"אין לממונה על ההגבלים סמכות חוקית להתערב במחיר מונופול"

התאחדות התעשיינים החליטה להיאבק נגד החלטת הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, לאסור קביעת מחיר מופרז על ידי מונופול ■ חוות הדעת כלכלית קבעה כי הצעתו של גילה תפגע בתחרות ובחדשנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התאחדות התעשיינים החליטה להיאבק נגד החלטת הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, לאסור קביעת מחיר מופרז על ידי מונופול. ההחלטה צפויה לפגוע בעיקר במונופולים שמספקים מוצרי צריכה, כמו קוקה קולה ושטראוס. לשתי חברות אלה השפעה מכרעת בהתאחדות - ובמיוחד באיגוד המזון.

כחלק מהמאבק, שכרה ההתאחדות את שירותיהם של משרד עורכי הדין עמית פולק מטלון ושל משרד יצחק סוארי. חוות דעת משפטית, שהוכנה על ידי עורכי הדין אלדד כורש, אורית ישראלי ורועי גרוס ממשרד עמית פולק מטלון, קבעה כי לממונה על ההגבלים אין סמכות חוקית להתערב במחיר מונופול. חוות הדעת הכלכלית, שהוכנה על ידי רועי רוזנברג ממשרד יצחק סוארי, קבעה כי הצעתו של גילה תפגע בתחרות ובחדשנות, ומציעה לממונה להתמקד בשמירת מבנה תחרותי של שווקים - ולא לעסוק במחירי מוצרי מונופול.

גילה פירסם באוקטובר 2013 גילוי דעת, שבו ציין כי בכוונתו לממש את הסעיף בחוק ההגבלים, האוסר על מונופול לנצל מעמדו לרעה ולגבות מחיר מופרז על מוצר או שירות שבמונופולין. בכנס שנערך באחרונה בנושא אמר גילה: "השאלה מה קורה כשתחרות לא מצליחה להוריד מחירים, ואז יש מונופול עם כוח מול הצרכנים. מה עושים כשאין רסן למונופול? ללא האיסור, הוא יכול לגבות מהצרכן כמה שהצרכן מוכן לשלם. אנחנו רוצים למנוע מצב של כוח שוק, שבו צרכן משלם יותר מדי בגלל אי־תחרות".

לדברי גילה, ריסון המונופול יאפשר ליותר צרכנים ליהנות מהמוצר או השירות, במיוחד כשמדובר בשוק לא תחרותי שאין בו חלופות. גילה הוסיף כי מחיר שאינו מופרז הוא מחיר הגבוה בכ–20% מעלות ייצור המוצר. הוא העלה את חמתם של התעשיינים, כשאמר כי ייבחן אם אין הפרזה בהוצאות הפירמה, שמועמסות על מחיר המוצר.

הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילהצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי חוות הדעת המשפטית שהזמינה ההתאחדות, הסמכות בחוק הישראלי לטיפול במחירי מונופולים נתונה רק לוועדת המחירים, שבה שותפים משרד האוצר והמשרד הרלוונטי - כמו משרד הכלכלה או החקלאות. לטענתם, מעורבות הממונה בנושא נדרשת רק אם מוגש ערר על החלטת ועדת השרים. עוד טוענים עורכי הדין כי חוק ההגבלים אינו מסביר מהו מחיר בלתי הוגן. לפי דוגמאות שבחרו להביא, כשנושא המחיר עמד במרכז תביעות משפטיות בחו"ל, נקבע מחיר בלתי הוגן גבוה במאות אחוזים מעלויות הייצור או ממחיר המוצר בשווקים דומים.

עוד טוענים עורכי הדין כי התערבות הממונה תהיה פגיעה בתחרות החופשית, ובזכויות יסוד כמו חופש העיסוק וחופש הקניין - התחרות תיפגע, מכיוון שלפירמות יהיה פחות תמריץ להשקיע בחדשנות ובהרחבת ייצור, אם לא יוכלו לקצור את מלוא פירות ההשקעה; מחיר נמוך יחסית ירתיע מתחרים חדשים מכניסה לשוק, בהנחה שיחדרו על בסיס מחיר נמוך מהמונופול.

התעשיינים טוענים, כי זוהי התערבות יתר בניהול הפירמה, מכיוון שרשות ההגבלים תצטרך להיכנס לניהול החברה, ולקבוע אלה הוצאות חלות על מחיר המוצר. בנוסף, לטענתם, ההתערבות תהיה תמריץ שלילי להתייעלות ותמנע סבסוד צולב, שבו רווחים ממוצר אחד מושקעים בפיתוח של מוצר אחר. סעיף נוסף שמכעיס את התעשיינים הוא חוסר הנכונות של גילה להכיר בהנחות שניתנות לקמעונאים כחלק מעלות המוצר.

חוות הדעת הכלכלית קובעת בנוסף כי נושא המחיר המופרז שנוי במחלוקת בקרב רשויות הגבלים עסקיים בעולם. לדבריהם, בארה"ב, למשל, לא חל איסור על גביית מחיר מופרז, "ואף מובעת ביקורת נוקבת כלפי מדיניות האוסרת על מונופול להינות מהצלחת עסקיו", ובאירופה האכיפה נעשית במשורה. "התערבות במחיר, גם אם הוא נמצא מופרז(...)עשויה לצנן השקעות במשק", ציינה חוות הדעת. רוזנברג קבע כי "לאור הסיכון הגבוה הגלום בהתערבות במחיר מופרז, בהיבטים של רווחת הצרכן, יעילות הייצור במשק, קידום השקעות וצמיחה והפגיעה האפשרית בתהליך התחרות עצמו - המדיניות הרצויה לדעתנו היא הימנעות גורפת מהתערבות במחירים". הוא הציע לחלופין לקבוע כללים ברורים יותר למי שהחוק יחול עליו, ולהגיב לחברה המפעילה כוח שוק לא בסנקציות כלכליות ובעיצומים כספיים - אלא בכלים מבניים ובאמצעות מתן הוראות ישירות לבעל המונופולין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום