כיל נדרשת לשלם את פערי התמלוגים שדרשה המדינה בבוררות

פסק הבוררות עשוי להשפיע גם על המסקנות הסופיות של ועדת ששינסקי שדנו בדרך לגביית תמלוגי הברום מכיל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

הבוררות בין המדינה לכיל הסתימה היום בנצחון למדינה. הבוררים קבעו, כי על כיל לשלם למדינה תמלוגים בגין תמלוגי חסר ששילמה. פסק הבוררות עשוי להשפיע גם על המסקנות הסופיות של ועדת ששינסקי, שדנו בדרך לגביית תמלוגי הברום מכיל.

הבוררים, עורכי הדין טובה שטרסברג, רם כספי ואלקס הרטמן ציינו כי "על מפעלי ים המלח לשלם למדינה על מכירת מוצרי המשך המיוצרים על ידי חברות התאגיד. התמלוגים יחושבו על פי הנוסחה הקבועה בשטר הזכיון, ולא לפי מחירי ההעברה הנקובים על ידי כיל". השווי ייקבע על ידי מחיר מכירה של מוצרי ההמשך לצדדים בלתי קשורים לכיל".

הכוונה בעיקר למחלוקת סביב חישוב התמלוגים על הברום. כיל חישבה אותם לפי מחירי המכירה הנמוכים שלה בתוך התאגיד, שלא שיקפו מחיר אמיתי של הברום בעולם. המדינה דרשה לפיכך לחשב אותם על בסיס מכירות של תרכובות הברום, ולהפחית מהן עלויות מוסכמות.

בועדת ששינסקי שפירסמה אתמול המלצות סופיות לא נקבע מנגנון חישוב התמלוגים על הברום, והוא הושאר להמלצות הסופיות.

בדברי הסיכום שלה כתבה עורכת הדין שטרסברג כהן כי "החובה המוטלת על מפעלי ים המלח בנושא תשלום התמלוגים למדינה קיימת הן על מוצרי יסוד המיוצרים על ידי מפעלי ים המלח וברום ים המלח, והן על מוצרי המשך המיוצרים על ידי תרכובות ברום וחברות הקבוצה". כלומר, על כיל לשלם תמלוגים גם ממכירת תרכובות ברום.

השופטת גם קיבלה את עמדת המדינה בסוגייה הגיאוגרפית מול התאגידית. כיל טענה, שהיא  חייבת רק בגין מוצרים המופקים בים המלח וסביבתו הקרובה, בעוד שהמדינה טענה, שכיל חייבת בתמלוגים על הפקת מחצבים בכל מפעליה בנגב. שטרסברג כהן ציינה, כי חובת התמלוגים קיימת "בהתאם לתפישה הקונצרנית, לא בהתאם לתפישה הגאוגרפית. חובה זו חלה בין אם המוצרים מיוצרים במפעלים של החברות  הנ"ל הממוקמים באיזור ים המלח, ובין אם הם ממוקמים מחוצה לו".

השלב הבא של הבוררות יכלול את ההתחשבנויות המפורטות בין כיל למדינה תוך ניכוי הוצאות על פי סעיף 15 לזכיון. המחלוקת בין הצדדים היא על חוב של כ-150 מליון דולר מתחילת שנות האלפיים. החוב נחשף על ידי חשב משרד הכלכלה לפני כשעור, ומאז משרד האוצר מנסה לגבות אותו, ללא הצלחה.

מכיל נמסר בתגובה כי "מפעלי ים המלח שילמה מאז ומעולם את התמלוגים באופן קבוע, רציף, ברור, חד משמעי ומוסכם, בהתאם לחוק ולנוהג שקבעה הממשלה. התחייבות לשלם תמלוגים על מוצרי המשך תגדיל את נטל העלויות של מפעלי תרכובות הברום של כיל בסין, אירופה ובעיקר בישראל, בשל היותו מפעל על גבול הרווחיות. לאור החלטת הבורר, יהיה קשה להצדיק השקעות חדשות בישראל ואין מנוס מלהאיץ את פעילות ההתייעלות בישראל, במטרה לקזז את העלויות החדשות הנובעות מפסק הבורר".

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, אמרה בתגובה לפסק הבוררות כי "קבלת עמדת המדינה בבוררות עם כיל היא למעשה ניצחון של הציבור ותשלום ראוי של תמלוגים ממשאבי הטבע של מדינת ישראל. אגף החשב הכללי ימשיך לפעול לשמירה על נכסי המדינה".

המדינה יוצגה על ידי עוה"ד גיל אוריון ועודד רביבו ממשרד פישר-בכר-חן-וול-אוריון ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker