סטף ורטהיימר מקים קמפוס למקצועות טכנולוגיים נדרשים

הקמפוס שיוקם בלבון שליד כרמיאל, יכשיר מאות בוגרים בשנה שיקבלו תעודות מקצועיות שוות ערך לתואר אקדמי ■ ההשקעה המשוערת - 35 מיליון דולר

אורה קורן
אורה קורן

התעשיין סטף ורטהיימר הניח היום את אבן הפינה לקמפוס טכנולוגי ליד לבון, מעל העיר כרמיאל, שיוקם תוך שלוש שנים. הקמפוס ישתרע על פני 90 דונם, יכלול עשרות כיתות וסדנאות עבודה ויכשיר תלמידים, חיילים ובוגרים למקצועות התעשייה. התעודות שיקבלו יהיו שוות לתעודות אוניברסיטאיות.

בטקס החניכה השתתף סגן שר החינוך, אבי וורסמן. עם זאת, ההשקעה בהקמת הקמפוס תהיה של ורטהיימר בלבד. על פי הערכות, עלות ההקמה תהיה 35-30 מיליון דולר. תוכנית הלימודים תגובש בשיתוף משרדי הכלכלה והחינוך, כשהכוונה היא שמשרד החינוך ינפיק תעודות מקצועיות אקדמיות, כמקובל באירופה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בית המשפט העליון מבטל את עסקת מכירת בטר פלייס לצחי מרקור

פייסבוק משחררת את הגדרות הפרטיות לבני נוער - ולא כולם מרוצים

סטף ורטהיימרצילום: גיל אליהו

הקמפוס צפוי לקלוט בשנה הראשונה לפעילותו כ-200 תלמידים ולהגיע בשיאו ל-800 תלמידים בשנה. מקצועות הלימוד יהיו מקצועות טכניים שנדרשים בתעשייה היוצרת, כחשמלאים, כרסמים וחרטים. המעבדות יכללו מכונות מתקדמות שיובאו מגרמניה והולנד, בדומה למכונות במפעל ישקר.

וורצמן אמר כי "במידה ולא נפתח קמפוס לחינוך מקצועי, יקום כאן דור שלא יישאר במדינה". לדבריו, "כל תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטלה וגוררת עוון. זכות היא לנו להיות שותפים במיזם. ברכת ה' וברכת משרד החינוך וממשלת ישראל לאנשי המופת והעשייה".

"מהמקום בו אנו עומדים ניתן להשקיף על כפר ורדים, תפן ולבון", אמר ורטהיימר. "זו מיקשה אחת שהביאה לאורך השנים מעל עשרת אלפים מקומות עבודה לתעשיות היצוא בגליל. במשך 50 שנה היה צורך להכין את האזור בהכשרת אנשים לעבודה בתעשייה, שחלקם הפכו לבעלי תעשיות בעצמם, או עובדים מוכשרים למקצועות התעשייה. חלק מאלו שעברו ההכשרה, הינם מנהלים ועובדים גם בישקר.

"אחרי כמעט 40 שנה שבהן קברניטי המשרד עסוקים בהחרבה וריסוק של החינוך המקצועי, מונה שר החינוך שי פירון, ומשתף איתנו פעולה להקמת הקמפוס הזה. את הטעות של מיליון ילדים מוצלחים שלא מצאו עבודה בארץ יהיה קשה לשקם, אבל במציאות של הגליל בו מתגוררים יהודים וערבים, קיימים פתרונות כדי לתרום להקמת מפעלים נוספים שיהוו מקומות עבודה ראויים לאוכלוסייה באזור".

אורן הרפז, נכדו של ורטהיימר ומנהל מפעל "קוליברי" בגן התעשייה לבון, אמר כי מסגרות ההכשרה שמוביל סבו כבר כיום, מאפשרות העברת חינוך טכנולוגי ברמה גבוהה לבני נוער, שלאחר מכן מתקבלים לצבא וללימוד מקצועות התעשייה. לדבריו, הבוגרים יכולים להתקדם באזרחות עם מקצוע נדרש, כמפעילי ציוד מתקדם ומשוכלל. בנוסף מכשירה המערכת מורים למקצועות התעשייה ובקמפוס יוכלו שתי מגמות אלו להתרחב ולאפשר מענה לסטודנטים ולבעלי המפעלים הזקוקים נואשות לבעלי מקצועות התעשייה ברמה גבוהה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ברבעון הראשון לשנה זו קיים כבר מחסור של 308 הנדסאים וטכנאים בתעשייה ושל כ-2,500 במשק. גם בקרב רתכים ומסגרים קיים מחסור: 512 בתעשייה לרבעון הראשון של השנה ו-1,040 במשק. בקרב חשמלאים ומפעילי ציוד חשמל המצב דומה, מחסור של 224 עובדים בתעשייה ו-1,147 במשק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker