היקף היצוא במגזר הערבי צמח בשנתיים האחרונות בכ-350%

נתונים מעודדים על היקף היצוא במגזר הערבי ■ הסיבה: גידול בסיוע ובהדרכה ליצואנים מהמגזר ■ הערכה: מגמת הצמיחה תימשך

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

היקף היצוא מהמגזר הערבי צמח בשנתיים האחרונות בכ-350% לכ-100 מיליון דולר - כך הודיע בצהריים (ד') סמי לחיאני שמשמש מנהל אגף פיתוח כלכלי ברשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי במשרד ראש הממשלה.

לחיאני דיבר בכנס Partnerships for Success שהתקיים בנצרת ביוזמת קרן בירד, הקרן הדו-לאומית ישראל-ארה"ב לשיתוף פעולה תעשייתי, החממה העסקית-נצרת ומט"י נצרת לעידוד שיתופי פעולה בין יזמים ממגזר המיעוטים לחברות אמריקאיות.

"כאשר התחלנו עם פרויקט תבל לעידוד היצוא במגזר הערבי היה היקף היצוא מהמגזר כ- 30 מיליון דולר", אמר לחיאני. בשנתיים האחרונות צמח היקף יצוא הסחורות מהמגזר ליותר מ-100 מיליון דולר באמצעות כ-100 יצואנים. אנו צופים שמגמת הגידול תימשך גם בשנים הבאות".

המגזר הערבי מייצא בקצב מהיר יותר. מכולות בנמל חיפהצילום: בלומברג

תכנית תבל הושקה ב-2010 על ידי מכון היצוא בשיתוף עם הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי ומשרד הכלכלה, במטרה להכפיל את מספר היצואנים במגזר הערבי בתוך שלוש שנים. התכנית מעניקה סיוע בכניסה לתהליך היצוא וליווי מקצועי מתמשך, הכולל סיוע בהכנת תכניות שיווקיות בחו"ל.

באמצעות התכנית זוכים היצואנים לסיוע באיתור לקוחות ומפיצים, שימוש נכון במידע עסקי, לוגיסטיקה ותמחור הזמנות ליצוא, היכרות עם כלי מימון ליצואנים, ושירותים אחרים של מכון היצוא. מאז השקת התוכנית השתלבו בה עשרות חברות שאותרו כבעלות פוטנציאל ליצוא.

על פי נתוני מכון היצוא מ-2012, חלקו של המגזר הערבי בתוצר עמד על 7.85%. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת 2011 הסתכם התוצר המקומי הגולמי של ישראל (במחירי שוק שוטפים) בכ-870 מיליארד שקל. תוצר המגזר הערבי הנגזר מכך עמד בשנת 2011 על כ-68 מיליארד שקל. על פי ההערכות במכון, חלקו של המגזר הערבי בתוצר העסקי, שהיה ב-2011 בגובה 633 מיליארד שקל, הוא כ-11%. על פי הלמ"ס, האוכלוסייה הערבית בישראל מונה 1.623 מיליון תושבים שהם 20.6% מאוכלוסיית ישראל.

לחיאני הוסיף כי בנוסף לחממות הטכנולוגיות אשר פועלות בנצרת ובשפרעם, יוקמו עד סוף 2014 שתי חממות נוספות במגזר הערבי. "הרשות לפיתוח כלכלי שמה לה למטרה להנגיש את הכלים הממשלתיים עבור היזמים והפוקוס שלנו היום הוא בפיתוח הטכנולוגיה והיזמות הטכנלוגית. קרן בירד היא אחת הכלים והיא כלי מאוד מהותי לפיתוח התעשיה", אמר לחיאני.

בכנס התברר כי סך ההלוואות שניתנו בשנת 2012 למיזמים מהמגזר הערבי הסתכם בכ-250 מיליון שקל. קרן ההון סיכון ''אלבוואדר'', שהיקפה הכולל 187 מיליון שקל, השקיעה עד סוף שנת 2012 כ-90 מיליון שקל בשבעה מיזמים. החממה העסקית בנצרת קידמה בשנתיים האחרונות כ-80 מיזמים והביאה שבעה מיזמים לשלב קבלת ההשקעה מקרנות הון סיכון, בהשקעה כוללת של קרוב ל-18 מיליון דולר. קרן ההלוואה לנשים, התומכת בפיתוח עסקים זעירים של נשים ממגזרי המיעוטים, העניקה עד סוף 2012 כ-1,333 הלוואות בשווי כולל של כ-9.8 מיליון שקל.

ד"ר איתן יודילביץ', מנכ"ל קרן בירד, התייחס לנתונים, ואמר: "ידוע לנו שיש פוטנציאל גדול ולא ממוצה של יזמות וחדשנות במגזר הערבי. זה מספר שנים, אנחנו פועלים להעלאת המודעות בקרבם על יכולותיה של קרן בירד ושמחים שיש תוצאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker