עודף הנכסים של המשק מול חו"ל גדל ב-1.3%

מדובר בעלייה של 9.3 מיליארד דולר (3.4%) בשווי יתרת הנכסים של תושבי ישראל בחו"ל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

עודף הנכסים של המשק מול חו"ל המשיך לגדול ברבעון הראשון של 2013 בקצב מתון של 1.3% (0.8 מיליארד דולר) ועמד בסוף מארס על כ-58 מיליארד דולר. מדובר בעלייה של 9.3 מיליארד דולר (3.4%) בשווי יתרת הנכסים של תושבי ישראל בחו"ל. היא קוזזה בחלקה בעלייה של 8.6 מיליארד שקל (3.9%) בשווי יתרת ההתחייבויות של המשק לחו"ל. כך עולה מנתונים שפירסמה היום החטיבה למידע וסטטיסטיקה בבנק ישראל.

הנתונים מעלים כי הגידול בשווי יתרת תיק הנכסים של המשק בחו"ל ברבעון הראשון של 2013, ב-3.4% (9.3 מיליארד דולר) ל-288 מיליארד דולר בסוף מארס, הוא תוצאה משולבת של זרם השקעות פיננסיות בחו"ל (4.3 מיליארד דולר) ועלייה בשוויין, עלייה בהפקדות של בנקים ישראלים בבנקים בחו"ל (0.9 מיליארד דולר) וגידול בנכסי הרזרבה של המשק (1.1 מיליארד דולר).

העלייה ביתרת ההתחייבויות ברוטו של המשק לחו"ל נבעה בעיקר כתוצאה מזרם השקעות ישירות של תושבי חוץ (3.9 מיליארד דולר), השקעות נטו בהנפקת אג"ח של הממשלה בחו"ל (2 מיליארד דולר), ומעליית שווי יתרת ההשקעות של תושבי חוץ בתיק ניירות ערך למסחר (2.5 מיליארד דולר).

עודף הנכסים על ההתחייבויות של המשק מול חו"ל במכשירי חוב בלבד (חוב חיצוני שלילי), עלה ברבעון הראשון של 2013 ב-2.1 מיליארד דולר (2.9%) ועמד בסוף הרבעון על 72.8 מיליארד דולר.

שווי תיק ניירות ערך למסחר עלה ברבעון הראשון ב-6.8 מיליארד דולר (9%), מזה כ-3.2 מיליארד דולר זרם השקעות נטו של תושבי ישראל במניות, בעיקר ע"י משקיעים מוסדיים, ו-1.9 מיליארד עליית מחירי המניות בשווקי חו"ל. לכך מצטרפת עלייה בהשקעות נטו באג"ח זרות בהיקף 1.9 מיליארד דולר.

ההשקעות האחרות הסתכמו ברבעון הראשון ב-1.2 מיליארד דולר, מתוכם 0.9 מיליארד הפקדות של בנקים ישראלים בפיקדונות בבנקים בחו"ל. נכסי הרזרבה עלו ברבעון הראשון של 2013 ב-1.1 מיליארד דולר כתוצאה מהפקדת כספי הנפקה של הממשלה בחו"ל בהיקף של 2 מיליארד בסוף ינואר. אלו קוזזו על ידי הפרשי שערים בסך 0.9 מיליארד דולר.

בהרכב התיק בחו"ל נמשכה ברבעון הראשון מגמת השנים האחרונות של עלייה במשקל המניות בתיק והוא הגיע בסוף מארס ל-24%. עלייה של כ-15% מאז 2008. במקביל ניכרת בשני הרבעונים האחרונים ירידה מתונה בהשקעות הישירות בחו"ל. הירידה המתמשכת במשקל הפיקדונות בבנקים בחו"ל נעצרה ברבעון הראשון.

היחס שבין החוב החיצוני ברוטו לתמ"ג המשיך לרדת גם בשלושת החודשים הראשונים של 2013 בעוד כ-1%, ועמד בסוף מארס על 38%.


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker