מחירי שמן הזית בישראל עשויים לעלות אחרי החגים בעקבות התייקרויות בעולם

התייקרות שמן הזית בספרד בכ-20% צפויה להביא לעליית מחירי שמן הזית המיובא לישראל ■ עם זאת, כמה מיצרני 
שמן הזית המקומי מבטיחים כי בשלב הזה לא יעלו מחירים ■ רמי לוי: "עד אחרי החגים לא אעלה מחירים, אחרי החגים 
- אלוהים גדול" ■ בכיר בענף: "בסיכום שנתי, רשת גדולה מרוויחה כ-40% ממחיר בקבוק שמן זית, וזה רווח פנטסטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"שמן הזית הנמכר בספרד במכלים גדולים (צובר) התייקר בכ–30%, והמשמעות היא שמחיר בקבוקי שמן הזית לצרכן יתייקרו בכ–20%, כי חלק מהעלויות כמו עבודה ובקבוקים נשארו קבועות" - כך העריך בכיר בענף הישראלי. לדבריו, ההתייקרות נובעת מכך שהיבולים בספרד צנחו מכ–1.7 מיליון טונה ב–2013 לתחזית של מיליון טונה ב–2014. "זה יצר עליית מחירים דרמטית בספרד, וזו כנראה תהיה המגמה בחצי השנה הקרובה בעולם, כי ספרד מייצרת 40% משמן הזית העולמי", הוסיף הבכיר.

לדבריו, מחיר שמן הזית בישראל לא חייב להתייקר בהתאם, מכיוון שרשתות נהנות מרווח של 30%–40% מהמחיר לצרכן, והן יוכלו לחתוך ברווחים כדי לא להעלות מחירים. לדבריו, בנוסף לרווח מהמחיר לצרכן, רשתות גדולות דורשות מיצרנים ויבואנים החזר של 8% מהמכירות בסוף השנה. המקור הוסיף כי רשתות דיסקאונט, כמו רמי לוי, מרויחות כ–30% ויכולות להסתפק ברווח של כ–25% במבצעים. "בסיכום שנתי, רשת גדולה מרויחה כ–40% ממחיר בקבוק שמן זית, וזה רווח פנטסטי", אמר.

הבכיר הוסיף, כי "שרשרת הערך בשמן זית קצת מעוותת. רשת יכולה להרויח על בקבוק 15 שקל, בעוד שהרווח שלה על בקבוק שמן צמחי אחר הוא 1.5–2 שקלים. פערי התיווך נמצאים בעיקר אצל הקמעונאים".

צילום: דודו בכר

עדי נעלי, יו"ר ענף הזית במועצת הצמחים, סבור אף הוא שהמחירים הגבוהים של שמן הזית משקפים "קופון שגוזרים בשלב המסחר בין החקלאי לצרכן". לדבריו, עליית המחירים בחו"ל עשויה להיות הזדמנות להגדלת רכישות מהמגדלים בישראל, שלא צפויים להעלות מחירים בשיעור ניכר, ולכל היותר תאפשר להם עליית המחירים באירופה לקבל כשקל נוסף על ליטר שמן זית. "מגדלים ישראלים מתקשים להרוויח. הם מוכרים שמן זית במחיר ממוצע של 19 שקל לליטר, בעוד שלפי תחשיבי משרד החקלאות עלויות הייצור שלהם הן 21 שקל לליטר", אמר נעלי.

לדבריו, שמן הזית הישראלי, שקיבל תו תקן מענף הזית, הוא בעל איכות גבוהה מזו שבדרך כלל מייבאים לישראל. השמן נמכר ברשתות בכ–40 שקל בממוצע. לדבריו, "מישהו גוזר קופון על חשבון המגדלים, שבקושי מחזירים את עלויות הגידול. בעוד שהמגדלים באירופה מסובסדים, בישראל הם לא נהנים מתמיכות דומות. למרות הקשיים, השמן הישראלי שואף לספק את מלוא התצרוכת המקומית".

