קרטל הלחם: הנאשמים הודו בהסדר כובל - בנסיבות לא מחמירות

בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים חזרו בהם חלק מהנאשמים המרכזיים בפרשה והודו בעריכת הסדר כובל ■ מאפיית דודידוביץ': "העיתוי שבו אנו מבצעים את המהלך נועד לשים דברים בפרופורציה ולהחזיר את התיק לממדיו"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

בדיון שנערך הבוקר (ד') בבית המשפט המחוזי בירושלים בפני השופט עודד שחם חזרו בהם חלק והודו בעריכת הסדר כובל, אם כי בנסיבות לא מחמירות. הנאשמים שהודו הם מאפיית ברמן והמנכ"ל יהודה שניידרמן, מאפיית דוידוביץ', ישעיהו דוידוביץ' ומרק קינן.

עורכת הדין איריס ניב-סבאג, ממשרד שינמן נגב ניב ושות', המייצגת את קבוצת דוידוביץ', אמרה בדיון כי מרשיה "מודים בעובדות בנסיבות לא חמורות. על יסוד העובדות נבקש להרשיע בהסדר כובל. לא הודינו ונבקש להביא ראיות לעניין הנסיבות המחמירות. העיתוי שבו אנו מבצעים את המהלך הוא כדי לשים את הדברים בפרופורציה ולהחזיר את התיק לממדיו. ניסינו לקיים מגעים עם הרשות שלא צלחו ואנו נביא ראיות לכך".

לחם אחיד במאפיית אנג'לצילום: אלון רון

ניב-סבאג הוסיפה כי "הפרופורציות כאן הם במוקד העניין. מאפיית דוידוביץ' שפועלת בצפון ניסתה לחדור לירושלים באמצעות מבצעים. המבצעים שהיו מוגבלים בזמן יצרו סיטואציה הפסדית לכולם. גם ההסכמות שהיו לא הפכו את השוק לשוק קרטלי. השוק מתנהל בגלים של תחרות לרגיעה, וההסכמה היתה להפסיק את התחרות הממוקדת האגרסיבית בלחם אחיד וחלה רגילה, כשהמחירים בכל מקרה היו מתחת לצו הפיקוח".

לדבריה, "זה לא הקרטל החמור כפי שהוצג בתחילה. לכן, אפשר לצמצם מאוד את השאלות העומדות בפני בית המשפט. לפי תיקון 113 לחוק העונשין, אנחנו סבורים שניתן להפריד את הדיון לעניין הנסיבות המחמירות ולקיימם במסגרת הטיעונים לעונש".

עו"ד ירון קוסטליץ, המייצג את מאפיית ברמן, אמר במהלך הדיון כי "מבחינת העבירה של הסדר כובל, חוק ההגבלים עוסק ב'יצירת ההסכמה'. מכאן, שהשאלה שנותרה במחלקות היא האם מדובר בנסיבות מחמירות, מהו הנזק שנגרם, אם בכלל, או שעלול היה להיגרם. לכן, אנחנו מבקשים להביא את ראייתנו לעניין. אנחנו חוסכים את כל הישיבות הארוכות וניתן לייחד לשאלה הזו דיונים קצרים בשלב הטיעון לעונש.

"חשבנו לתת את ההודאה לפני תחילת ההוכחות. הטעם היחידי שלא עשינו זאת הוא מכיוון שניסינו להגיע להסכמות עם הרשות. העניין לא צלח וניסינו למצות את הדרך עם חברינו. אנו חפצים לסיים את העניין ללא עיכוב מיותר. חשבנו שיש בכך הבעת חרטה וכן ניסיון לחסוך מהזמן השיפוטי".

עו"ד אסף מוזס, סגן היועץ המשפטי ברשות ההגבלים העסקיים השיב: "הייתי רוצה לקחת זמן לשקול את העניין. עוד לפני ההרשעה אנחנו עומדים על כך שהמעשים בוצעו בנסיבות מחמירות". השופט עודד שחם נתן לצדדים זמן לדון ביניהם בעניין נסיבות העבירה וקבע את הדיון לחודש הבא. לדברי השופט לצדדים: "אולי כדאי שתשבו ותעמידו תשתית עובדתית מוסכמת על בסיסה תינתן ההחלטה".

קבוצת דוידוביץ' מיוצגת על ידי עוה"ד איריס ניב-סבאג, גל הררי גולדמן ואלון ביכלר. יהודה שניידרמן, מנכ"ל ברמן, מיוצג על ידי עו"ד ירון קוסטליץ. מאפיית ברמן מיוצגת על ידי עו"ד תמר תורג'מן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום