ישראל וקולומביה השלימו מו"מ על לקראת הסכם מסחרי מורחב

ההסכם צפוי להיכנס לתוקף השנה ולכלול הורדת מכסים על מוצרי תעשייה, חקלאות ושירותים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הכלכלה, נפתלי בנט, חתם היום יחד עם מקבילו הקולומביאני על הצהרת השלמתו של המשא ומתן לכינון הסכם סחר חופשי בין המדינות. החתימה התבצעה במהלך ביקורו של נשיא קולומביה, חואן מנואל סאנטוס.

המשא ומתן בין המדינות נמשך 15 חודשים בהובלת המינהל לסחר חוץ במשרד הכלכלה ובשיתוף מינהל המכס ומשרדי האוצר, המשפטים, החקלאות והחוץ. במשרד הכלכלה מעריכים, כי ההסכם ייכנס לתוקף עוד השנה.

ההסכם כולל הפחתת מכסים על כל המוצרים התעשייתיים ועל חלק מהמוצרים החקלאיים בין שתי המדינות, גישה למכרזים ממשלתיים בקולומביה, מנגנוני הגנה על השקעות ושוק חופשי יותר ליצוא שירותים. חשיבות ההסכם היא בפתיחת השוק ליצוא ישראלי בתנאים טובים יותר, שיאזנו את החיסרון שהיה לישראל מול מדינות שכבר חתמו על הסכמי סחר חפשי עם קולומביה, בהן ארה"ב, קנדה, האיחוד האירופי, דרום-קוריאה, מקסיקו וצ'ילה.

ב-2011 חנך משרד הכלכלה נספחות מסחרית בבוגוטה, בירת קולומביה. קולומביה נהנית מיציבות כלכלית ובשנים האחרונות פועלת הממשלה המקומית ליישם רפורמות המיועדות להפוך את הכלכלה למודרנית ותחרותית יותר. ב-2012 רשמה קולומביה שיעור צמיחה של 4% (לעומת צמיחה של 6.6% שנה קודם לכן).

שר הכלכלה, נפתלי בנט, יחד עם מקבילו הקולומביאני, סרג'יו דיאז גראנדוס צילום: יוסי זמיר

במינהל לסחר חוץ מציינים כי התעשייה הישראלית, נהנית כבר היום מיתרון תחרותי ביצוא אל גוש מדינות המרקוסור באמריקה הלטינית, מתוקף הסכם סחר חופשי. ישראל המדינה היחידה מחוץ לאמריקה הלטינית שלה הסכם סחר חופשי תקף מול גוש מדינות זה.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, אמר כי "קיימת חשיבות כפולה להידוק היחסים הכלכליים עם קולומביה, מההיבט של פתיחת שווקים חדשים עבור התעשייה הישראלית, ולאור הצורך בחיזוק מעמדה של ישראל בקרב מדינות אמריקה הלטינית. כלכלתה המתפתחת של קולומביה נחשבת לשלישית בגודלה בדרום אמריקה, והידוק היחסים הכלכליים עמה הוא צעד חשוב ומתבקש".

נטלי גוטמן חן, מנהלת המחלקה להסכמי סחר בילטראליים במינהל סחר חוץ, העומדת בראש צוות המו"מ מהצד הישראלי, אמרה כי "הסכם הסחר החופשי בין ישראל לקולומביה יפתח ליצואני ישראל את אחת הכלכלות המעניינות ובעלות הפוטנציאל בקרב מדינות אמריקה הלטינית".

נתוני רקע: לישראל הסכמי סחר חופשי עם המדינות וגושי המדינות הבאים: האיחוד האירופי, מדינות אפט"א (נורבגיה, שוויץ, ליכטנשטיין ואיסלנד), ארה"ב, קנדה, מקסיקו, טורקיה, ומדינות מרקוסור (ברזיל, ארגנטינה, פרגוואי ואורוגוואי). בנוסף מנהלת ישראל מו"מ לכריתת הסכם אזור סחר חופשי עם הודו ואוקראינה. על פי נתוני הלמ"ס, ב-2012 הסתכם היצוא הישראלי לקולומביה ב-143 מיליון דולר, לעומת 102 מיליון דולר ב-2011. ענפי היצוא העיקריים הם ציוד תקשורת, מכונות ומכשירים מכאניים וחשמליים, מינרלים ומוצרים כימיים שונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker