אורה קורן

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים משה יועד הכהן, סימן אתמול ציון דרך חשוב בהרשעות בעבירות הגבלים עסקיים, כשגזר עונש מאסר בפועל על אפי רוזנהויז, לשעבר מנכ"ל שופרסל, ועל אלי גידור, לשעבר סמנכ"ל השיווק של הרשת.

מדובר בגזר דין תקדימי בתחום ההגבלים העסקיים, גם מכיוון שנקבע בו מאסר בפועל לעבירת צווארון לבן ללא כל עסקת טיעון שבמהלכה הסכימו הנאשמים לרצות מאסר בפועל. עד כה נגזרו עונשי מאסר בפועל בשלושה מקרים, כולם בעבירות קרטל מתמשכות. הפעם מדובר בעבירה שעיקרה הפרת תנאי מיזוג, ובנוסף בניסיונות לבצע הסדר כובל.

אפי רוזנהויז בבית המשפט
אפי רוזנהויז בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

הפרשה מ–2008 נמשכה כמה ימים, שבמהלכה נדרשו ספקים גדולים לבצע פעולות בנוגע למבצע מכירות ברשת המתחרה מגה, ומשלא נענו הורדו חלק ממוצריהם ממדפי שופרסל. בכך עברו הרשת ובכיריה על המגבלות שהוטלו עליהם כשאושר מיזוג שופרסל עם קלאבמרקט והואשמה בארבעה נסיונות לביצוע הסדר כובל האסור על פי החוק.

השופט נימק את החלטתו בכך שדרוש תמהיל ענישה הולם - ותמהיל שכולו עבודות שירות, כפי שהציעו עורכי דינם של רוזנהויז וגידור, אינו הולם את חומרת העבירה. לדבריו, אין דינו של מי שחוזר כל ערב לביתו מעבודות שירות כמי שנשאר בכלא, מצב שמבהיר לו חד־משמעית כי עליו להיענש על מעשיו.

עם זאת אמר יועד הכהן, כי מדובר בפעם הראשונה שבה נגזר מאסר בפועל על עבירה מסוג זה, לכן יש לקבוע מידרג במשך המאסר. מכאן, כוונתו היתה גם להרתיע אחרים מביצוע עבירות הגבלים אחרות בעתיד.

סביר להניח, שאפקט ההרתעה הושג. השאלה שנותרה היא מדוע בסעיפי הענישה האחרים לא היתה החמרה.

עורך דינו של רוזנהויז, צבי אגמון, אמר, כי בכוונת מרשו לערער על ההחלטה. עם זאת יהיה עליו ל הביא בחשבון אפשרות שאם יוגש ערעור, רשות ההגבלים עשויה לבקש החמרה בענישה, ולהיענות. מנגד נראה, כי רשות ההגבלים לא תערער מיוזמתה על גזר הדין, לאחר שהשיגה לראשונה מאסר בפועל בעבירה של הפרת תנאי מיזוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker