בעלי מאפיית אנג'ל הודה: פעלנו יחד עם מאפיות נוספות להפסקת מבצעים

כחודשיים לאחר שבעלי מאפיות ברמן ודוידוביץ הודו במעורבות בפרשת "קרטל הלחם", מודה גם ירון אנג'ל, בעלי המאפיה הירושלמית, בניסיונות לסכל תחרות בענף ■ המגעים בין בעלי המאפיות התקיימו במשרד עורכי דין, שם הם חילקו, לכאורה, את קווי החלוקה ביניהם

אורה קורן
אורה קורן

ירון אנג'ל, בעלי מאפיית אנג'ל, הודה היום (א') בבית המשפט המחוזי בירושלים בחלקו ב"קרטל הלחם". במסמך שהוגש השבוע לבית המשפט המחוזי בירושלים במשפט במשפט המתקיים בפני השופט עודד שחם, הודה ירון אנג'ל, בעלי מאפיית אנג'ל, כי בפברואר 2010 נפגש עם נאשמים נוספים במשרד עורכי הדין פישר, בכר, חן וול ואוריון. בפגישה הסכימו המשתתפים כי המאפיות יפעלו להפסקת מבצעים שהתקיימו באותו הזמן עבור לחמים מסוגים שונים ובהם לחם אחיד וחלה רגילה.

משתתפי אותה פגישה גם הסכימו כי בתקופת הביניים, עד הפסקת המבצעים, יימנעו המאפיות מניסיונות מכירה ללקוחות שרוכשים מוצרים ממאפיות אחרות. אנג'ל ושני מנהלי מכירות בקבוצה, מרדכי חסין וערן שפיגל, הודו כי בינואר-פברואר 2010 התקיימו מגעים בין חלק מהנאשמים ב"קרטל הלחם" שתכליתם היתה להפסיק את המבצעים.

הנאשמים הבהירו כי מלכתחילה המבצעים היו מוגבלים בזמן ולא היו אמורים להימשך יותר מכמה חודשים, זאת בשל הפסדים שהסבו למאפיות. לדבריהם, ההסכמה על הפסקת מבצעים בוצעה רק בכמה מקומות. גם ההסכמה לאי חדירה ללקוחות של מאפיות אחרות לא יושמה במלואה.

השלושה הודו כי במעשיהם היו צד להסדר ולפיו הגבילה עצמה מאפיית אנג'ל באופן העלול להפחית את התחרות בעסקים בינה לבין הצדדים האחרים בהסדר, כלומר - לבין המאפיות הנוספות המעורבות בפרשה.

מאפיית אנג'ל בירושלים. הרווח של רשתות השיווק גדלצילום: אלון רון

בינואר 2014 הודו בחלקם בפרשה מאפיית ברמן והעומד בראשה יהודה שניידרמן, מאפיית דוידוביץ, ישעיהו דוידוביץ ומרק קינן.

במהלך 2010 ניהלה רשות הגבלים עסקיים חקירה בנושא, זאת לאחר שעלו חשדות ליצירת קרטל בתחום הלחם בין המאפיות ברמן, אנג'ל, דוידוביץ' ומרחבית. הנחקרים נחשדו, בין השאר, בתיאום מחירים ביניהם במכירת לחם בפיקוח ובהסכמי אי-תחרות. מדובר בלחמים לבנים וכהים, שלמים ופרוסים ובחלות רגילות.

כתב האישום בפרשת קרטל הלחם הוגש באוגוסט 2012 נגד 19 נאשמים מהמאפיות הגדולות. התובעים מטעם רשות ההגבלים בתיק הם עורכי הדין אסף מוזס, איל פרזון וזיו יגאל.

ביולי 2013 אישר בית המשפט המחוזי בירושלים את הסדר הטיעון שאליו הגיעה רשות הגבלים עסקיים עם רמי סגן, מנהל ההפצה במאפיית ברמן, וגזר עליו עונש של שישה חודשי עבודות שירות וקנס בגובה 50 אלף שקל.

במסגרת הסדר הטיעון, הודה סגן כי היה צד לקרטל הלחם יחד עם נושאי משרה ממאפיות אנג'ל ודוידוביץ. על פי כתב האישום המתוקן, שבו הודה סגן, תיאמו המאפיות הגדולות מחירים ביניהן. בנוסף לזה, הסכימו המאפיות הגדולות להימנע מתחרות על לקוחות.

ממאפיית אנג'ל נמסר בתגובה כי "הצעד שלנו נועד להכניס את הפרשייה למימדיה האמיתיים ולאפשר להתרכז בדיון על מה שהיה בפועל. עיקרו של ההסדר מתייחס לקיצורה של תקופת מבצעים, שמלכתחילה לא יכלה להימשך מעבר למספר חודשים בודדים, במסגרתה הוצעו למכירה לחם אחיד וחלה רגילה ברמת מחירים הנמוכה מעלות ייצורם. גם לאחר הפסקת המבצעים, המוצרים הוצעו למכירה במחירים נמוכים מהמחירים המפוקחים.

הדברים יכלו להיעשות אחרת, אך התנהלות חריגה זו אינה מאפיינת את החברה. האנשים המעורבים הינם אנשי עשייה אמיתית, בעלי זכויות רבות אשר נוטלים, למעשה, אחריות לשגיאה חד פעמית בהתנהלותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker