משרד האוצר יוזם: פירוק 
מועצות הלול והצמחים - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משרד האוצר יוזם: פירוק 
מועצות הלול והצמחים

מקור ממשלתי: המועצות יוצרות קרטלים שמעלים את המחירים ■ במשרד החקלאות מתנגדים למהלך: נבדוק את ענף הפטם, נערוך רפורמה בלולים ונמקד את מועצת הצמחים בשיווק ויצוא

28תגובות

משרד האוצר מציע לבטל את מועצות הלול והצמחים, או לפחות לשנות את החוק המחייב מגדלים להשתייך אליהן. הנימוק להצעה הוא שהחוק הקיים יוצר מצב אבסורדי שבו המדינה מחייבת יצירת קרטלים בענפי הפירות, הירקות והפטם (בשר העוף), שגורמים לעליות מחירים ולמנגנון המייצר הטבות למקורבים במועצות. באוצר הציעו להכליל את השינוי במעמד המשפטי של המועצות בחוק ההסדרים, שיצורף לתקציב 2015.

במשרד החקלאות מתנגדים לביטול המועצות, אך מוכנים לבחון עם משרד האוצר שינויים בתיפקודן ושינוי מדורג במבנה שלהן, כך שיסייעו בהורדת יוקר המחיה, ולא יחמירו אותו כפי שקורה כיום. הדיונים בהצעה נמשכים, ומטרתו של משרד החקלאות בשלב הראשון היא להרחיק את המהלך מחוק ההסדרים, ובהמשך לקדם רפורמה בנושא המועצות עם משרד האוצר.

ירון קמינסקי

משרד החקלאות הביע נכונות לבטל את מועצת הדבש הקטנה יחסית ולבחון רפורמה בענף הפטם, שם קיים קרטל ששומר על יכולת המשחטות לתאם מחירים ולייקר את מחירי העוף לצרכן.

מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, אמר כי "הצעת האוצר בחוק ההסדרים באה לשנות את הסטטוס של המועצות, ואני חושב שזו טעות. אני מקווה ומעריך שהאוצר יסכים שלא לפרק את המועצות, אלא להתאים אותן למשימות החדשות שנועדו להוריד את יוקר המחיה, על פי הנחיה שקיבלנו משר החקלאות, יאיר שמיר. אני גם מקווה ששיתוף הפעולה יביא לכך שנושא המועצות לא יעלה בחוק ההסדרים".

עליות מחירים מוגזמות בשוק הפטם

במשרד האוצר מציעים להתמקד במועצות הצמחים והלול, שעל פי החוק המגדלים חייבים להשתייך אליהן ולשלם להן דמי חבר. מועצת הצמחים פועלת בתקציב של כ–80 מיליון שקל בשנה ומעסיקה כ–130 עובדים. השנה הצטמצם תקציבה בכ–15 מיליון שקל לעומת 2013 והוא צפוי לרדת ב–15 מיליון שקל נוספים ב–2015, על פי דרישת משרד החקלאות, שהורה על קיצוץ מדורג של תקציבי כל המועצות ב–25% בשנתיים. מועצת הלול פועלת בתקציב שנתי של כ–120 מיליון שקל ומעסיקה כ–210 עובדים, מהם כ–110 פקחים.

מקור התקציבים הוא בעיקר היטלים שמשלמים המגדלים, שמגלגלים את ההיטלים למחיר התוצרת ומעלים את מחירה לצרכן. הדבר בולט במיוחד בענף הלול, שבו קיימת שליטה מלאה של המועצה בוויסות הגידול, בקביעת גובה ההיטל, בחישוב התשלום שיקבל המגדל ובתיאום המחירים שגובות המשחטות מרשתות השיווק. במשרדי הממשלה קיימת תמימות דעים על כך ששליטה זו מחוללת עליות מחירים מוגזמות בשוק הפטם.

מקורות ממשלתיים התומכים בביטול שתי המועצות אמרו כי "מועצות כאלה לא קיימות בעולם. אין כזה מצב שהמדינה כופה על חקלאים להתאגד בקרטלים. יש בעולם איגודי חקלאים אבל הם וולונטריים, ואין בהם משווקים וחוליות אחרות בשרשרת, כפי שקיים אצלנו".

הממשלה אמנם הובילה תיקון בחוק ההגבלים העסקיים המוציא משווקים מהפטור שניתן להם מחוק ההגבלים, אך בהמשך התברר כי חוק הלול מאפשר למשחטות להמשיך בתיאום המחירים.

לדברי המקורות, "בשנתים האחרונות זינק מחיר העוף ב–25% וכולם בענף אומרים שזה בזכות 'ההסדר' שמועצת הלול גיבשה לפני כמה שנים. גם העובדה שמחיר העוף עולה כל שנה לקראת החגים היא פועל יוצא של ההסדרים תחת חוק מועצת הלול. איך יכול להיות שאני, כממשלה, כופה עליהם לנהל קרטל הפועל לרעת הצרכנים?"

לפני כשבע שנים פרץ מרד במועצת הצמחים, אז חלק ממגדלי הפירות החליטו שאינם מוכנים להשתייך למועצה ולשלם לה היטלים. לטענתם, הם אינם נהנים מפעילות המועצה, וחלק ניכר מכספי המסים מופנה למימון מנגנון משומן של פקידים שהפכו לפוליטיקאים של החקלאים, ואילו חקלאים רבים לא רואים בהם את נציגיהם.

העימות הגיע לשיא כאשר בשנה האחרונה פעלה המועצה לגביית החוב תוך איום בעיקולים. בימים האחרונים, בתיווך פעיל של נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, נדונה פשרה שלפיה חלק מהחובות יבוטל והשאר ייגבה בפריסה לתשלומים. בד בבד העביר משרד החקלאות בקריאה ראשונה בכנסת שינוי בחוק המועצה, שלפיו גובה ההיטל שישלמו מגדלי הפירות ייקבע לפי מכירותיהם, ולא לפי גודל השטח שבבעלותם.

המקורות אמרו כי "לא הגיוני שהממשלה תכפה על המגדלים חברות במועצת הצמחים ולשלם לה היטלים אם הם אינם מרגישים שהיא פועלת למענם. אם החברות היתה וולונטרית, המועצות היו מחויבות לתת דין וחשבון לחקלאים, ואז הן היו רזות יותר ויעילות יותר. ברור שה'שומן' בתקציביהן מתגלגל למחירי הפירות והירקות".

רפורמה במקום פירוק

כהן ממשרד החקלאות אמר: "אנחנו מקבלים את גישת האוצר שטוען כי מועצות שאין בהן צורך, כמו מועצת הדבש, יבוטלו. המהלך נמצא עכשיו בדיון בוועדת הכלכלה. אבל אנחנו חושבים שצריך לנצל את המועצות לתפקידים רוחביים כמו שיווק ויצוא". לדברי כהן, השיווק והיצוא בקרב מגדלי פירות וירקות לא נעשה במרוכז, ולכן המגדלים מאבדים מכוחם מול הרשתות. "גם ביצוא הם מתחרים זה בזה על לב הקונה בחו"ל ונאלצים להוריד מחירים".

לדבריו, אחד התפקידים שמועצת הצמחים לא ממלאת כנדרש, למרות הסמכויות שניתנו לה בחוק, הוא שיווק התוצרת. "נבקש מנציגנו במועצה לתת דגש להורדת יוקר המחיה ולקיצור שרשרת המחירים בין החקלאי לסופרמרקט. מי שמשפיע הכי הרבה על המחיר הוא הרשתות הקמעוניות. הן לוחצות להורדת מחירים ומתחילות לייבא פירות, כך שחקלאים לא יכולים להעלות מחירים. אנחנו לא רוצים לטפל רק ב–8,000 החקלאים, אלא גם ב–8 מיליון צרכנים".

במקום לבטל את חוק הלול, כהן מציע לפעול בתחומי הביצים והפטם. בכוונתו להיענות לבקשות האוצר ולערוך רפורמה בלולים, שתשפר את בריאות הציבור, את תנאי החיים של התרנגולות ותסייע בהורדת מחיר הביצים, הנמצא בפיקוח ממשלתי.

"בתחום הפטם, במשרד האוצר חושבים שצריך לבדוק שאין בו קרטליזציה. יש לנו שיתוף פעולה טוב עם האוצר, ולכן אני מעריך שלא יכניסו את תחום המועצות לחוק ההסדרים ויאפשרו לנו לטפל במשחטות הפטם ובענף ההטלה.

"איפה שאפשר לצמצם את המועצות או לבטלן – נמצא מנגנונים אחרים, אבל אני רואה ערך בעצם קיומן של המועצות כמשלימות לתפקידי הממשלה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#