כיל בתגובה לששינסקי: "מקפיאים השקעות בישראל במיליארד דולר"

כיל, שהקפיאה השקעותיה עד לבירור המסקנות: "המלצות הוועדה עלולות לעצור את השקעות כיל בישראל, ויובילו אותה להתרכז בצמצום עלויות. ההשפעה על התעסוקה והכלכלה בנגב יהיו כבדות משקל"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כיל מקפיאה את תוכניות ההשקעות שלה בגובה של למעלה ממיליארד דולר עד לבירור מסקנות ועדת ששינסקי 2, כך מסרה היום החברה בתגובה להמלצות הוועדה, שיישומן יגדיל את חלקה של הממשלה ברווחיה בלמעלה מ-400 מיליון דולר בשנה. "המלצות הביניים של הוועדה עלולות לעצור את השקעות כיל בישראל, ויובילו אותה להתרכז בצמצום עלויות. ההשפעה על התעסוקה והכלכלה בנגב יהיו כבדות משקל", מסרה כיל.

החברה הדגישה כי "מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי הן טעות כלכלית וחברתית קשה. יישום ההמלצות עלול להביא לפגיעה אנושה ביכולתם של מפעלי כיל בישראל להתחרות בשווקים הבינלאומיים, בהם היא מתמודדת מול חברות שמשלמות שיעורי מיסוי נמוכים בהרבה. היתרון התחרותי של האשלג והברום בים המלח יחוסל בנוסף להחמרה בתחרותיות הנמוכה ממילא של פעילות הפוספט בנגב. המשמעות - צמצום פעילות כיל בישראל ופגיעה קשה בתעסוקתן של 30 אלף משפחות בנגב".

ועדת ששינסקי, שפירסמה היום את המלצותיה, מצאה כי מבנה מערכת מיסוי משאבי הטבע בישראל כיום אינו מבטיח כי לציבור חלק ראוי מהרווחים הנובעים ממשאבי הטבע המצויים בישראל. הוועדה ממליצה על הטלת מס משאבי טבע (מס רווחי יתר) בשיעור של 42% ועל תמלוגים אחידים של 5% על משאבי טבע. כיל תהנה מהפחתת התמלוגים שלה העומדים בממוצע על כ-8% כיום, אולם תידרש לשלם מס רווחי יתר גבוה, שאינה משלמת כיום.

מפעלי ים המלחצילום: Bloomberg

מעבר להשלכות הישירות על פעילות החברה ציינה כיל כי "אם יאומצו המלצות ועדת ששינסקי יהווה הדבר הפרה יסודית, הן של הסכם הזיכיון, והן של הסכם הקציר והעלאת התמלוגים משנת 2012, ובכוונת כיל למצות את כל זכויותיה המשפטיות".

"מקריאה ראשונית של דו"ח הביניים, נראה כי נפלו בדו"ח טעויות קשות - הן ברמה העובדתית והן ברמה הכלכלית", מסרה החברה, שמזהירה מפני חיסול אחד היסודות של התעשייה בישראל, וטוענת כי "המלצות ששינסקי מתרכזות במקסום הכנסות המדינה בטווח המיידי".

מהחברה נמסר עוד כי "כיל תכין תוכנית לצמצום הוצאות ועלויות הנובעות מהחלטתה לצמצם את השקעותיה בישראל ומתוך כוונה להקטין את השפעות הגדלת תשלומיה למדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום