מועצת המנהלים של תעש אישרה את מתווה הפרטת החברה

בחודש הבא צפוי דיון בועדת שרים להפרטה בראשות ראש הממשלה לאישור המתווה ■ המדינה תמחל על כ-2.5 מיליארד שקל חובות החברה ותשלם 2 מיליארד שקל - עלות פרישת עובדים לא נחוצים

אורה קורן
אורה קורן

מועצת המנהלים של תעש, בראשות היו"ר אלוף (מיל') אודי אדם אישרה היום את מתווה הפרטת החברה לקראת דיון שיתקיים בחודש הבא בועדת שרים להפרטה בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון (רא"ל) משה יעלון ושר האוצר יאיר לפיד. אדם אמר, כי המתווה העקרוני סוכם ובימים אלה נמשכים דיונים מקצועיים במטרה להביא לועדת שרים להפרטה הצעת החלטה, שמיד לאחריה תחל תעש ביישום המהלכים להפרטת החברה.

לדבריו, החלטת המשלה הצפויה מהווה נדבך חשוב להבראת החברה וסוללת את הדרך ליישום מהלכים ארגוניים ועיסקיים אשר יאפשרו את מינוף הידע, הטכנולוגיה והאמצעים המיוחדים שפותחו בחברה בשנים האחרונות. מהלכים אלה ישולבו בהיערכותה מחדש של תעש והעתקת מירב המפעלים מהמרכז לרמת בקע בנגב בשנים הקרובות.

מפעלי התעש - טירת הכרמל, נצרת וקרית שמונה - ימשיכו לפעול מצפון הארץ. על הקרקעות שיפונו מתכננת המדינה לבנות שכונות מגורים שיכללו אלפי יחידות דיור כחלק מפיתרון בעיית הדיור במרכז הארץ.

עלות המיתווה למדינה מוערכת ב-4.5 מיליארד שקל, מהם 2.5 מיליארד שקל חובות שהמדינה תמחל עליהם וכ-2 מיליארד שקל עלות פרישת עובדים עודפים. בתעש ציינו, כי המדינה תקבל עד 20 מיליארד שקל הכנסות מבנייה בשטחים שתפנה תעש במרכז הארץ, אולם מקורבים למשרד האוצר ציינו, כי אין קשר בין השטחים להפרטה. "השטחים הם ממילא של המדינה, לא של תעש", אמרו.

עיקריה של הצעת המחלטים קובעת כי תעש תופרט כמקשה אחת, למעט כמחצית מחטיבת גבעון המייצרת מנועים להנעה רקטית כבדה. 350 העובדים בתחום יעברו עם הידע וקווי היצוא ליחידת סמל במשרד הביטחון.

מפעל תעש בצומת מורשהצילום: אלון רון

תוקם חברה חדשה (תעש החדשה) שבה תתרכז פעילותה העסקית של החברה - והיא זו שתופרט, לאחר שיוסדר מבנה ההון הגרעוני (מעל 2 מיליארד שקל גירעון) של החברה, שאינו מאפשר קבלת הלוואות חדשות.

גיבוש החלטת ההפרטה מתוכנן להסתיים עד אמצע אוקטובר 2013, לקראת ישיבת ועדת שרים בראשות ראש הממשלה, בנימיןם נתניהו ושרי האוצר והביטחון. כמה חודשים לאחר מכן צפוי להתפרסם מכרז ההפרטה המפורט.

לגבי עובדי החברה הוסכם על פרישה מיידית של 950 עובדים, המהווים כשליש מעובדי החברה, בתוך שנה במשולב עם רה-ארגון, שעיקרו התייעלות והתאמת מצבת כוח האדם העדכנית ולתוכנית העסקית המבססת על סל מוצרים וטכנולוגיות חדשות. עיקרו של השינוי המתוכנן, הוא באיחוד חטיבות וחיזוק תחומי עסקים מכווני לקוח במטרה לשדרג את יכולות החברה להתמודד בשוק ביטחוני תחרותי מצטמצם.

בנוסף, גובש הסדר להבטחת תנאי הפנסיה של עובדים ותיקים שיסיימו את עבודתם לאחר ההפרטה אם יפוטרו על ידי הרוכש. ובמקרה כזה, קובע ההסכם כי 1,050 מעובדי החברה הוותיקים יהיו זכאים לתנאי פרישה הדומים לתנאי הפרישה של 950 העובדים המתוכננים לפרוש טרם ההפרטה. עלות פרישה של כל עובד מוערכת במיליון שקל. להבטחת זכויות העובדים לאחר ההפרטה תוקם קרן בניהול נאמן בהיקף של 830 מיליון שקל.

בנוסף מתגבש הסכם עם משרד הביטחון, המגדיר יכולות וקווי יצור ביטחוניים חיוניים למדינה. ההסדר נועד לפתרון את בעיית העלות הגבוהה של קווים אלה, שמבוססים רק על ביקוש משרד הביטחון. השיחות בנושא בין משרד הביטחון ומשרד האוצר נמשכות נוכח דרישת משרד הביטחון להשתתפות משרד האוצר במימון הקוים, בעוד שמשרד האוצר אינו מוכן להשתתף במימון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker