פרס במקסיקו: ייפגש הלילה עם האיש העשיר בעולם, קרלוס סלים

המשלחת העסקית המלווה את נשיא המדינה, שמעון פרס, בביקור במקסיקו תקיים פגישת עבודה על מנהלים בחברות של סלים לבחינת עסקים משותפים. מקורות ואקויז צפויות לחתום על עסקות במיליוני דולרים עם גופים ציבוריים. נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן: "צריך לבחון איך להגן על היצוא מבעיות כמו פשע, שחיתות וביורוקרטיה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

נשיא המדינה, שמעון פרס, ייפגש הלילה (ה') עם איש העסקים קרלוס סלים, האיש העשיר בעולם, לבחינת קידום של שיתופי פעולה בין חברות ישראליות לחברות שבבעלות סלים. לאחר מכן ייפגשו חברי המשלחת הישראלית עם בכירים בחברות של סלים לפגישות עבודה. פרס אמר כי כלכלת מקסיקו נמצאת בעמדת זינוק, צפויה לצמוח בשנים הבאות ולהפוך לאחת הכלכלות המובילות בעולם, ומכאן חשיבות הביקור במדינה.

בין חברי המשלחת העסקית בכירים משטראוס, ברן, מיה, אלביט, אמדוקס, טלדר, רפאל, טקאדו, נטפים, נען דן, וחברות נוספות מתחומי אבטחת רשת (סייבר), הון סיכון ומים וכן עורכי דין. לצד אנשי עסקים בולטים, כמו מיכאל שטראוס, כוללת המשלחת את נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן, יו"ר מכון היצוא, רמזי גבאי, ונציגים ממשרד הכלכלה ומבית הנשיא.

בנוסף, במהלך הביקור ייחתמו כמה הסכמים, בהם הסכם של חברת אקויז הישראלית להקמת מכון טיהור שפכים במחוז דוראנגו. מנכ"ל אקויז, אלעד פרנקל אמר ל-TheMarker, כי מדובר בפרויקט המוערך ב–3 מיליון דולר, שיטפל גם בשימוש חוזר של מים לתעשיית המיכרות. הסכם נוסף צפוי להיחתם בין חברת מקורות לממשלת מקסיקו להכנת מחקר על ניצול מים ב–12 האקוויפרים (מאגרים תת־קרקעיים) במדינה בסכום של כ–4 מיליון דולר בשלב ראשון. דוד קורנפלד, העומד בראש משרד המים והעבודות הציבוריות בממשלת מקסיקו, אמר כי חברות ישראליות יוכלו להשתתף במכרזים שיפרסם משרדו לבניית מתקני התפלה ותשתית לייעול ניצול המים בערי מקסיקו.

מנכ"לית בית הנשיא, אפרת דובדבני, אמרה כי בנוסף ייחתם מיזכר הבנות בין חברת הביטוח הממשלתית אשרא לחברה המקבילה במקסיקו לביטוח עסקות יצוא, וכן הסכמי שיתוף פעולה בין מכון היצוא לגוף מקביל במקסיקו, בין משרד הכלכלה למשרד האנרגיה והמים המקסיקני ובין משרדי התרבות של שתי המדינות.

אורן ציין כמה תחומי עניין משותפים לחברות ישראליות ולגופים במקסיקו, בהם מים, כולל התפלה, השקיה ומיחזור, ציוד רפואי וביטחון. לדבריו, חברות ישראליות צריכות להיות מודעות לבעיות הביטחון האישי במקסיקו ולבעיות נוספות כמו שחיתות, ביורוקרטיה ופשע. "אנחנו צריכים לבחון איך להגן על ההשקעות והיצוא שלנו לכאן", הוסיף אורן.

רפאל זאגה, ראש הקהילה היהודית במקסיקו: "הציפיות מהביקור גדולות מאוד. חשוב לכולם לשמור על יחסים קרובים בין שתי המדינות. יש לנו הסכם סחר חפשי ואפשר לפתח שיתופי פעולה הרבה יותר גדולים בתחומים כמו מים, חינוך, תרבות, מסחר ואבטחה. אם יש מקום להיות בו עכשיו מבחינה עסקית, זה מקסיקו. הנשיא בתפקיד שנה בלבד והספיק להעביר רפורמות חשובות - פיננסית, פיסקלית, בחינוך, בתקשורת ופתיחת השוק לתחרות. גם תחומי חשמל ואנרגיה ייפתחו ליותר תחרות".

על פי נתוני מכון היצוא, מקסיקו היא כיום הכלכלה ה–14 בגודלה בעולם (מדורגת אחרי הודו, לפני אוסטרליה). על פי מחקר של חברת PWC, מקסיקו צפויה להיות שחקן מרכזי בכלכלה העולמית ולהיכלל ברשימת שבע הכלכלות הגדולות בעולם על פי גודל התוצר ב–2050. התוצר של מקסיקו הוא כ–1,088 מיליארד דולר, והיא הכלכלה השנייה בגודלה באמריקה הלטינית. ב–2012 נרשמה צמיחה של כ–3.6% בכלכלת מקסיקו, לעומת צמיחה ממוצעת של כ–2% בשנה בחמש השנים שקדמו לה.

מקסיקו מדורגת במקום השלישי מבחינת תמ"ג לנפש בין מדינות אמריקה לטינית (אחרי ונצואלה וצ'ילה). התמ"ג לנפש ב–2012 היה 10,240 דולר, עלייה קלה לעומת שנה קודמת. התמ"ג לנפש במחירי כוח קנייה ב–2012 היה 17,590 דולר. ב–2013 צפויה צמיחה בשיעור של 7.5% בתמ"ג לנפש במחירים שוטפים, והוא צפוי להגיע ל–11,000 דולר. התמ"ג לנפש במונחי כוח קנייה צפוי להסתכם ב–17,890 דולר.

ב–2012 הסתכם הסחר בסחורות בין ישראל למקסיקו בכ–616 מיליון דולר - עלייה של כ–13% לעומת שנה קודמת. ב–2012 מקסיקו היתה שותפת הסחר ה–29 בגודלה של ישראל, בלא יהלומים. בתשעת החודשים הראשונים של 2013 ירד הסחר בין המדינות בשיעור של 9% והסתכם בכ–372 מיליון דולר.

יצוא הסחורות הישראלי למקסיקו הסתכם בכ–466 מיליון דולר ב־2012 - עלייה של כ–28% לעומת שנה קודמת. ב–2012 מקסיקו היתה יעד היצוא ה–24 בגודלו של ישראל. בתשעת החודשים הראשונים של 2013 ירד היצוא ב–10%, לכ–265 מיליון דולר. ענפי היצוא העיקריים בינואר־ספטמבר 2013 היו מכונות וציוד חשמלי (ירידה של כ–1% לכ–108 מיליון דולר, כ–41% מסך היצוא), כימיקלים (ירידה של כ–20% לכ–83 מיליון דולר, כ–31% מהיצוא), וכן פלסטיקה וגומי (עלייה של כ–12%, לכ–30 מיליון דולר, כ–11% מסך היצוא).

יבוא הסחורות הישראלי ממקסיקו הסתכם ב–2012 בכ–150 מיליון דולר - ירידה של כ–17% לעומת שנה קודמת. ב–2012 מקסיקו היתה מקור היבוא ה–41 בגודלו של ישראל, ללא יהלומים. בתשעת החודשים הראשונים של 2013 הסתכם היבוא בכ–107 מיליון דולר - ירידה של 7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. ענפי היבוא העיקריים בינואר־ספטמבר 2013 היו כלי הרכב (ירידה של כ–6% לכ–37 מיליון דולר, כ–35% מסך היבוא), מכונות וציוד חשמלי (ירידה של כ–17% לכ–32 מיליון דולר, כ–30% מהיבוא), וכימיקלים (ירידה של כ–1% לכ–17 מיליון דולר, כ–16% מהיבוא).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker