שבגינה הושת על הנאשמים עיקר העונש בבית המשפט המחוזי. עם זאת, הם גם דחו את הקביעה לפיה הנאשמים הפרו את תנאי המיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט. לגישתם, על הפרת תנאי מיזוג לא הוגש מעולם בישראל כתב אישום. באחרונה הואשמה סטימצקי ומנכ"לית החברה בהפרת תנאי מיזוג, והושת עליהם עיצום כספי בלבד

לפני כחודשיים נגזרו ענשי מאסר בפועל על נאשמים בהפרת תנאי מיזוג ובנסיונות לביצוע הסדר כובל, אף שהנסיונות לא צלחו. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן גזר על אפי רוזנהויז, לשעבר מנכ"ל שופרסל ארבעה וחצי חודשי מאסר, מתוכם חודשיים לריצוי בפועל וחודשיים וחצי נוספים בעבודות שירות. על סמנכ"ל השיווק של הרשת, אלי גידור גזר חודשיים וחצי מאסר מהם חודש מאסר בפועל.

השופט קבע, כי "שופרסל, רוזנהויז וגידור פעלו באלימות ובכוחניות כלכלית כלפי הספקים על ידי ההוצאה החד צדדית והמידית של מוצרים מן המגוון, לצורך חידוד מעשי של המסר שביקשו להעביר. בנוסף, בסיטואציה הנדונה הם ניצלו לרעה את כוחם ומעמדם אל מול הספקים, שנפגעו ללא ספק מהורדת אותם מוצרים מן המגוון, כפי שעלה מן הראיות, כדי לנסות לאלצם להסכים להסדר המוצע. נסיבות אלה הן נסיבות מחמירות שיש בהן כדי להשפיע על מידת העונש שייגזר על הנאשמים".

עורכי הדין של רוזנהויז טענו, כי בית המשפט המחוזי קבע, שרוזנהויז ניהל שיחות עם ארבעה ספקים מתוך עשרה שהשתתפו במבצע במגה. שנים מהם, גזי קפלן ז"ל לשעבר מנכ"ל אוסם וגדי לסין מנכ"ל שטראוס העידו, שהבינו מרוזנהויז שהוא מצפה שהם יעשו משהו בעניין המבצע מגה. עורכי הדין של רוזנהויז טענו, כי זה לא מספיק ספציפי כדי להוכיח עבירת הגבלים עסקיים.

שני ספקים העידו, כי רוזנהויז כביכול אמר דברים מפורשים בעניין המבצע במגה. רוני וינשטיין, מנכ"ל ויסוצקי אמר, שרוזנהויז אמר לו להפסיק אספקה למגה. איציק תמיר, מנכ"ל החברה המרכזית ליצור משקאות קלים העיד, שרוזנהויז אמר לו להוריד הנחות למגה.

לגביהם טוענים עורכי הדין של רוזנהויז, כי הדברים כלל לא נאמרו על ידי רוזנהויז, וגם אם כן נאמרו, הם לא אמירה מספיקה לקבוע שהיתה כאן עבירה על חוק ההגבלים ביצירת הסדר כובל.

לשיטתם, ספקים נוספים שרוזנהויז דיבר איתם לא העידו שהוא ביקש דבר בעניין המבצע מגה, ובכך מתחזק טיעונם כי אין כאן נסיון לבצע הסדר כובל, כיוון שאין טעם להגיע להסדר עם שני ספקים מתוך עשרה שהשתתפו במבצע במגה.

עורכי הדין של רוזנהויז מתבססים על הטענה שבית המשפט המחוזי קיבל, לפיה אי אפשר היה להפסיק את המבצע במגה שהיה קצר, שבעה ימים.

לדבריהם, אם אי אפשר היה להפסיק את המבצע, הרי שרוזנהויז שנחשב לקמעונאי מוביל בישראל היה אמור להבין את זה בעצמו, לכן הטענה שניסה להפסיק את המבצע לא סבירה. לפיכך, לגישתם, אין כאן נסיון להסדר כובל.

עורכי הדין הוסיפו, כי לכל היותר היתה בפרשה הכנה לנסיון להסדר כובל, ושישנו קו גבול בין הכנה לנסיון. היו כמה שיחות שנבעו מכעס, אך לא היו יכולות להביא לתוצאה. לגישתם, מדובר במהלך ספונטני ורגשי יותר ממהלך הגיוני ומתוכנן. רוזנהויז לא חצה את הגבול בין הכנה לנסיון, והכנה אינה מהווה עבירה.

פרשת שופרסל התרחשה בסוף 2008. להנהלת שופרסל התברר בהפתעה, כי ספקים גדולים ערכו מבצעים דומים במגה ובשופרסל. רוזנהויז וגידור צלצלו מיוזמתם לספקים לבירור נסיבות העניין, דרשו מהם לנקוט פעולות מסויימות ומשלא נענו, הוסרו ממדפי הרשת חלק ממוצרי הספקים.

עבודות השירות של רוזנהויז נקבעו במרכז למורשת המודיעין ברמת השרון,חמישה ימים בשבוע, 8.5 שעות עבודה ביום. המאסר בפועל אמור היה להתחיל ביום 1.9.14 אולם לאחר שעורך דינו של רוזנהויז, צבי אגמון הבהיר, כי בכוונתו לערער על גזר הדין הסכימו התובעת, רשות ההגבלים והשופט לדחיית תחילת המאסר עד לסיכום הדיון בערעור, אם אכן יוגש. עבודות השירות יחלו חודש ימים לאחר שחרורו מן המאסר בפועל.

עוד הוטל עליו קנס בסך 450 שקל, או או ארבעה חודשי מאסר נוספים תמורתו. הקנס ישולם ב-10 תשלומים שווים ורצופים החל מיום 1.1.15. כמו כן הוטל על רוזנהויז מאסר על תנאי של שישה חודשים, למשך שלוש שנים מיום שחרורו מן המאסר, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור עבירות של צד להסדר כובל, של ניסיון לצד להסדר כובל או של הפרת תנאי מיזוג לפי חוק ההגבלים. בנוסף נאסר עליו לכהן כדירקטור בחברות ציבוריות מה-1.9.14, מועד סיום כהונתו כדירקטור בחברת נייר חדרה. בעקבות הודעת הערעור הוסכם לדחות את תחילת ההחלטה עד להשלמת הערעור, אם יוגש.

עבודות השירות של גידור יהיו בציימס ישראל -מע"ש אחיקם בתל אביב, חמישה ימים בשבוע, 8.5 שעות עבודה ביום. גידור אמור להתייצב למאסר ב-1.9.14, אולם גם מועד זה יידחה אם יערער לעליון. עבודות השירות יחלו חודש ימים לאחר שחרורו מן המאסר בפועל.

עוד הוטלו עליו קנס בסך 250 אלף שקל, או חודשיים מאסר בפועל תמורתו. הקנס ישולם ב-10 תשלומים שווים ורצופים החל מיום 1.1.15. וכן מאסר על תנאי של ארבעה חודשים למשך שלוש שנים מיום שחרורו מן המאסר, והתנאי הוא שלא יעבור עבירה של צד להסדר כובל, של ניסיון לצד להסדר כובל או של הפרת תנאי מיזוג לפי חוק ההגבלים.

על שופרסל גזר השופט קנס בסך 3 מיליון שקם, אשר ישולם בתוך 90 יום. כמו כן נדרשת הרשת לחתום על התחייבות בסך 5 מיליון שקלים למשך 3 שנים, שלא לעבור עבירה לפי חוק ההגבלים העסקיים. ההתחייבות תיחתם בתוך 21 יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker