בכיר בענף הביצים: חשש למחסור בביצים לקראת ראש השנה

משרד החקלאות ומועצת הלול: אנחנו מווסתים את היבוא ולא צפוי מחסור בביצים בחג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועצת הלול ומשרד החקלאות אישרו היום (ב') יבוא של 10 מליון ביצים, לאחר שבימים האחרונים סירבו לאשר יבוא בהיקף דומה. אישור היבוא נעשה לאחר שאתמול נשאלה מועצת הלול על ידי TheMarker מדוע אישרה רק יבוא של 3 מליון טון, כשמשווקים טוענים שיש מחסור של 10 מליון ביצים, וטענה כי לא נדרש יבוא גדול יותר כדי לענות לצרכי המשק. ממועצת הלול נמסר כי היא בוחנת כל הזמן את צרכי השוק ומאשרת יבוא בהיקפים הנדרשים.

בכיר בענף אמר בתגובה כי "אישור היבוא מכסה רק את המחסור הנוכחי ולקראת ראש השנה יהיה צורך ביבוא נוסף כדי לענות לביקוש הגדל - אחרת יהיה מחסור בביצים".

צילום: ניר כפרי

על אף שמרשתות שיווק נמסר כי בשלב זה לא קיים מחסור בביצים, בשוק ציינו כי בשבועות האחרונים נראה היה כי קיים מחסור בביצים בקרב כמה משווקים גדולים. אחד מהם החל לייבא ביצים במכס מלא לאחר שלא קיבל מכסת יבוא גדולה מספיק, ונאלץ למכור בהפסד כיוון שמחירי הביצים בפיקוח.

בעקבות ההחלטה להגדיל את היבוא, אמרו מקורות במשרד החקלאות כי "נדאג שלא יהיה מחסור בביצים בראש השנה ולא יהיו עליות מחירים כתוצאה ממעבר צרכנים לביצים שאינן בפיקוח". בענף העריכו כי המחסור שהורגש באחרונה נובע ממחסור בפרגיות, שמוביל לקושי בחידוש להקות הטלה ולגיל מבוגר יחסית של מטילות שכמות הביצים שלהן פוחתת עם השנים. כמו כן, בצפון נפגעו כמה משקים ממחלת הניוקאסל שמחייבת השמדת לולים נגועים.

ענף הביצים נמצא בפיקוח מכסות ומחירים. מועצת הלול אמורה לווסת את ההיצע והביקוש ולהמליץ למשרד החקלאות על יבוא בהיקפים שנדרשים. משרד החקלאות מאשר בדרך כלל את המלצותיה והמועצה מייבאת ביצים, בדרך כלל מטורקיה. אם קיים מחסור, מגדלים ומשווקים נדרשים לייבא ביצים במכס מלא (30 אגורות לביצה) כדי לעמוד בהתחייבויותיהם לקמעונאים. כיוון שהמחיר מפוקח, הם מוכרים את הביצים בהפסד של 12-14 אגורות לביצה, שהם 120-140 אלף שקל למיליון ביצים. בישראל משווקים ביממה כשלושה מליון ביצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker