רשות ההגבלים בפתח משפט "קרטל הלחם": הראיות הושגו בהאזנות סתר

בכירים בענף המאפיות מואשמים לכאורה בתיאום להעלאת מחירים ובהסכמה לכאורה לאי תחרות על לקוחות ■ במסגרת הדיון היום הובהר כי עיקר חומר הראיות מבוסס על האזנות סתר, שנעשו במשך כשלושה חודשים, מתחילת פברואר ועד לסוף אפריל 2010

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

הבוקר נפתח בבית המשפט המחוזי בירושלים, אצל השופט עודד שחם, המשפט , בו מואשמים בכירים בענף המאפיות לכאורה בתיאום להעלאת מחירים ובהסכמה לכאורה לאי תחרות על לקוחות. המשפט נפתח כשנה וחצי לאחר שרשות ההגבלים העסקיים הגישה כתב אישום בגין הסדר כובל בנסיבות מחמירות כנגד 19 נאשמים, ביניהם המאפיות הגדולות בישראל, אנג'ל, ברמן ודוידוביץ', ומנהלים בכירים בחברות.

סגן היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד אסף מוזס, אמר בדברי הצגת פרשת התביעה, כי עד לפתיחת החקירה, במשך כשלושה חודשים, "קורטלו" מחירי הלחם. "לאורך אותה תקופה, המאפיות הגדולות בארץ הסכימו לא להתחרות על לקוחות ולא לקחת לקוחות האחת של השנייה - הסכימו ואף יישמו את שתי ההסכמות. פוטנציאל הנזק לצרכן הישראלי ממעשים אלו הוא דרמטי".

מאפייה בירושלים. מחירי הלחם "קורטלו"צילום: ליאור מזרחי

לדבריו, מסוף 2009 ועד תחילת 2010 התפתחה תחרות של ממש בין המאפיות, דבר שהביא להורדת מחירי הלחם באזורים מסוימים ברחבי הארץ. "המנכ"לים נזעקו נוכח ירידת המחירים שהתחרות הביאה איתה", תיאר עו"ד מוזס את ההתרחשות. מכתב האישום עולה, כי בשלהי פברואר 2010 הסכימו ביניהם ראשי החברות על שורת צעדים כדי לשנות את המצב שנוצר; הם הסכימו להימנע מתחרות על אספקת מוצרי המאפיות, ובנוסף הוסכם כי יפעלו מול הקמעונאים להעלאת מחירי הלחם שבפיקוח.

עו"ד מוזס הוסיף כי "במהלך המשפט אנו נביא הוכחות לכך שהנאשמים זלזלו בלקוחות ובצרכנים. בית המשפט ישמע את הנאשמים מדברים ביניהם על כך שמשמעות ההסכמה האסורה היא 'חלום אחד שחור גדול' לכל הלקוחות". במאי 2010 נפתחה חקירת רשות ההגבלים העסקיים, בעיצומו של הקרטל, במסגרתה נערכו פשיטות על המאפיות ונעצרו חלק מהחשודים.

במסגרת הדיון היום הובהר כי עיקר חומר הראיות מבוסס על האזנות סתר, שנעשו במשך כשלושה חודשים, מתחילת פברואר ועד לסוף אפריל 2010. בתקופה זו רשות ההגבלים האזינה לירון אנג'ל, יהודה שניידמן, יוחנן אהרונסון, ישעיהו דוידוביץ' ומרק קינן. עו"ד מוזס אמר בסיכום דבריו כי "אנחנו נוכיח שהנאשמים היו מודעים להוראות חוק ההגבלים העסקיים ובכל זאת בחרו לרמוס את הוראותיו ולפגוע בצרכן ברגל גסה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker