פישר בנאום פרידה: "הבעיות של המשק - עוני בלתי נסבל, אי-שוויון מהגבוהים ב-OECD וחוסר תחרותיות"

נגיד בנק ישראל במרכז הבינתחומי בהרצליה: "הבעיה שלנו שכולם רוצים משק חזק עם מטבע חלש - זה לא הולך ביחד"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים46
ערן אזרן

"הבעיות המרכזיות שבפניהן ניצב היום המשק הן עוני בלתי נסבל, חוסר תחרותיות, פערים חברתיים ורמת האי-שוויון הגבוהה ביותר ביחס למדינות ה-OECD", כך אמר היום נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, במסגרת נאום פרידה שנשא בכנס לכבודו במרכז הבינתחומי בהרצליה, לרגל סיום כהונתו הצפוי בסוף החודש.

"המשק ניצב בפני הרבה אתגרים, שזה בעצם מילה יפה לבעיות", אמר פישר. "העוני אצלנו הוא סיפור מרכזי. יש עוני בלתי נסבל אצל הערבים והחרדים. צריך לטפל בזה. נכון שחלק גבוה מכך נובע מהמסורת או ההתנהגות של הקהילות - כמו ההשתתפות בשוק העבודה, אך אנחנו חייבים לעודד אותם לצאת לשוק העבודה וזה קורה עכשיו.

"בעיה נוספת היא הבעיה הדמוגרפית", המשיך פישר, "שיעור הצמיחה של האוכלוסייה החרדית הוא 4.2%, שמשמעותו היא כי תוך 17 שנים האוכלוסייה החרדית תכפיל את עצמה. האוכלוסיה הערבית מכפילה את עצמה תוך 25 שנה, בעוד שאצל שאר האוכלוסייה שיעור הגידול הוא 1.7% - מה שאומר שלוקח לה 40 שנה להכפיל את עצמה. אם המגמות ימשיכו - תוך 50 שנה האוכלוסייה החילונית תהיה מיעוט. זה לא יכול להמשיך".

בעיה שלישית שהזכיר פישר היא בעיית הבירוקרטיה. הוא הזכיר את מיקומה של ישראל במקום ה-38 במדד הבירוקרטיה בעולם. "זה לא שאנחנו יורדים במונחים אבסולוטיים, אלא שאחרים מתקדמים הרבה יותר מהר מאתנו. התחום שאנחנו הכי גרועים הוא הבירוקרטייה בבנייה - שיעורי הבניייה וכמות הזמן שזה לוקח" הדגיש פישר.

סטנלי פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

פישר המשיך ברשימת האתגרים  ומנה את בעיית הריכוזיות במשק כבעיה מרכזית, וציין כי "אנחנו מטפלים בזה כעת". בנוסף, ציין כי ישראל סובלת מפיריון עבודה נמוך, מחירי דיור מאמירים, חוסר תחרותיות בחלקים גדולים מהמשק, תקציב ביטחון גדול ומצב גיאופוליטי בעייתי.

בהמשך דבריו התייחס פישר למצב המשק הישראלי ולהשפעתו המהותית מהמתרחש בעולם. "המשק שלנו קטן ופתוח וזה קריטי למדיניות המקרו כלכלית שלנו. כשאנו מגבשים תחזית למשק, אנו מתמקדים במיוחד בסחר העולמי. בין 2009-2010 כמעט לא היתה צמיחה בסחר, ולפני המשבר שיעור הצמיחה הממוצע היה 7%. טרם חזרנו לרמה הזו.

"מאז אמצע 2003, כמעט כל רבעון המשק צמח מהר יותר מהמדינות המפותחות. ב-2009 היה מיתון אחד מהקלים בעולם, שלאחריו חזרנו לצמיחה מהירה. אנו ממשיכים לצמוח מהר יותר מרוב המדינות המפותחות. נקודת החולשה המרכזית שלנו היא הגירעון בתקציב. הגירעון השנה יהיה גבוה מאשר ב-2012. עד 2011 הגירעון בתקציב ביחס למדינות אחרות לא היה גבוה. אני מצפה מתוכנית הממשלה בעניין שתחזיר אותנו למסלול של משמעת פיסקלית".

פישר הזכיר את הצמיחה של המשק במהלך 8 השנים האחרונות - היא היתה מעל 4% בממוצע, כנקודת חוזקה של המשק. בנוסף, הזכיר את שיעור האבטלה, שעמד על 11% ב-2003 וירד לרמה הנמוכה ב-30 שנה האחרונות. "הבעיה שלנו היא שכולם רוצים משק חזק עם מטבע חלש - אבל זה לא הולך ביחד, זה חלק מהיבט ההצלחה של המשק", אמר בהלצה.

בהמשך, פירט פישר על העברת חוק בנק ישראל החדש בכנסת. "עוד לפני הכניסה לתפקיד, קיבלתי הבטחה מראש הממשלה היום ושר האוצר אז, בנימין נתניהו, שיתמוך בהעברת החוק. בנק ישראל לא יכול להציע חוק לכנסת - זה צריך להגיע ממשרד האוצר. אם מנסים לקבל את העצמאות מהאוצר - זה קצת מסבך את המו"מ", גיחך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker