אורה קורן

בעוד שבוע אמורה ועדת שרים בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדון במתווה הפרטת תעש במטרה לאשר אותו. עם זאת, נראה כי לא כל הבעיות נפתרו, בראשן הסדרת האינטרסים האסטרטגיים של המדינה בחברה.

הצו להסדרת האינטרסים נמצא בדיונים מתמשכים בין משרדי האוצר והביטחון. מקור מקורב לדיונים ציין כי עניין מרכזי בהם הוא זהות בעל השליטה בחברה. לדבריו, במשרד הביטחון מעוניינים להגביל רוכש זר, ולא לאפשר לו להחזיק את מלוא השליטה בחברה. עם זאת, ככל הנראה שיעור האחזקות של משקיע זר לא הוסדר סופית. המשמעות היא שהמשקיע האמריקאי איירה רנרט, שהביע עניין בחברה, יוכל להתמודד על רכישתה - אך רק במסגרת קבוצת רוכשים.

לדברי המקור, "בקרב חלק מאנשי משרד הביטחון התעורר חשש מהשלכות רכישת החברה על ידי חברה בורסאית, המחויבת בכללי דיווח ושקיפות למשקיעים. אולם, מכיוון שאלביט מערכות היא אחת החברות שמעוניינת להתמודד על תעש והיא בעלת סינרגיה גבוהה לפעילות תעש, סביר שהשתתפותן של חברות בורסאיות תתאפשר, וייעשה נסיון להגן על האינטרסים של המדינה בדרכים אחרות".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "העובדה שחברה נסחרת בבורסה אינה מכשול להתמודדות במכרז על רכישת תעש".

המקור מוסיף: "נניח שהמדינה החליטה שתעש תפתח מוצרים שיכולים להיחשב במדינות אחרות ללא מקובלים, ושהיצור יהיה לצורכיה הביטחוניים של ישראל בלבד", אמר המקור. "כיצד ניתן יהיה להבטיח את המשך יצורם, אם החברה הנסחרת בבורסה תידרש לשאלה אם היא מייצרת אותם? הרי משיקולי ביטחון, המדינה לא מעוניינת לאשר את קיומם של אמצעים שיוצרים יתרון אסטרטגי בשדה הקרב".

הדברים נכונים בעיקר לגבי חברות שנסחרות בחו"ל. "אתה כשר ביטחון, או ראש ממשלה יכול לבוא ליו"ר רשות נירות ערך ולומר לו שמסיבות בטחוניות רצוי להימנע מפרסום, והוא יבין ויאשר. אבל, אבל אתה לא יכול לסגור הבנה כזאת עם יו"ר נסדא"ק", אמר המקור.

מפעל תעש בצומת מורשהצילום: אלון רון

חברות ציבוריות שפורסם כי יש להן עניין להתמודד בהפרטת תעש הן אלביט מערכות, שבבעלות מיקי פדרמן, ומבטח שמיר, שבבעלות מאיר שמיר. אלביט נסחרת גם בבורסה האמריקאית. מבטח שמיר, שמחזיקה גם בתנובה, נאלצה לפרסם לגבי תנובה נתונים שאיפקס, שותפתה לשליטה בה, לא רצתה שיפורסמו.

כדוגמה ציינו המקורות את ההתנהלות של אלביט מערכות בנושא הפסקת מכרז גדול בטורקיה בהוראת משרד הביטחון בסוף 2011, בעקבות הידרדרות היחסים בין המדינות. לדבריהם, במשרד הביטחון זעמו על הבהרה שהוציאה אלביט מערכות בפברואר 2012, שבה פירסמה אזהרת רווח שנבעה לדבריה מביטול התקשרותה עם מדינה זרה משיקולים מדיניים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker