"רפורמת המזון היא הכי 
משמעותית מאז שנות ה-80"

עו"ד מומחה בסחר חוץ: "יבואן מקביל יכול לחתוך ב-25% את המחיר של היבואן הרשמי". 
מנגד, טוען בכיר בענף כי "הורדה אמיתית במחירים תושג באמצעות הפחתת מכסים"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רפורמת לוקר ליבוא מזון, שבמסגרתה יתאפשר יבוא מזון מקביל בהיקפים גדולים, נתקלה בתגובות סותרות במגזר העסקי. היבואנים בירכו עליה, אך היו חלוקים בדעותיהם לגבי השפעתה על המחירים. מנגד, יצרנים מקומיים טענו שהיא לא תוריד מחירים, ושהפתרון צריך להגיע דרך הורדת מכסים. אתמול פורסם כי ועדת לוקר לנושא היבוא המקביל תמליץ לממשלה להסיר חסמי רגולציה במשרד הבריאות המקשים על יבוא מוצרי מזון שאינו רגיש לישראל. מזון רגיש הוא מזון מהחי, מזון לתינוקות ומזון שיש לגביו חשש מסיבות שונות.

היבואנים לא יידרשו עוד למלא טפסים המעידים על הרכב המוצר והבדיקות, ויוכלו לייבא על בסיס הצהרה שהמוצר עומד בתקנים. פקחי משרד הבריאות יוודאו כי המוצרים אינם מסכנים את הציבור. המתווה יוגש לאישור הממשלה לאחר חופשת הפסח, ולאחר אישורו ייהפך לנוסח הצעת חוק שתועבר לאישור הכנסת ביוני 2014.

סופרמרקט
סופרמרקטצילום: אייל טואג

עורך הדין אביגדור דורות, שותף במשרד איתן מהולל ושדות המתמחה בסחר חוץ ומייצג יבואנים, טוען כי מדובר ברפורמה המשמעותית ביותר משנות ה–80. לדבריו, "בשנות ה–80 היו מאבקים שבהם יבואנים ראשיים ויצרנים זרים ניסו לקבל צווי מניעה ליבואנים מקבילים. משפטית היבואנים המקבילים ניצחו, אבל זה לא הצליח מפני שבין היתר הרגולציה של משרד הבריאות בתחום המזון מנעה מעשית את היבוא המקביל. לדעתי, הרפורמה היא הדבר המרחיק לכת ביותר שהממשלה עשתה בתחום הזה, ויש לה פוטנציאל להשפיע ולהוריד מחירים. יבואן מקביל יכול לחתוך ב–25% את המחיר של היבואן הרשמי".

מנגד, סבור בכיר בענף המזון כי "התוכנית היא זריית חול בעיני הציבור. גם הרשויות צריכות לדעת שזה לא יוזיל את היבוא. גם אם יהיו עוד חמישה יבואנים, המחיר לא יירד". לדבריו, לגבי יבוא מוצרים בעלי אורך חיים ממושך יותר, קשה יהיה להטיל על יבואן אחריות. לטענתו, "הורדה אמיתית במחירי המזון ניתן להשיג באמצעות הפחתת מכסים - במיוחד על מוצרי חקלאות, ואת זה הממשלה לא עשתה מספיק. מכסים על מזון מהווים, לפי ההערכות, 10%–16% ממחירי המוצרים לצרכן".

רז הילמן, מנהל תחום המזון באיגוד לשכות המסחר, אמר כי  "ענף המזון באיגוד מברך על המגמה להתאים את הרגולציה על מזון בישראל לזו הנהוגה באיחוד האירופי. תהליך דומה מתבצע בהצלחה בתחום התקינה על מגוון מוצרים. אנו מאמינים שניתן לעשות את ההתאמות בצורה שתאפשר את הגברת התחרות במשק, וכפועל יוצא מכך את הוזלת המוצרים. ביצוע הפיקוח בצורה מדגמית צפוי להקל על שירות המזון הארצי, ולאפשר לו למקד את משאביו בנקודות הסיכון המרכזיות".

ורד מצפי, מנהלת פיתוח עסקי בחברת משה מוצפי, יבואנית מוצרי חקלאות, אמרה שהיא מברכת על ההקלה, אך עדיין לא ברור מה יהיו חובות היבואן במסגרת הרפורמה ואם תוביל להורדת מחירים. "זו בשורה טובה - ליבואנים זה חוסך עבודה ואגרה, אם כי משרד הבריאות מבקש תמיד את אותם הטפסים, כך שאחרי פעמיים היבואן בתחום שלי יודע מה הוא צריך להביא. ועדיין, רב הנסתר על הגלוי". לדבריה, החסמים הבעיתיים יותר בתחום יבוא מוצרי החקלאות האלה הם במשרדי החקלאות והכלכלה.

מהתאחדות התעשיינים נמסר: "ההתאחדות אינה נגד יבוא מזון והנה בעד תחרות, כל עוד נשמרת ההדדיות בסחר מול המדינות שמהן מייבאים ועם מחויבות לבריאות הציבור. כמו כן, יש להקפיד כי היבואנים יחויבו לעמוד באותם חוקי הפיקוח החלים על יצרני המזון המקומיים. לאחר שנבחן את מסקנות הרפורמה, נוכל להתייחס לנושא באופן מסודר מול הגופים הרלוונטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker