צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה היום הלוואה של 100 מיליון שקל מהמדינה לתע"ש, מתוכם 70 מיליון שקל עבור תשלום שכר לעובדים ו-30 לחומרי גלם. סכום זה מצטרף להלוואות קודמות של המדינה לתע"ש בהיקף של 2.28 מיליארד שקל.

אבי פלדר, מנכ"ל תע"ש, אמר כי "יש סיכוי שנגיע לוועדה בתוך חודש לבקש סכום נוסף. החברה נמצאת בגירעון מובנה של 300 מיליון שקל לשנה בשל עודף של 950 עובדים, והעובדה שתע"ש שילמה במשך שנים פנסיות המוקדמות לעובדים שפרשו וכן מחויבויות שהחברה לקחה על עצמה בעבר. צבר ההזמנות שלנו גדול מאוד ו-90% הן מחו"ל".

פלדר ציין בנוסף כי "אנו מצויים בישורת האחרונה לקראת ביצוע הפרטת החברה. מועצת המנהלים של החברה מתכנסת מחר לאישור מתווה הפרטת החברה, לקראת דיון ועדת השרים להפרטה שיתקיים באמצע אוקטובר לאישור הצעת המחליטים להפרטה. המתווה שגובש, ושצפוי להגיע לאישור הממשלה בחודש הבא, מהווה מהלך נכון לכל הצדדים".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

האוצר: "ה-OECD מציין לטובה את תקציב המדינה של יאיר לפיד"

הערב // 10 דברים לצפות להם בהשקה של האייפון החדש

מנכ"ל תעש, אבי פלדרצילום: אלון רון

לדבריו, תהליך ההפרטה יסיר מהחברה תשלומי פנסיות ומשכורת ל-950 עובדים שאינם חיוניים לפעילות העסקית של החברה, "ויאפשר לתע"ש לצאת דרך חדשה כחברה ביטחונית רווחית בשוק תחרותי. חלק משמעותי במתווה שגובש הוא העתקת פעולות הייצור ממרכז הארץ למתחם ברמת בקע שבנגב עד 2020".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר שהוועדה אישרה את העמדת ההלוואה אך תשקול את עמדתה אם תתקבל אצלה בקשה להלוואה נוספת בלא שיוסדר הליך ההפרטה של החברה.

לדברי מאיר שמרה, המשנה למנהל רשות החברות הממשלתיות, "אנו נמצאים לקראת הישורת האחרונה. מתקיימים מגעים אינטנסיביים עם משרד הביטחון ועם העובדים כדי שנוכל לחתום על מערכת הסכמים לקראת אישור ההפרטה, הטעונה את אישור ועדת הכספים".

יו"ר הוועד איציק יהודה אמר כי "העובדים וההסתדרות מוכנים לחתום על ההסכמים אבל כל פעם צצים מכשולים, למשל על ידי משרד הביטחון. העובדים לא צריכים להיות השעיר לעזאזל של כל הגורמים. משכורות צריכות להיות משולמות בזמן ואם לא יהיה כסף לחומרי גלם, לעובדים לא יהיה מה לעשות. המדינה תמכור בנזיד עדשים את התעשיה הצבאית והרבה אנשים יתעשרו. הממשלה לא יודעת להפריט".

בדברי הבקשה להלוואה שהוגשה לוועדה הסביר רוני פרידמן, מ"מ מנהל רשות החברות הממשלתיות, כי "נוכח העובדה שלחברה הועמדו הלוואות בלמעלה מ-2 מיליארד שקל, שמועד הפרעון של מרביתן כבר עבר, קיים חשש סביר שתע"ש לא תוכל לעמוד בהחזרי ההלוואה והמדינה תיאלץ להמיר הלוואה זו להשקעה בהון המניות של החברה".

פרידמן הוסיף כי "פנייה זו נעשית לנוכח המשבר העסקי החריף בו שרויה התעשיה הצבאית, הבא לידי ביטוי בגירעונות המשפיעים באופן קשה על פעילות החברה ועל התנהלותה".

לדבריו, "במהלך השנים נחתמו מספר הסכמים בין הממשלה לתע"ש במסגרתם הועמדו לובתה הלוואות שטרם נפרעו. בדצמבר 2012 אישרה ועדת הכספים 3 הלוואות לתע"ש בסכום כולל של 285 מיליון שקלים".
עוד הסביר פרידמן כי "כיום פועלים הצדדים לגיבוש טיוטות סופיות להסכם הקיבוצי. במקביל, במהלך המגעים בין נציגי משרדי האוצר והביטחון הושגו הסכמות עקרוניות בין הצדדים בנוגע למתווה ההפרטה. קיימים מספר נושאים נוספים שטרם לובנו, שצפוי שיגיעו להסדרה בתקופה הקרובה. לנוכח מצבה הכספי הקשה של החברה היא פנתה למשרדי האוצר והביטחון בבקשה לקבלת סיוע נוסף למימון פעילותה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker