מאחורי מסך הברזל: ענף החקלאות חייב לעבור טלטלה

מגדלי תפוחי האדמה מתכננים להשמיד 7,000 טון, כדי לשמור על מחיר - ויש עוד

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

מאחורי הקלעים של ענף החקלאות מתרחשים דברים עגומים, שמחייבים לטלטל את כל הענף כדי לתקן את התקלות. בימים האחרונים נודע כי בחסות מועצת הצמחים מתכננים מגדלי תפוחי האדמה להשמיד 7,000 טון, כדי להבטיח מחיר טוב שיקבלו עבורו. לו היה התחום משוחרר מתיאומים וקרטלים, הירק היה מוצא דרכו לשוק ואולי להורדת מחירים, או שאולי לא היה נוצר כלל עודף, כי מגדלים היו מתכננים טוב יותר את צעדיהם.

אבל זה עוד כלום לעומת מה שקורה בענף הלול, שמשפיע עמוקות על מחיר העוף שנרכוש בסופר ועל מחיר הביצים, אף שהוא מפוקח. המועצה, המנוהלת על ידי מולי לויט, קובעת מכסות גידול לעופות ומטילות, ובכך שולטת על הכמויות בשוק ובעקיפין על המחירים. זה לא מקרה, שמחירי העופות עלו בחדות בשנים האחרונות, לא משנה מאיזו משחטה הגיעו.

תפוחי אדמה. הצרכן משלם את המחירצילום: דניאל בר און

השבוע חזרה המועצה לכותרות כשנודע, כי קיים מחסור של כ-10 מליון ביצים במשק. בעקבות המחסור, אחד המשווקים החל לייבא ביצים במכס מלא, כדי לעמוד בחוזי המכירה שלו לרשתות. ביום ראשון פנה TheMarker למועצת הלול בשאלה מדוע אישרה יבוא של 3 מליון ביצים בלבד, כאשר בשוק טוענים שיש מחסור של 10 מליון ביצים. התשובה היתה שאין מחסור של 10 מליון ביצים. אולם הפלא ופלא, תוך פחות מ-24 שעות כבר התבשרו משווקים, שיש אישור לייבא עוד 10 מליון ביצים.

אחת הבעיות עם המועצה היא שהויסות מאפשר לה להפעיל לחץ על חבריה, מגדלים ומשווקים, כראות עיניה. נזכיר שהיא גם מונעת הגדלת יצור שהענף יכול להשיג ללא קושי, וכידוע, היצע גדול מוריד מחירים. בנוסף, תקציב המועצה מנופח, עומד על 126 מליון שקל בשנה (לאחר שבלחץ משרד החקלאות נחתך מ-134 מליון שקל ב-2013) שמגיעים מהיטלים על מגדלים ומשווקים. סכום עתק זה מממן שכר ותנאי עבודה אחרים ל-200 עובדי המועצה ומגולגל בסופו של דבר למחיר העוף והביצים שאנחנו משלמים.

נושא יבוא הביצים החזיר את מועצת הלול לזרקור. משרד האוצר מנסה לבצע שינוי מעמיק במועצה, אולם נבלם על ידי משרד החקלאות, שאינו אומר שהוא מתנגד, אבל מאט את קצב הטיפול בה. ענף החקלאות זקוק לניעור שיכניס בו יותר תחרות והתייעלות - אחרי יותר מ-60 שנים של כמעט קיבעון. יש להתחיל במועצת הלול, שם כל יום שעובר גורם לכולנו לשלם יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker