רשות הגבלים עסקיים מקבלת סמכויות חדשות - ותידרש לתוספת תקציב ותקנים

בעקבות אישורו של חוק הריכוזיות, תקבל רשות ההגבלים העסקיים סמכויות נוספות ■ ברשימה: פיקוח קבוע על גופים ריאליים ופיננסיים, הרחבת בדיקת המונופולים ובחינה של תשתיות חיוניות לצורך בדיקה של עסקות מיזוג ■ בקרוב היא תיכנס למו"מ עם האוצר על תוספות התקציב והתקנים

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חוק הריכוזיות מעניק לרשות ההגבלים העסקיים ולעומד בראשה, פרופ' דיויד גילה, עוצמה חסרת תקדים במשק - שאין לה אח ורע גם בעולם. הרגולטורים יחויבו להתייעץ עם הרשות או לשמוע את דעתה ביוזמתה, בכל הקשור למתן זכיונות ורישיונות חדשים או הפרטות.

בנוסף, על בסיס העקרונות בחוק, תצטרך רשות ההגבלים לפתח מתודולוגיה של ריכוזיות כלל משקית – מה מותר ומה אסור יהיה לגופים גדולים המחזיקים בתחומי תשתית לרכוש, וכן תידרש להיערך להגן על זה בבתי משפט.

בעוד שחוק הריכוזיות הישראלי נסמך על חקיקה קיימת במדינות מפותחות, חקיקה בנושא ריכוזיות כלל משקית אינה קיימת בעולם והרשות תצטרך לבנות אותה מהתחלה. רשויות הגבלים אחרות עוסקות בריכוזיות ענפית ולא מתמודדות עם ריכוזיות כלל משקית - בעיה שמאפיינת בעיקר משקים קטנים וסגורים.

דיוויד גילהצילום: עופר וקנין

כמו כן, רשות ההגבלים נדרשת לגבש רשימה של גופים ריאליים ופיננסיים משמעותיים ולפקח עליה בפרקי זמן קבועים, וכן לבדוק מי נכנס ומי יצא מהרף. ואם לא די בכך, על הרשות להרחיב את בדיקת המונופולים, כדי לראות מי מבעלי המונופולים לא יכול להחזיק אחזקה פיננסית משמעותית. הרשות נדרשת גם להיות מעודכנת מי מהפעילים במשק מחזיק בתשתית חיונית, כדי לבחון עסקות מיזוג שלו בראיה שונה.

כדי להיערך ליישום המטלות החדשות, שנובעות רק מחוק הריכוזיות (בנוסף למטלות שנובעות מהמלצות ועדת טרכטנברג), תצטרך הרשות לקבל תוספת תקציבים וכח אדם ממשרד האוצר. בשלב זה עורכת הרשות מיפוי של המטלות החדשות, ועל בסיסן יתנהלו המגעים עם האוצר.

ברשות להגבלים עסקיים מועסקים כיום כ–110 עובדים. באחרונה תוגברה הרשות בכ–30 עובדים חדשים, שפוזרו במחלקות המשפטית והחקירות וביחידת הכלכלה החדשה שהוקמה. כולם נמצאים כבר בתעסוקה מלאה, ולצורך יישום ואכיפה של חוק הרכוזיות יידרשו תקנים חדשים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker