בנט: "משהו רע קורה באירופה, חייבים לפתח את שוקי הודו וסין"

במכתב לחברי הבית היהודי התייחס להתחזקות האסלאם באירופה ודיבורי החרם על יצוא מהשטחים. "אני מתמקד בהורדת מחירי מזון, צריכה ושירותים"

אורה קורן

שר הכלכלה, נפתלי בנט, המבקר בהודו שיגר מכתב לחברי הבית היהודי בו ציין, כי יש לחזק את היצוא לאסיה על חשבון היצוא לאירופה, לא רק בגלל הקשיים הכלכליים של מדינות באיחוד האירופי, אלא גם בגלל המגמה המתחזקת באירופה שמתבטאת בדיונים להטלת חרם על יצוא ישראלי מהשטחים לצד איסור ברית המילה.

"משהו רע קורה באירופה", כתב בנט. "איסור ברית המילה. דיבורי החרם. השינויים הדמוגרפיים של עלייה באחוזי המוסלמים בערים מרכזיות באירופה. מדינת ישראל חייבת להבין שמדובר במגמה איטית אך יציבה, ועלינו להיערך אליה. במשרד הכלכלה אנו משקיעים הרבה משאבים בפתיחת השווקים האדירים סין והודו. השבוע אני יוצא לפגוש את שר האוצר ההודי על מנת להאיץ את יחסי המסחר בין המדינות. נמשיך בכך. עלינו לגוון את אפיקי הכלכלה שלנו. אנחנו פועלים באגרסיביות רבה על מנת להגדיל את הסחר מזרחה", הוסיף.

על רקע המשבר הכלכלי ב-2008 הגבירה הממשלה את הפעילות לעידוד היצוא לאסיה. עם זאת, השיקולים היו כלכליים, לא אידאולוגים. דברי בנט מוסיפים מימד חדש של חשש ממגמה אנטי ישראלית באירופה, הנובעת מהתחזקות האסלאם ביבשת, שעלולה להקרין גם על היחס למוצרים ישראלים. בנושא החרם שבנט מתייחס אליו, באירופה מדברים על החרמת מוצרים מההתנחלויות, לא מישראל, אולם בנט אינו מציין את ההבחנה הזו במכתבו.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בדרום קוריאה נלחמים במדוזות עם רובוט שמרסק 900 ק"ג מדוזות בשעה

פרשנות // עוזי דיין מנותק ומתנשא - ולציבור נמאס מזה

נפתלי בנט נואם בכנסתצילום: מיכל פתאל

בנט הוסיף, כי "יש הרבה מאוד עבודה, בעיקר בסוגיית יוקר המחייה. שר השיכון אורי אריאל ושר האוצר לפיד פועלים בתחום הורדת מחירי הדיור, ואני מתמקד בהורדת מחירי שאר המוצרים (מזון, מוצרי צריכה, שירותים)".

לדבריו, במושב הכנסת הקרוב יתמקד בסיום חקיקת הרפורמה בתקינה שנועדה להוזיל אלפי מוצרים מיובאים, סיום חקיקת חוק המזון בתקווה, שיישומו יצור תחרות בתחום המזון, וקידום ועדת הייבוא הבוחנת, בין השאר, את הסיבות לפערי המחירים של מוצרים בין ישראל לחו"ל.

"זוהי משימה ציונית ממדרגה ראשונה. באמצעות קבינט יוקר המחיה שאני עומד בראשו, אנו ממשיכים להפוך כל אבן בנבכי הבירוקרטיה הממשלתית על מנת לאתר ולהשמיד חסמים שמעלים את יוקר המחיה לכולנו", כתב.

בנושא תעסוקה הזכיר את זכויות עובדי קבלן בתחום הניקיון. "אנחנו בעיצומו של משא ומתן בין ההסתדרות לבין המעסיקים על מנת לעזור לעובדים החלשים ביותר בחברה - עובדי הקבלן. פירסמנו כוונה לבצע צו הרחבה בעניין, ואנו מתכוונים להשלים את הפעולה תוך זמן קצר. אני רוצה להודות ליו"ר ההסתדרות עופר עיני, וליו"ר לשכת המסחר, צביקה אורן, על ההירתמות".

"לפגוע במוטיבציה של מסתננים להגיע לכאן"

בנושא הפליטים שנכנסים לישראל מדרום כתב, "אני מאמין שצריך לפגוע במוטיבציה של מסתננים (להבדיל מהשימוש הציני במונח "פליטים") להגיע לכאן. הגדר שנבנתה עשתה חלק נכבד מהעבודה הזו. כעת צריך לטפל במי שמעסיק את המסתננים. אנחנו עושים זאת באופן הבא: משקיעים משאבים רבים באכיפה של דיני העבודה על מעסיקים אלו המלווים בקנסות גדולים. כאשר מעסיק יבין שהוא צריך לשלם על מסתנן כמו על עובד ישראלי ולא יכול לעשוק אותו, ההנחה שלי היא שיעסיק ישראלי. החלטת בג"ץ אמנם ערערה חלק מהכלים המשמעותיים שהיו לנו להילחם בתופעה, אבל בינתיים אנשי משרד הכלכלה מגבירים על פי בקשתי את האכיפה והפיקוח, יוזמים מבצעים גדולים, ויוצאים לערים וליעדים שטרם הגענו אליהם".

בנושא תעסוקת חרדים הבהיר, כי יש להפסיק את התמיכה במתחזים ללומדי תורה. "אנחנו מסדירים בימים אלו את כל נושא עבודה/שירות לאומי/תקציבים/לימוד תורה. הוועדה בראשות ח"כ איילת שקד מתכנסת לקראת סיום חקיקת חוק 'שיויון בנטל', ואנחנו במשרד הכלכלה כבר דוהרים קדימה ביישום תכניות תעסוקת חרדים. עכשיו אנחנו רוצים להנמיך להבות ולעבוד. עוד מטרה מרכזית שעומדת לנגד עינינו: להפריד בין לומדי תורה ממש בהם אנו תומכים, לבין מתחזים שגוזלים כספי ציבור. ממש כך. מי שמתחזה ללמוד תורה, ומקבל כסף על כך הוא גזלן לכל דבר. תודה גם לסגן שר החינוך, ח"כ אבי וורצמן, שעמל על כל הנושא במשך שבועות ארוכים".

בתחום המדיני הזכיר, כי יפעל לקידום חוק משאל עם. "בעז"ה נעביר את החוק במושב הכנסת הקרוב. המשמעות היא שכל ויתור על שטח ישראלי ריבוני ידרוש ביצוע משאל עם. יש החושבים שאנו מקדמים זאת על מנת לתקוע מקלות בגלגלי המו"מ. אין זה כך. המטרה היחידה היא לשמור על שלמות העם".

מקורות במשלחת האיחוד האירופי לישראל  אמרו בתגובה, כי "חרם על סחורות ישראליות, כולל סחורות מההתנחלויות, מעולם לא נדון במוסדות האיחוד. נושא ברית המילה אינו בתחום האחריות של האיחוד, אבל המשלחת מבינה כי האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה, שאיננה גוף של האיחוד האירופי,  לא הציעה לאסור על ברית מילה אלא לקבוע סטנדרטים רפואיים בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker