הצעה לשינוי חוק עידוד השקעות הון: לאשר הטבות מס לחברות ביטחוניות

מדובר בחברות ביטחוניות בבעלות ממשלתית מלאה ■ על פי התיקון לחוק מ-2011, חברות ממשלתיות לא יכולות לקבל מענקי ממשלה והטבות מס

אורה קורן
אורה קורן

חברי הכנסת משה גפני, זאב אלקין ואמנון כהן הניחו על שולחן הכנסת השבוע הצעת חוק לשינוי חוק עידוד השקעות הון, כך שיאפשר לחברות ביטחוניות ממשלתיות ליהנות מהטבות מס וממענקי השקעות. השינוי יטיב בעיקר עם התעשייה האוירית (תע"א) ורפאל. על פי הצעתם, חברה בבעלות ממשלתית מלאה, שלפחות 50% מהכנסותיה נובעים מיצוא, תיהנה מההטבות בחוק. הכנסת יצאה לפגרה וצפויה לחזור ממנה לאחר החגים.

ב-2011 שונה חוק עידוד השקעות הון ובין השאר הוחרגו ממנו חברות בבעלות ממשלתית מלאה. הנימוקים היו, שהן ממילא פועלות בארץ בסביבה לא תחרותית. אלא שגם החברות הביטחוניות הממשלתיות, רפאל, התעשייה האוירית ותעש הוחרגו. המשמעות היא, שהן לא יכולות לקבל מענקי השקעות והטבות מס.

כבר במהלך השינוי ב-2011 טענו החברות הביטחוניות, כי ההחרגה אינה מידתית ופוגעת בכושר התחרות שלהן בעולם, אולם טיעוניהן נדחו. מאז החליטה הממשלה על הפרטה מלאה של תעש ועל הנפקת 20% מרפאל ותע"א בבורסה, אם כי המהלכים הללו לא בוצעו עדיין. עתה חוזרים מגישי ההצעה עם אותן טענות ומבקשים לשנות את החוק, כך שהתעשיות הביטחוניות הממשלתיות יוכלו ליהנות מההטבות.

בהצעה נכתב: "החברות הביטחוניות מתאפיינות בתכונות ייחודיות בהשוואה לכלל החברות בבעלות ממשלתית מלאה, המצדיקות את החלת החוק עליהן – הן מהיצואניות הגדולות במשק הישראלי - חברות מוטות ייצוא, אשר רוב מכירותיהן מתבצעות בחו"ל. חברות אלו פועלות בשווקים בינלאומיים ונמצאות בתחרות מול חברות ישראליות העוסקות בתחום הביטחוני, שמוחזקות בבעלות פרטית, וכן זכאיות להטבות האמורות מכוח החוק. בנוסף, הן פועלות בתחום חברות ענק בינלאומיות בתחום הביטחון, התעופה והחלל אשר זוכות לתמיכה פוליטית וכלכלית מממשלותיהן".

טילים במפעל רפא"ל בקרית ביאליק, השנהצילום: גיל אליהו

בנוסף ציינו מגישי ההצעה בדברי ההסבר, כי מדינות כמו ארה"ב, צרפת, גרמניה, בריטניה ויפן אשר עומדות בחזית המחקר, הפיתוח, הטכנולוגיה והחדשנות בתחום האווירונאוטיקה והחלל, מעודדות מגזר זה באמצעות סיוע ממשלתי נרחב ומגוון. כך יוצא, שהחברות הישראליות נפגעות מול מתחרות לא ממשלתיות בארץ ומתחרות בטחוניות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