עם זאת, רשתות השיווק טוענות כי הרווחיות הנטענת של 35% ממכירת שמן זית היא מוגזמת ולא נכונה, אך לא מוכנות להתחייב כי לא יעלו מחירים במידה שהיצרנים או יבואנים מספרד יעלו הם את מחיר המחירון. נראה כי בחודשים הקרובים, עד סיום חגי תשרי, רשתות השיווק לא יעלו מחירים מכיוון שהן ינהלו תחרות עזה על לבו של הצרכן. ואולם בתום החגים, בהחלט ייתכן שנראה את הרשתות מקפיצות את המחירים.

גם רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, שמוכר באתר שלו שמן זית ספרדי תחת המותג הפרטי ב–26 שקל לבקבוק 750 מ"ל, לא מתחייב לטווח הארוך שלא להעלות את מחירו אם היצרן ייקר את המחיר. "עד אחרי החגים לא נעלה מחירים וניתן לעם ישראל לעבור את החגים בצורה רגועה. אחרי החגים, אלוהים גדול. צריך לקחת בחשבון שאם היו מבטלים את המס - מחירי שמן הזית בישראל היו הרבה יותר נמוכים. בלי קשר, הרווחיות הגולמית שלנו על שמן זית היא בממוצע 20% ולפעמים גם 18%, גם על המותג הפרטי וגם על מותגים אחרים שאנחנו מוכרים ברשת".

"הרווח של הרשתות הוא 20%"

מחירי שמן זית כתית מעולה של המותגים הפופולריים - כמו יד מרדכי, זיתא ועץ הזית - אינם זולים ונעים סביב 35 שקל לבקבוק 750 מ"ל באתר האינטרנט של שופרסל, 32–35 שקל באתר של מגה ו–30–31 שקל באתר של רמי לוי שיווק השקמה. בחגים, כמו ראש השנה ופסח, מציעות הרשתות המוזלות מבצעים על בקבוקי שמן זית ומוכרות אותם ב–25–27 שקל ל–750 מ"ל. בשאר השנה יוצאות הרשתות המוזלות במבצעים שנעים סביב 30 שקל לבקבוק.

חלק מהרשתות מוכרות שמן זית המיוצר בספרד תחת המותג הפרטי שלהן, כך, למשל, רשת מגה והמותג הפרטי המותג, הנמכר בחלק גדול מהרשתות הפרטיות. בנוסף, מוכרות הרשתות שמן זית של יבואנים, חלקו מספרד. המחירים שמציעות הרשתות על המותג הפרטי ושמן מיובא נמוכים בדרך כלל בכ–4–5 שקלים מהמחיר של מותגים ישראלים נחשבים יותר.

רפי שפר, מנכ"ל חברת ברנד פור יו המייצרת את 'המותג' של הרשתות הפרטיות, שכולל שמן זית מספרד ושמן זית מישראל, אמר ל–TheMarker כי "עדיין לא פנו אליי עם בקשה להעלאת מחירים אבל גם אם כן צריכים לתת לנו התראה של 60 יום ולאפשר לנו לבדוק אם יצרנים אחרים בעולם העלו מחירים ורק אז הספרדים יהיו זכאים להעלאת מחירים. אם כל כל הספקים יעלו מחירים, יעלה גם המחיר של שמן הזית של המותג, אבל רק אחרי שהשאר יעלו". שפר פוסל על הסף את הטענות בנוגע לרווחיות הגבוהה של הרשתות על שמן הזית. "הטענות רחוקות מהמציאות. הרווח של הרשתות על שמן הזית של המותג הוא כ–20% ולמיטב ידיעתי גם ביתר המותגים הרווח שהוזכר רחוק מהמציאות".

צילום: BLOOMBERG NEWS

ברשת שופרסל מוכרים כמותג פרטי שמן זית המיוצר בישראל על ידי זיתא ועל כן אין לה סיבה לגיטימית להעלות את מחיריה. בכל הנוגע לשמני זית מיובאים נמסר משופרסל כי ״לשופרסל לא ידוע בשלב זה על עליית מחירי שמן הזית המיובאים ולכן אין בכוונתנו להעלות את מחירי המוצר לצרכן. לגבי הטענות בדבר רווחיות של 35% ומעלה על מוצרי שמן הזית מדובר במידע מסחרי ועל כן איננו דנים בו בתקשורת כל שנאמר הוא כי הרווחיות בפועל נמוכה מכך משמעותית״.

במגה, המוכרת מותג פרטי של שמן זית המיוצר בספרד, סירבו להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker