משרד האנרגיה והמים ממליץ לבצע כרייה נסיונית בשדה בריר

המשרד תומך בקביעת תמלוגים מחודשת ודיפרנציאלית לפי סוגי הפוספט וכמויות הכרייה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד האנרגיה והמים תומך בכריית פוספטים בשדה בריר על ידי חברת רותם אמפרט ומתעלם מעמדת משרד הבריאות המתנגד לכרייה. במסמך שפירסם היום (א') המסכם עבודת הוועדה, שכללה גם נציג ממשרד הכלכלה נכתב כי "קיים הכרח לקדם מדיניות ממשלתית ברורה בנוגע לאופק ניצול המשאבים הקיימים שתאפשר השקעות ארוכות טווח לקידום ופיתוח תעשייה בת קיימא, מתקדמת ויעילה. הוועדה רואה חשיבות רבה באישור מהיר של התוכנית לכריית פוספט בשדה זוהר דרום. ראשית, קידום פיילוט לכרייה בחלקו הדרום מערבי לצורך ניטור השפעת הכרייה על הסביבה ולאחר מכן תכנון כרייה מפורט של כלל השדה".

זהר דרום מוכר גם בשם שדה בריר. כיל מפעילה לחצים ניכרים לקבלת אישור ממשלתי לכרייה. משרד הפנים תומך בכרייה נסיונית, אך משרד הבריאות מתנגד לכך משיקולי בריאות תושבי ערד. בסעיף הסוקר את שדה בריר מתעלמת הוועדה מהתנגדות משרד הבריאות ומציינת רק את התנגדות התושבים מחשש לבריאותם. משרד הבריאות הוא הגוף הממשלתי הבכיר הקובע בנושאי בריאות התושבים.

אף שהוועדה מציעה לפתוח את כריית הפוספטים לתחרות בין שתי חברות (גם חיפה כימיקלים עוסקת בפוספטים) היא מבהירה כי יש לתת לכיל לממש את הזכויות שלה שאותן קיבלה מזיכיונות העבר.

שדה ברירצילום: אליהו הרשקוביץ

הוועדה ציינה כי עבודתה מתבססת על נתונים לגבי הפוספטים שנמצאים רק בידי כיל. על בסיסם ציינה כי שדה בריר הינו האתר המועדף לפיתוח עתידי של שדות פוספט, מכיוון שהוא מכיל את העתודות הגדולות ביותר של פוספטים, כ-552 מיליון טונה. "בשל גודלו, שדה זה יכול לספק את צורכי חברת רותם אמפרט נגב וכן גם חברות נוספות. על כן אפשר יהיה לאשר אותו לכרייה של שני יזמים ולאפשר תחרות בהספקת סלעי פוספט לתעשייה", נכתב בדו"ח.

בהמשך נכתב כי "בשל קרבתו של שדה זוהר דרום לערד קיימת התנגדות של התושבים לפתיחת השדה לכרייה מחשש לבריאותם. על כן, הוחלט בשלב ראשון, לקדם תוכנית לכרייה ניסיונית בחלק מן השדה (שדה בריר) שתנוטר במשך שנה, ועל פי תוצאות הניטור יוחלט על קידומה של תוכנית כרייה בכל השדה. חשוב לציין כי בשטח זה בקעת ערד, ישנן תכניות עיור להקמת יישוב (אל פורעה) עבור הפזורה הבדואית ועל כן, לאורך זמן שטח זה לא ישאר פתוח לביצוע כרייה. למעשה העיר ערד נבנתה על עתודות הפוספט האיכויות ביותר של מדינת ישראל, ובכך אבדו למדינה עתודות יקרות שניתן היה לנצלן לפני הקמת העיר".

הוועדה המליצה להגביל את כמות הפוספט הנכרה לכמות הממוצעת השנתית העומדת
על כ 7.5 מליון טונה בשנה ולתת עדיפות בתכניות כריה חדשות ללניצול מיטבי של כל מכלול חומרי הגלם הקיימים בחתך הגיאולוגי. הוועדה קבעה שחובה לשקם את כל שטחי המכרות, הישנים והחדשים.

עוד הציעה הועדה לבחון את גובה התמלוגים מניצול פוספטים "בכדי להשיג יעדים כלכליים, חברתיים וסביבתיים בניצול אוצר טבע זה. ההמלצה היא לבחון את גובה התמלוג או המס ובאמצעותו לתמרץ ניצול שכבות באיכות נמוכה, הפחתת ייצור תוצרי לוואי והגברת ייצוא מוצרי המשך במקום סלע פוספט מועשר".

המלצות הוועדה כוללות תמלוגים גבוהים יותר לחומר גלם מיוצא במטרה להקטין את כמות יצוא חומרי גלם כגון סלע מעושר ולעודד את המשך הייצור בישראל. תמלוגים ששיעורם עולה (באופן רציף ומשמעותי) עם העלייה בכמות חומר הגלם הנכרה, זאת במטרה ליצור מנגנון גמיש המאפשר תגובה אוטומטית לשינויים בביקושים העולמיים שבעבר גרמו לתופעה לא רצויה של עלייה ניכרת ביצוא סלע מועשר. תמלוגים מסוג זה ימנעו את הצורך לקבוע מכסות של הכרייה. בנוסף, אפשר לקבוע שהמפקח על המכרות יוכל לבטל את ההנחות בתמלוגים על חומרים נחותים במקרים שבהם כמות הכרייה עולה מעבר לסף מסוים.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי המשרד שותף להמלצות הוועדה לבחינת משק הפוספטים ורואה חשיבות רבה באישור מהיר של התוכנית לכריית פוספט בשדה בריר, בכפוף לפיילוט שיבחן ההשפעה על הסביבה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker