ההוכחה שאין תחרות בין תנובה, טרה ושטראוס

עכשיו יהיה קשה יותר להאמין שגם במוצרים אחרים הרווחיות אינה מוגזמת

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

פיקוח מחירים אינו צעד שכלכלה שמגדירה עצמה מודרנית וחופשית אוהבת. עם זאת, נראה כי אין מנוס מכך כשמדובר בשווקים ריכוזיים, שיש ביניהם סוג של תיאום מחירים. זה המצב במחלבות, שנחשף אגב ההחלטה להכניס את הגבינה הלבנה 5% לפיקוח.

במשרדים מצאו כי הרווחיות של שלוש המחלבות בגבינה זו מופרזים - לפחות פי שניים מרווחיות שנקבעה כסבירה בעבר למוצרים בפיקוח. רווחיות סבירה הוגדרה 6%-12% מההון של החברה. מכיוון שהרווחיות של שלוש החברות היתה גבוהה פי שניים ויותר, כלומר לפחות כ–12% מההון, ומכיוון שהמחיר של הגבינה היה די דומה, המשמעות היא שאין תחרות אמיתית בין המחלבות - ושלא יספרו לנו על מלחמת מחירים ביניהן.

אז בפעם הבאה, כשבכירי המחלבות יסבירו לנו שאין להם ברירה, כי העלויות שלהם עולות, אפשר להזכיר להם, שהם אמרו את זה גם לגבי הגבינה הלבנה, עד שמשרד החקלאות חשף את הנתונים המופרזים של רווחיותם. עכשיו יהיה יותר קשה להאמין שבמוצרים אחרים, לא דווקא בקטגוריות החלב ומוצריו, הרווחיות שלהם לא דומה לזו של הגבינה הלבנה.

שני המוצרים שנבחרו לכניסה לפיקוח הם מוצרים די בסיסיים במשפחה ממוצעת. לאחר הוצאת הקוטג', נוצר מצב שבו אין גבינה לבנה בפיקוח, ולכן החליטה ועדת המחירים להכניס את הגבינה הלבנה 5% לפיקוח.

גם בתחום השמנת, שוק ריכוזי שבו שולטת תנובה, אין מוצר בפיקוח, ותנובה יכולה להעלות את המחירים ככל שהיא חפצה, מכיוון שאין למוצר חלופה, למעט שמנת 32% של תנובה. טרה מחזיקה בשאר השוק, והחלק שלה זניח; מחיר המוצרים דומה; וטרה אינה מאיימת לכבוש נתח שוק נוסף מתנובה.

על רקע זה החליטה ועדת המחירים להחזיר את השמנת 38% לפיקוח מחירים. גם שם הרווחיות של תנובה הפתיעה בעוצמתה. לאחר השימוע תוכל תנובה להציע את השמנת 38% במחיר שייקבע כנראה על ידי הרגולטור, ואת השמנת 32% לתמחר כראות עיניה.

אין לזלזל במאמץ הממשלתי לקבוע מחירים שפויים במזון. זה אמנם "כסף קטן" לעומת הצורך בהורדת מחירי הדיור, הארנונה, האנרגיה והמים, אבל יש צורך בפעולה לכל רוחב הגזרה, כל משרד בתחומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker