רשות ההגבלים ביקשה מאסר בפועל על אפי רוזנהויז במשפט שופרסל

שלב הטיעונים לעונש נפתח הבוקר ■ רשות ההגבלים: "מבחינת מאסר ראוי שיגזר על רוזנהויז עונש מאסר בפועל בין חודשיים לשמונה חודשים שלא בעבודות שירות" ■ אברהם ביגר הגיע להעיד לטובת אפי רוזנהויז

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

שלב הטיעון לעונש במשפט שופרסל נערך הבוקר (ג'). בדיון הציגה רשות ההגבלים את העונש שהיא מבקשת לגזור על הנאשמים. "מבחינת מאסר ראוי שיגזר על רוזנהויז, עונש מאסר בפועל בין חודשיים לשמונה חודשים שלא בעבודות שירות. העונש הראוי - 5 חודשי מאסר בפועל". כך אמר תומר דגני, עורך הדין מטעם רשות ההגבלים בבית המשפט. בנוסף ציין כי טווח הקנס שמתבקש בית המשפט להטיל על רוזנהויז הוא 4.5-2 מליון שקל. הקנס הראוי הוא 3 מיליון שקל.

טווח הענישה שמבקשת הרשות להטיל על אלי גידור נע בין 5 חודשי עבודות שירות עד 5 חודשים מאסר בפועל. העונש המבוקש – 2 חודשי מאסר בפועל. הקנס – 2-0.5 מליון שקל, בנוסף. העונש הראוי לשופרסל - 9 מליון שקל.

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן, הרשיע לפני כחודש את מנכ"ל שופרסל לשעבר, אפי רוזנהויז, סמנכ"ל השיווק שלה לשעבר, אלי גידור ואת שופרסל בארבע עבירות של נסיון לערוך הסדר כובל ובהפרת תנאי מיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט מ-2005.

עורכי דין המתמחים בהגבלים העריכו לפני כחודש, לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את הנאשמים, כי רשות ההגבלים תבקש לגזור עליהם עונש מאסר בפועל, שלא יעלה על שנה. זאת, למרות שהחוק מאפשר לדרוש מאסר של עד שלוש שנים. אברהם ביגר, לשעבר בכיר בתאגיד אי.די.בי ויו"ר שופרסל, הגיע להעיד לטובת רוזנהויז.

אפי רוזנהויז בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

פרשת שופרסל התרחשה בסוף 2008, כאשר להנהלת שופרסל התברר כי הספקים הגדולים ערכו מבצעים דומים במגה ובשופרסל. רוזנהויז וגידור צלצלו מיוזמתם לספקים לבירור נסיבות העניין, דרשו מהם לנקוט פעולות מסויימות ומשלא נענו, הוסרו ממדפי הרשת חלק ממוצרי הספקים.

ב-2010 הגישה רשות ההגבלים כתב אישום נגדם באשמת הפרת תנאי מיזוג ונסיון ליצור הסדר כובל. רוזנהויז דחה את הטענות ובין השאר טען, כי התנהלותו נבעה מאופיו ה"ג'ינג'י".

עורך דין גולן קנטי, שותף ומרכז את תחום ההגבלים העסקיים במשרד נשיץ ברנדס אמר לפני כחודש, כי "אם ייגזר על רוזנהויז עונש מאסר בפועל עד שנה, זה יהיה עונש חמור. להבנתי, הרשות לא יכולה לא לבקש מאסר. כשמשווים עונשים שניתנו בקרטלים ארוכי טווח והשפעה שלהם על המשק, כמו קרטל המרצפות, או קרטל ההגברה, לא ניתנו בהם עונשי מאסר ממושכים. הרשות בדרך כלל לא מבקשת את המקסימום, אלא משהו מותאם לרף הענישה הקיים", הוסיף.

"ג'ינג'י במובן החיובי של המילה"

מטעמו של רוזנהויז הגיעו שלושה עדי אופי. הראשון שעלה להעיד, אריך רייכמן, לשעבר מנכ"ל תנובה, ספק של שופרסל שאמר כי "אפי הוא כוכב שיווקי. האדם הכי בולט בתחום הקמעוני שהכרתי ב-13 שנותי כמנכ"ל תנובה. זה מתבטא בניהול הרשת, עמידה על עקרונות של איכות ירקות ופירות מבחינת הדברה. פיתח את הרשת וקידם אותה להיות מספר 1. לא אדם קל במשא ומתן. אבל תמיד ביושר".

"היו קונפליקטים אבל תמיד זה נעשה ברוח הוגנת. לא נשארנו חברים אבל יש לי הערכה מלאה למה שעשה ברשת. אפי היה האדם הכי מצטיין שהכרתי בענף הקמעוני". רייכמן סיים להיות מנכ"ל תנובה ב-2008.

אברהם ביגר, יו"ר שופרסל בשנים 2007-2003 אמר, כי הכיר את רוזנהויז כשהיה דירקטור בפרטנר ורוזנהויז היה מנהל המכירות. מאוחר יותר הכירו בשופרסל. "במידה רבה בהמלצתי הוא הגיע להיות סמנכ"ל השיווק והמנכ"ל בשופרסל", אמר. כמנכ"ל מונה כחודשיים אחרי שביגר התמנה ליו"ר.

לדבריו, "במישור המקצועי אפי הוא איש הקמעונאות הגדולה, מספר 1 בישראל. יש לו נסיון והתמחות ותוצאות יוצאות דופן בכל קנה מידה במונחים מוחלטים ובהשוואה לרשתות בעולם הגדול".

במישור האישי אמר ביגר, כי רוזנהויז הוא "ג'ינג'י במובן החיובי של המילה. נצמד להישגים שהא צריך להגיע אליהם ביושר תום לב ובמידת רחמים והתנהגות יוצאת דופן טובה כלפי עובדים והכפופים לו". ביגר הוסיף, כי קיבל את שופרסל ב-2003 כרשת שהיתה בתהליך של ירידה. במונחי קריסת מערכת הרווחיות ואבדן נתחי שוק. הרשת התנהלה ללא זהות קמעונאית אמיתית. "בהובלת אפי נעשו שלושה מהלכים מאוד משמעותיים. הגדרת האסטרטגיה והזהות של החברה, לבנות פורמטים מתאימים לקהלי יעד שונים והגדרת מדיניות לכל אחד (ביג, דיל ושלי)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker