גורם ממשלתי: "מכון התקנים אינו עומד בסיכומי הרפורמה עם הממשלה"

לדבריו, המכון לא השלים אימוץ כל התקינה הבינלאומית עד סוף 2013 ולא עמד בהתחייבויותיו להכרה במעבדות זרות ■ "לא ראוי שמכון התקנים יתבע יבואן שמתלונן עליו"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

"מכון התקנים אינו עומד בסיכומים עם הממשלה הקשורים להתחיבויותיו בתחום הרפורמה". כך אמר היום (ה') גורם ממשלתי, המעורה בנושא, בתגובה לפרסום ב–TheMarker על תביעה שהגיש המכון נגד היבואן, שמעון הניג. "יתר על כן, דברי יו"ר המכון, רן כהן, כפי שמופיעים בכתב התביעה מול היבואן אינם תואמים את התחייבויות המכון", הוסיף.

מכון התקנים וכהן הגישו השבוע תביעה על סך 500 אלף שקל נגד הניג, על דברי לשון הרע, כביכול, נגדם. הניג פירסם בדף הפייסבוק שלו כי המכון אחראי, כביכול, ליוקר המחיה ופועל להעלאת תשלומי יבואנים עבור בדיקות מיותרות לכאורה כדי לממן את משכורות עובדיו. כן כתב, כי כהן מקבל משכורת למרות שהוא עובד בהתנדבות.

"אני המום מהתביעה, המכון כגוף ציבורי אינו יכול להשתיק יבואן שמתלונן עליו", אמר המקור הממשלתי. "יתר על כן, מהתשובות של כהן להניג, כפי שהן מופיעות בכתב התביעה עולה, שהמכון אינו עומד בסיכומים עם הממשלה, ובוודאי לא בהסכם שמנכ"ל המכון, דני גולדשטיין חתום עליו.

הניג דורש ממכון התקנים להכיר בבדיקות שעורכת מעבדה גדולה בגרמניה לצעצועים שהוא מייבא ולא לדרוש ממנו תשלומים באלפי שקלים לבדיקות תקינות כפולות בישראל. המכון אינו מוכן להכיר בכך ודורש אלפי שקלים בגין הבדיקות, באופן שמייקר את המוצר לצרכן בעשרות אחוזים, לדברי הניג.

כהן השיב להניג בכתב כי "המכון שואף להגיע לכך שכל התקנים הישראליים יהיו תקנים בינלאומיים מאומצים, אולם לא התחייב כי הדבר יתבצע בתוך שנה וכי אימוץ תקנים בינלאומיים אין משמעו אימוץ כל התקנים הבינלאומיים". כן הסביר, כי ההכרה בבדיקות של מעבדות בחו"ל אינה אוטומטית אלא כפופה להסכמים הדדיים המבטיחים כי המוצרים נבדקו בהתאם לכל התנאים הנדרשים מבחינת המכון. במכתב אף העלה כהן אפשרות של הכרה, לבקשת יבואנים, במכוני בדיקה קטנים העומדים בקריטריונים הנדרשים.

שמעון הניגצילום: תומר אפלבאום

המקור הממשלתי אמר בתגובה, כי על פי ההסכם בין מכון התקנים למשרדי הכלכלה והאוצר, מכון התקנים מחוייב להכיר בכל התקנים הבינלאומיים עד סוף 2013, ואם לא עשה זאת, הפר את ההסכם עליו חתום המנכ"ל גולדשטיין. לדבריו, המכון קיבל 60 מיליון שקל לביצוע התאמת כל התקנים. מקורב למשרד הכלכלה אמר, כי המכון הכיר בכ–90% מהתקנים הבינלאומיים עד כה.

בנוסף, אמר המקור הממשלתי כי מכון התקנים היה אמור לחתום על שלושה הסכמים להכרה בבדיקות עם מכוני בדיקה בינלאומיים עד סוף 2013, ובפועל חתם על שני הסכמים בלבד. הסכמי ההכרה קובעים, שמכון התקנים מכיר בבדיקות של המכון בחו"ל ולא ידרוש מיבואן בדיקת מוצר שאושר על ידי אותו מכון. הסכמי הכרה הדדיים פירושם, שאותו מכון מכיר בבדיקות של המכון הישראלי, ולא ידרוש מיצואן ישראלי לערוך בדיקות עמידה בתקן כשהוא מייצא למדינה בה פועל המכון הזר.

על פי ההסכם בין המכון לממשלה, על המכון לחתום גם על הסכמי הכרה עם עוד שלושה מכונים עד אמצע 2014, ובהתחשב בהסכם החסר מ-2013, בפועל עליו לחתום על ארבעה הסכמי הכרה בבדיקות עד סוף יוני 2014.

"בניגוד לדברי כהן במכתבו, אם המכון אינו מצליח לחתום על הסכמי הדדיות, עליו לחתום על הסכם הכרה חד צדדי עם אותו מכון", הוסיף.

בנוסף, כפי שכתב כהן, המכון צריך לחתום על הסכמים עם מכונים בחו"ל לבקשת היבואנים. אם הניג מבקש הכרה במעבדה מסוימת בגרמניה, והמעבדה נחשבת אמינה, מכון התקנים חייב לחתום על הסכם הכרה בבדיקותיה.

ממכון התקנים נמסר בתגובה: "מכון התקנים הישראלי עשה כברת דרך ארוכה בשנתיים האחרונות לשיפור וייעול השירות וזוכה לשבחים רבים מלקוחותיו. בין היתר נחתמו הסכמי הכרה הדדית רבים בין המכון למעבדות בדיקה בין לאומיות שמטרתן להקל על עשיית עסקים בישראל ולמנוע כפילות בבדיקות. ההסכמים הם בעיקר בתחומי חשמל, אלקטרוניקה, ציוד רפואי וצעצועים. לכולן מספר רב של מעבדות הפרושות בכל רחבי העולם והן מולטידיסיפלינריות. פרט להסכם עם רשת ה-CB שכבר פועל מספר שנים ווהסכם עם אמנת וינה לאימות טוהר הזהב, כל שאר ההסכמים הם חדשים או עברו התאמה והרחבה להסכמי הכרה הדדית בשנה האחרונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker