מנכ"ל קוקה קולה על ההצעה לפרסם רווחי מונופולים: "כמו רוסיה הקומוניסטית"

ח"כ אראל מרגלית, שיוזם הצעת חוק לחשיפת רווחי חברות פרטיות, טוען: "איציק תמיר צעק לי שאני פופוליסט ושאני לא יודע על מה אני מדבר" ■ תמיר הוסיף: "אם המחיר כאן יקר יותר, זה בגלל התשומות הגבוהות יותר שהממשלה אחראית להן"

אורה קורן

עימות חריף פרץ אחר הצהריים (א') בין איציק תמיר, שמכהן כמנכ"ל החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), לבין ח"כ אראל מרגלית (העבודה) המקדם הצעת חוק לחשיפת הרווחיות של מונופולים פרטיים. העימות פרץ במהלך מפגש של התאחדות התעשיינים שאליו הוזמן מרגלית. במהלך הדיון התפרץ תמיר לעברו של מרגלית, ואמר: "מה אנחנו רוסיה הקומוניסטית? ואם אנחנו מונופול, יש דרכים חוקיות לטיפול במונופולים".

"הסברתי על החקיקה לגבי הצורך בשקיפות מונופולים פרטיים כך שהצרכן יוכל לראות את נתח הרווחיות של המונופול ולשקול בעצמו אם הרווחיות סבירה", אמר מרגלית. "תמיר צעק לי שאני פופוליסט ושאני לא יודע על מה אני מדבר".

מרגלית המשיך ותיאר את השתלשלות האירועים. "אמרתי לו: 'אתם לא נותנים ליצרני משקאות קלים ובירות להיכנס למסעדות, אתם חוסמים אותם, אני מדבר כמי שהיו לו מסעדות במתחם הרכבת בירושלים'", אמר. תמיר השיב שמדובר בהשמצה שאינה נכונה, זאת מאחר וחסימת מתחרים מנוגדת לחוק. בקוקה קולה ישראל התייחסו לטענה של מרגלית בנושא הזה וטענו כי החברה פועלת אך ורק על פי החוק. מרגלית הוסיף: "הוויכוח היה על כך שהצרכן הישראלי משלם פי 4-3 על הקולה לעומת הצרכן האמריקאי".

גורמים שהשתתפו בדיונים סיפרו שמרגלית אמר כי "קומץ במגזר העסקי יוצר שם רע בעוד הרוב הוגן". מנגד, תמיר תקף בחריפות את ההשוואה וטען כי "היא אינה נכונה". לדברי תמיר, "לא יותר יקר כאן מאשר במדינות אחרות, ואם המחיר כאן יקר יותר, זה בגלל התשומות הגבוהות יותר שהממשלה אחראית להן".

איציק טמיר
איציק טמיר, מנכ"ל החברה המרכזית למשקאותצילום: זאב שרוני

הגורמים הוסיפו כי כאשר מרגלית אמר שיש לחשוף את רווחיות המונופולים התפרץ תמיר לעברו, ואמר: "מה אנחנו רוסיה הקומוניסטית? ואם אנחנו מונופול, יש דרכים חוקיות לטיפול במונופולים".

נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן, אמר במהלך הדיון כי הוא מסכים שישנה בעיה של יוקר מחיה. "אבל השימוש שנעשה ביוקר המחיה זה דבר פופוליסטי", אמר. "לציבור הרחב חשובים יותר מקומות עבודה וכשאתם הפוליטיקאים פוגעים בתעשייה, אתם פוגעים בתעסוקה. אורן פנה באותו הרגע למרגלית, ואמר לו: "אני מבקש ממך להתעלות מעל הפופוליזם ולהפסיק את ההתעסקות המיותרת ביוקר המחיה, ואם יש מונופולים יש חוקים להתנהלות מולם".

הצעת החוק של מרגלית צפויה לעלות להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה מיד לאחר פגרת הכנסת. במגעים שנערכו בשבועות האחרונים התברר כי רשות ניירות ערך ורשות הגבלים עסקיים אינן מעוניינות לקבל אחריות לפרסום ולבקרה על דו"חות כספיים של מונופולים פרטיים. "כל רשות ביקשה שנראה לה איך זה עוזר להורדת יוקר המחיה. אנחנו לא מתכוונים לוותר. גם רשות התאגידים ששייכת למשרד המשפטים יכולה להיות חלק מהפתרון", אמר מרגלית.

אראל מרגליתצילום: עופר וקנין

דובר קוקה קולה ודוברת התאחדות התעשיינים סירבו להתייחס לעימות שפרץ בישיבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום