הערכה: אינטל תייצר בקריית גת את טכנולוגיית העתיד - שבבי 10 ננומטר

(עדכון) החברה תעסיק 1,200 עובדים ותקבל מענק של מיליארד שקל ■ מקור ממשלתי: בדיקה שנעשתה העלתה שעל כל דולר מענק צפוי החזר של 3 דולרים במסים, רכש גומלין של 5 דולרים ו-12 דולר תרומה לתל"ג

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים46
אורה קורן

(עדכון) אינטל הגישה היום (א') באופן רשמי את הבקשה להרחבת מפעל החברה בקרית גת ב-20 מיליארד שקל. החברה מבקשת מענק ממשלתי בגין ההשקעה. , לא רשמיים, בין אינטל לממשלה סוכם כי החברה תקבל 5% מהשקעתה כמענק, כלומר, כמיליארד שקל. זאת תמורת העסקה של 1,00-800 עובדים חדשים, בנוסף .

על פי מקורבים למגעים, מדובר בהרחבת פעילות הייצור בטכנולוגיה הנוכחית של 22 ננומטר, תוך מעבר בהמשך לטכנולוגיה המתקדמת ביותר, אחרי זו שתוטמע במפעל המוקם באירלנד. המפעל באירלנד יעבוד לפי טכנולוגיה של 14 ננומטר, ולפיכך מעריכים גורמים ממשלתיים בכירים, כי הטכנולוגיה בהשקעה המתוכננת בישראל תהיה כ-10 ננומטר. אינטל התחייבה להעסיק 1,200 עובדים חדשים בעלות שכר של כ-30-22 אלף שקל. גורמים ממשלתיים הוסיפו, כי בשלב ראשוני ולא רשמי ביקשה אינטל להינות גם מהטבות מס נוספות בגין ההשקעה הגדולה, אולם בקשתה לא התקבלה והיא תשלם מס חברות בשיעור של 5% מרווחיה.

מפעל אינטל בקרית גתצילום: אליהו הרשקוביץ
עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

המקורות הוסיפו כי בדיקת הכדאיות שערכה הממשלה העלתה כי בנתוני השקעה ומענק אלה צפוי החזר חיובי על ההשקעה הממשלתית. על כל דולר השקעה צפויים החזר של 3 דולרים בהכנסות ממסים, רכש גומלין בהיקף של 5 דולרים ותרומה לתל"ג (בעיקר ביצוא) בסך 12 דולר.

נציגי חברת אינטל ישראל, סמנכ"ל הכספים אביעד אבני ומנהל תמריצים ממשלתיים גילי הכהן, הגיעו הבוקר למשרדי מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה במטרה להגיש באופן רשמי את הבקשה למענק מרכז ההשקעות שבמשרד הכלכלה.

מנהל מרכז ההשקעות, נחום איצקוביץ', וגורמים מקצועיים נוספים ממרכז ההשקעות, קיבלו את פניהם והחלו מיד בבחינת התהליכים לקידום הנושא. איצקוביץ' הבטיח לנציגי אינטל ישראל כי מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה יפעל לזירוז התהליכים המקצועיים והבירוקרטיים, במטרה להחיש ככל הניתן את תהליכי הפיתוח וקידום התעסוקה באזור הנגב ודרום הארץ.

משלהי שנות התשעים משקיעה אינטל בישראל מיליארדי דולרים בהרחבות או הקמות של מפעלים. החברה מקבלת בממוצע כ-300 מיליון שקל בשנה מענקי ממשלה, תקציב השקול פחות או יותר לתקציב המענקים של מרכז ההשקעות לכלל התעשייה בארץ.

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר כי להערכתו ההשקעה הנוכחית תבטיח שאינטל תישאר בארץ לפחות עד שנת 2030. איצקוביץ' אמר כי "היקף השקעה כזה זה איתות מאוד ברור, שהחברה מבקשת להמשיך לעבוד בישראל לטווח ארוך. כל הטכנולוגיות שלה מחזיקות פה בממוצע 15 שנה ומעלה. רק קיבלנו את ההצעה הרשמית, ואנחנו צריכים לעבד אותה מקצועית ונבדוק את כל ההתחייבויות שלה למשק. מענק של מיליארד שקל אינו נראה מוגזם, זה שיעור המענק הנמוך ביותר שהחברה מקבלת מאז תחילת השקעתה כאן בשנות התשעים, וזו ההשקעה הגדולה ביותר שלה כאן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker