רשות ההגבלים חוקרת חשדות שקוקה קולה עברה לכאורה על חוק ההגבלים

החשד: החברה התנתה מתן הנחות ברכישת בקבוקי המשקה ברכישת מוצרי טרה ■ קוקה קולה: החברה מקפידה על קיום כל הוראות חוק ההגבלים העסקיים ■ "קוקה קולה זו החברה הכי כוחנית - מנצלת בלי בושה את המונופול שלה", כך טוען בכיר ברשת שיווק ■ ח"כ אראל מרגלית: "צירוף של מונופול שיש לו גם ערוץ טלוויזיה זו סכנה לדמוקרטיה"

אורה קורן
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן
עדי דברת-מזריץ

רשות ההגבלים העסקיים פתחה בחקירה נגד החברה המרכזית ליצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל) בחשד שפעלה לכאורה בניגוד לחוק ההגבלים. על פי החשדות, החברה ניצלה לכאורה לרעה את כוחה המונופוליסטי בשיווק משקה קוקה קולה, כדי לאלץ את לקוחותיה לרכוש ממוצרי טרה, חברה נוספת שבבעלותה. על פי החשדות התנתה קוקה קולה ישראל מתן הנחות ברכישת בקבוקי המשקה ברכישת מוצרי טרה.

החברה המרכזית בבעלות מוזי ורטהיים היא זכיינית קוקה קולה בישראל ומחזיקה במחלבת טרה, בה השקיעה באחרונה כמיליארד שקל במטרה להגדיל את נתח השוק שלה בתחום מוצרי החלב. בנוסף מחזיקה החברה בפריגת, נביעות ומבשלות בירה. החברה מנוהלת על ידי איציק טמיר ובראשה עומד רוני קוברובסקי.  קוברובסקי הוא ממובילי ההתנגדות של התעשיינים לכוונתו של הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, לפקח על מחירי מוצרים המוגדרים מונופול ולא לאפשר לרווחיות עליהם לחרוג מכ-20%.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

פתיחת חקירת רשות ההגבלים לא התקבלה בהפתעה בקרב רוב רשתות השיווק, שכן לדבריהן התנהלותה הכוחנית של קוקה קולה ישראל ידועה בענף מזה שנים רבות.

איציק טמיר, מנכ"ל החברה המרכזית למשקאותצילום: זאב שרוני

"קוקה קולה זו החברה הכי כוחנית בשוק. חברה שמנצלת בלי בושה את המונופול שלה ומתנה את תנאי הסחר שלה במוצרי המונופול שלה בקולה כדי לקדם את מוצרי טרה וגבינות ספציפיות שלה", טען בפני TheMarker בכיר ברשת שיווק. לדבריו, "ידוע שמוצרי טרה שהיא משווקת הם בעלי תחרות רבה מול תנובה ושטראוס ואם לא היה להם את הקולה, המקום של מוצרי טרה על המדפים שלנו היה קטן יותר".

ל-TheMarker נודע כי בשבוע שעבר הציגה קו אופ בפני קוקה קולה חוות דעת משרד עורכי הדין של דוד תדמור (לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים), לפיה התנהגותה לכאורה של קוקה קולה מול צרכניות במושבים ומול קו אופ היא הפרה של חוק ההגבלים העסקיים ומהווה לכאורה הסדר כובל. תדמור היה מי שניסח את האיסורים החלים על קוקה קולה לאחר שהוכרזה מונופול ב-1998, כשכיהן כממונה על ההגבלים העסקיים.

בחצי השנה האחרונה 100 צרכניות במושבים הצטרפו לקו אופ שופ וכחלק מההסכם קיבלו את תנאי הסחר של קו אופ מול הספקים ואת ההנחות ממחיר המחירון שקו אופ שופ מקבלת מהספקים השונים.

לפי חוות הדעת, קוקה קולה סירבה להכיר בהסכם הזה בטענה שהיום היא לא נותנת הנחות לצרכניות במושבים ואיימה לכאורה על צרכניות כי תוציא את מקרריה באם תשתפנה פעולה עם הקו אופ.

קוקה קולה היא השחקנית הרביעית בגודלה בשוק המזון והמשקות, עם נתח שוק של 5.79% מהשוק. לפי נתוני חברת נילסן, בשנה האחרונה חוותה החברה המרכזית ירידה ונתח השוק שלה ירד מ-6.09% ב-2012. ייתכן כי היחלשותה מגיעה מירידה בנתח השוק של טרה שבבעלותה - בשנת 2013 ירד נתח השוק של טרה בשוק החלב ב-5.1%.

קוקה קולהצילום: Bloomberg news

מרשות ההגבלים נמסר כי "השבוע נפתחה חקירה גלויה נגד החברה המרכזית לייצור משקאות קלים וחברת הבת שלה, החברה המרכזית להפצת משקאות בע"מ. החשד הנבדק הוא בין השאר להפרה של הוראות שניתנו לבעל מונופולין.החברה המרכזית הינה מונופולין מוכרז מאז שנת 1998 במשקאות מוגזים בטעם קולה".

בחלק מהרשתות, בעיקר הגדולות, אמרו ל-TheMarker כי הם לא היו עדים להתנהגות כוחנית וניצול כוח מונופוליסטי מצד קוקה קולה. "אני לא מכיר התנהלות כוחנית של קוקה קולה והם התנהלו בדיוק כמו כל ספק שרוצה לקדם את המוצרים שלו ברשת. לא קרה לי שהם השתמשו בכוח של מוצרי קוקה קולה כדי לקדם מוצרים יותר חלשים שלהם", אמר בכיר ברשת שיווק גדולה.

גם רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, אמר כי לא מוכרת לו התנהגות שמפרה את חוק ההגבלים מצד קוקה קולה: "אין אצלנו כזה דבר, הם לא מעזים. אם הם יגידו לנו כאלה דברים נוציא את המוצרים שלהם מהחנויות בלי לחשוב על זה פעמיים". מקו אופ נמסר: "איננו מנהלים את יחסינו עם הספקים באמצעות התקשורת".

מהחברה המרכזית נמסר בתגובה: "הטענות הנזכרות בידיעה אינן מוכרות לנו. החברה מקדמת בברכה כל בדיקה של הרשות להגבלים עסקיים איתה החברה נמצאת בקשר שוטף. החברה מקפידה על קיום כל הוראות חוק ההגבלים העסקיים, הקפדה יתרה, ולא ידוע לחברה כי נפל איזשהו פגם במעשיה".

ח"כ אראל מרגלית ממפלגת העבודה אמר היום בעקבות החקירה כי "מונופול שהתוצאות הכספיות שלו לא ידועות הוא מרשם בדוק לעליית יוקר המחייה. הצירוף של מונופול שיש לו גם ערוץ טלוויזיה (מוזי ורטהיים בעלי קוקה קולה הוא מבעלי זכיינית ערוץ 2 קשת - ע"ד), זו סכנה לדמוקרטיה".

ח"כ מרגלית הגיש באחרונה הצעת חוק, שלפיה מובילי שוק בתחומם יחויבו לפרסם את  הדו"חות הכספיים לציבור. "זה לא יכול להיות שהציבור יודע כמה מרוויח בנק פועלי אגודת ישראל ולא יודע כמה מרוויח קונגלומרט כקוקה קולה או טרה".

מקוקה קולה נמסר בקשר לחוות הדעת של עו"ד תדמור וקו אופ כי "יועצנו המשפטיים בחנו את חוות הדעת של עו"ד תדמור ומצאו אותה כבלתי מבוססת הן מהבחינה המשפטית והן מהבחינה העובדתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker