צבי זרחיה

משרד האוצר מבקש מוועדת הכספים לאשר הלוואה של כ-150 מיליון שקל לתעש. ההערכה היא שהלוואה הזו לא תוחזר על ידי תעש. בספטמבר 2013 אישרה ועדת הכספים הלוואה של 100 מיליון שקל לתעש: 70 מיליון שקל לתשלום שכר העובדים ו-30 מיליון שקל לרכישת חומרי גלם. סכום זה מצטרף להלוואות קודמות של המדינה לתעש בסך של כ-2.3 מיליארד שקל. אולם, עקב מצבה של של החברה, הוערך כבר אז שהכסף לא יוחזר למדינה.

בדברי הבקשה להלוואה שהוגשה לפני 4 חודשים לוועדה, הסביר רוני פרידמן, מ"מ מנהל רשות החברות הממשלתיות, כי "לנוכח העובדה שלחברה הועמדו הלוואות ביותר מ-2 מיליארד שקל, שמועד הפירעון של מרביתן כבר עבר, קיים חשש סביר שתעש לא תוכל לעמוד בהחזרי ההלוואה, והמדינה תיאלץ להמיר הלוואה זו להשקעה בהון המניות של החברה".

באחרונה החליטה ועדת השרים לענייני הפרטה להפריט את תעש. הממשלה מעוניינת למכור את החברה למשקיע או לקבוצת משקיעים אך לא מן הנמנע שחלק המכסף יגוייס באמצעות הנפקת החברה בבורסה. שווי החברה לצורך ההפרטה מוערך בין 1.5 ל-3 מיליארד שקל.

על פי מתווה ההפרטה, כל ההסכמים בין הממשלה לתעש ובין תעש לעובדים אמורים להיחתם בתוך חודש, עד 16 בפברואר 2016. המכרז להפרטת החברה צפוי להתפרסם לקראת סוף השנה הנוכחית ועד סוף 2015 צפויה הכרזה על הזוכה. כמו כן, סוכם כי ההסכם שנחתם עם ההסתדרות, לפיו לא יהיו פיטורים נוספים בתעש - תקף, וכי מערכת הביטחון תקנה מתע"ש, בכל אחת מחמש השנים הקרובות, אמצעי לחימה בסכום של 550 מיליון שקל.

מערכות נשק של תעשצילום: מוטי מילרוד

בהתאם להסכם, מערכת הביטחון תהיה אחראית לפינוי מחנה תעש ברמת השרון ולתכנון הסטטוטורי של 44 אלף יחידות דיור שיוקמו במקום. מערכת הביטחון תהיה גם אחראית למעבר של מפעלי תעש לפריפריה - לנצרת ולרמת בקע. במסגרת ההסכם, צה"ל יפנה ארבע בסיסים באזורי ביקוש: מחנה 4 בצריפין, מחנה סטלה מאריס בחיפה, בסיס ביה"ס הטכני בחיפה (להרחבת נמל חיפה) ובסיס פלנור בחיפה.

בהתאם להחלטה, תעש ומשרדי הממשלה הרלוונטיים יחלו בתיאום המהלכים למעבר פעילות הייצור של תעש לנגב, שצפויה להתבצע בהתאם להחלטה עד לשנת 2020. נושאים תקציבים שנותרו במחלוקת ייפתרו בשבועות הקרובים על ידי מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, וראש אגף תקציבים באוצר, אמיר לוי.

מתעש נמסר כי 150 מיליון השקלים הם חלק ממתווה ההפרטה וממימון הביניים שיינתן לחברה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker