תזמורת צה"ל |

יעלון: "אנו נמצאים בשבר; יש פגיעה אנושה באימונים"

שר הביטחון אמר כי "אנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה" ■ משרד האוצר: "תקציב משרד הביטחון אושר ע"י ממשלת ישראל כולה, לרבות שר הביטחון שהצביע בעד"

מוטי בסוק
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק
צבי זרחיה

"אנו נמצאים בשבר. יש פגיעה אנושה באימונים. אנו הולכים לרדת עוד ברמת האימונים באוויר, בים וביבשה. לדעוך במוכנות, בכוננות ובכשירות. נעבור לרמת קיום מינימאלית. החל מהחודש ניאלץ להיכנס לתקופה מאוד קשה. יש פגיעה קשה בכשירות הלוחמים הסדירים, שלא לדבר על מילואים". כך אמר היום (ד') שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בישיבת ועדת החוץ והביטחון שהוקדשה לנושא תקציב צה"ל ב-2014.

לדברי יעלון, "האופן שבו נערך הדיון על תקציב הביטחון לא ראוי. קראתי לזה פעם בזאר תורכי. זה דיון לא רציני. צריך שהאוצר יעמוד בחוקים ובהחלטות הממשלה. את ועדת ברודט זרקו לפח כי זה לא משתלם לאוצר. לכן, האוצר מתנגד לוועדת לוקר - כי הוא יודע שיגידו שצריך לתת לביטחון".

שר הביטחון הזהיר כי "תהיה פגיעה קשה בביטחון אם לא תתקבל החלטה מיידית לתוספת בתקציב הביטחון. המשמעות המיידית היא פגיעה באימונים, בכשירות, במוכנות ובכוננות בכל המערכים. התמונה היא עגומה בכל היבט. אם לא יהיו הזמנות חדשות מהתעשיות הביטחוניות יהיו פיטורי עובדים, ומפעלים בפריפריה ייפגעו למרות שאנו מחזיקים אותם בשיניים. בשנים 2013-14 לא נפתח שום פרויקט התעצמות חדש למעט אחד".

בני גנץ ומשה (בוגי) יעלוןצילום: אמיל סלמן

שר הביטחון ציין כי, "הנטל האמיתי של תקציב הביטחון על תקציב המדינה הוא הוא 3.7 אחוז מהתמ"ג (בניקוי הסיוע האמריקאי). לפני 5 שנים היינו כמעט פי שניים". לדבריו, "אין משרד מפוקח כמו משרד הביטחון. למה אנחנו צריכים לשלם בלו על דלק של טנקים ומטוסים וסטי"לים, והתחבורה הציבורית פטורה מבלו? מטילים על בסיסי צה"ל ומתקנים ארנונה שגדלה משנה לשנה. זה מגיע היום ל-700 מיליון שקל ויש תביעות על סך של מיליארד וחצי שקל. כל אלו לא מספרים שנותנים ביטחון. הורדנו סד"כ, סגרנו חטיבות וטייסות, פיטרנו משרתים, לקחנו על עצמנו קיצוץ של 3 מיליארד שקל".

יעלון אמר עוד כי הוא "רואה בחומרה רבה את כוונת משרד האוצר לפגוע באופן משמעותי בתקציב הביטחון. בפועל כבר היום אנחנו מרגישים פגיעה בכשירות המבצעית, במוכנות ובאימונים".

עוד הוסיף כי "משרד האוצר, כחלק ממדיניות קבועה, מתנער מהמחויבויות שלו כמו גם מהחלטות ממשלה הנוגעות לתקציב הביטחון. כך למשל בנושא מעבר צה"ל לנגב, מיגון התעופה, הגמלאים, רכישת צוללת נוספת ועוד. מדיניות זו של האוצר תקפה רק למול משרד הביטחון בעוד שלמול משרדי הממשלה האחרים הוא מתנהל באופן שונה. אנחנו לא מסוגלים לגשר על הפער התקציבי הזה. זו היא תמונת מצב עגומה. משרד האוצר לא מתנהל בנושא בשקיפות הראויה".

באשר לכוונה לפרק את המשרד להגנת העורף אמר יעלון כי "המשרד להגנת העורף הוקם מלכתחילה משיקול פוליטי בלבד. הסופה האחרונה היא זו ששיכנעה את ראש הממשלה שהאחריות הכוללת צריכה לחזור לידי משרד הביטחון".

בתגובה להאשמות שר הביטחון, נמסר מהאוצר כי "תקציב משרד הביטחון אושר ע"י ממשלת ישראל כולה, לרבות שר הביטחון שהצביע בעד ההחלטה. רק לאחרונה ניתנה למשרד תוספת תקציב של 3 מיליארד שקל. על משרד הביטחון לעמוד במסגרת התקציב כמו יתר משרדי הממשלה. מצער שמשרד הביטחון נוקט בהפחדה ואיומים כנגד אזרחי המדינה במקום לטפל בבעיות המבניות המהותיות הקיימות במערכת הביטחון, מהלך שיכול לפנות תקציב לטובת אימונים והצטיידות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker