לפיד ובנט הודיעו על חבילת סיוע ליצואנים; ביטוח סיכוני סחר חוץ יוכפל

לפיד ובנט הסכימו על צעדים נוספים בהם 50 מיליון שקל לעידוד היצוא של 100 יצואנים קטנים ובינונים ■ ביטוח סיכוני סחר חוץ יוכפל ל-13.3 מיליארד שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

שר האוצר, יאיר לפיד ושר הכלכלה, נפתלי בנט אישרו צעדים לסיוע ליצואנים, הכוללים הכפלה מיידית של ביטוח סיכוני סחר חוץ ותקציב של 50 מיליון שקל לתמיכה ביצוא של יצואנים קטנים ובינונים.

תקרת המדינה לערבויות סחר חוץ תוכפל ל-13.3 מיליארד שקל לעומת 7.5 מיליארד שקל כיום. בהמשך תבוצע העלאה נוספת, כך ששיעור הערבויות כאחוז מהתוצר תגיע לרמה הממוצעת במדינות ה-OECD – (עלייה של כ-70% בטווח של שלוש שנים). בנוסף, יינתן אישור מיידי לביטוח עסקות בגין סיכונים מסחריים על ידי אשראי, המתמקדת בסיכונים פוליטים.

ליצרנים קטנים ובינונים תינתן ערבות מדינה לביטוח סחר חוץ לטווח בינוני. כמו כן, תוקם קרן יצוא שתיקרא "כסף חכם" בהיקף של 50 מיליון שקל שתסייע ל-100 יצואנים נבחרים במימון השקעות בשיווק בחו"ל. המשרדים יסייעו באופן אקטיבי לחברות במטרה להגדיל את היצוא בשווקי היעד. כוונת המשרדים היא שבתוכנית ישתתפו עד 100 חברות, שיגדילו את היצוא שלהן לפחות ב-50%.

לפיד אמר כי "לאחר שישבנו עם היצואנים ולמדנו את האתגרים העומדים בפניהם, החלטנו לבנות חבילת תמריצים שתסייע ליצואנים מול שער הדולר-שקל והתחרות בשווקי העולם. ההאטה בייצוא בחודשים האחרונים היא סימן מדאיג ואנחנו נחושים לבלום אותה. התוכנית נועדה, בין היתר, להתיר חסמים שיחזקו את היצואנים, יגדילו את היצוא הישראלי ויפתחו אותו לשווקים חדשים. היצוא הוא הקטר של המשק הישראלי ואנחנו חייבים לעבוד קשה בכדי שהקטר הזה ימשיך לנוע".

בנט אמר כי "המדינה מקטינה ליצואנים את הסיכון שהם לוקחים בעשיית עסקים בחו"ל. מדובר במהלך גדול שיעזור לעסקים קטנים וגדולים כאחד. קשה מאוד לקבוע מהו שער החליפין הנכון ועל כמה יעמוד, אבל אנחנו כן יודעים שצריך וראוי לעזור ליצואנים להקטין את אי הוודאות ולצמצם את הקשיים העומדים בפניהם. אנחנו יוצאים היום לדרך שתסייע באופן ישיר לתעשיינים ותאפשר להם להגיע ביתר קלות ועם פחות סיכון לשווקים בחו"ל".

יו"ר מכון היצוא: יוזמה מבורכת, להגדיל תקציב הסיוע ליצוא ל-200 מליון שקל

יו"ר מכון היצוא, רמזי גבאי, בירך על תוכניות הסיוע ליצואנים, אולם ביקש להרחיב את התוכנית לסיוע ביצוא למפעלים קטנים ובינונים העומדת על 50 מליון שקל ל-200 מליון שקל.

"אני מברך על הכרזת שרי האוצר והכלכלה בדבר חבילת הסיוע ליצואנים, צעד הננקט בעקבות ההתמודדות היומיומית והמאתגרת של היצואנים הישראלים בשנתיים האחרונות", אמר גבאי. לדבריו, נושאי האשראי וביטוח סיכוני סחר חוץ היו ועודם בין החסמים המשמעותיים עבור החברות הישראליות, בייחוד אלו המבקשות לפעול בשווקים המתעוררים, בדרום מזרח אסיה, אמריקה הלטינית ואפריקה. הגדלת הערבויות ומתן הסיוע בתחומים אלה יסייעו בקידום היצוא בשווקים הללו ובמדינות אותן סימנה הממשלה כיעדים אסטרטגיים ליצוא. מכון היצוא, בתיאום עם משרד הכלכלה, שם השנה דגש מיוחד על פעילות יזומה ביבשת אפריקה ומקיים פעילויות ייחודיות לסיוע ליצואנים בפריצה ליבשת זו, לצד המשך פעילויותיו באזור דרום מזרח אסיה.

"תוכנית 'כסף חכם', במסגרתה יסייעו משרדי האוצר והכלכלה לכ-100 חברות בהיקף של כ-50 מיליון שקל מבורכת, ואני מקווה כי ינקטו צעדים נוספים לסיוע ליצואנים, ובראשם הגדלת הסכום המוקצה לפעילות זו בעתיד, להיקף של כ-200 מיליון שקל, על מנת שהתוכנית תסייע למספר רחב יותר של יצואנים", הוסיף.

על רקע הנתונים שפורסמו השבוע בדבר הירידה ביצוא הסחורות והשירותים במחצית השנייה של שנת 2013, אמר גבאי כי "יש לזכור שהייצוא הישראלי הוא מנוע הצמיחה של המשק והכלכלה הישראלית".

נשיא התאחדות התעשיינים ונשיאות הארגונים העסקיים, צביקה אורן, אמר בתגובה להחלטה, כי "יש לפעול על מנת להפסיק את מגמת הצטמצמות היצוא ולכן כל עזרה מצד הממשלה הנה פעילות מבורכת. אני מקווה כי הכלים של חבילת הסיוע יהיו נגישים לתעשיינים ויוכלו לשמש מפעלים ותעשייה קטנה ובינונית בפרט, ללא בירוקרטיה מכבידה נוספת. אולם, על מנת לאפשר לכלים הללו להבשיל ואכן לסייע, יש לדאוג, אף בצורה מלאכותית, להעמיד את שער הדולר על 3.8 שקלים. אנו מודעים לפעילות בנק ישראל בנושא ויש אף להגבירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker