גילה: רשתות השיווק לא יוכלו להיות בעלים של השוק הסיטוני - תעשייה ומקרו - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גילה: רשתות השיווק לא יוכלו להיות בעלים של השוק הסיטוני

הממונה על ההגבלים העביר הנחיות ראשונות לקראת פרסום מכרז להקמת השוק ■ יו"ר חברת השוק הסיטוני: "רשתות השיווק הגדולות, ששולטות ביותר מ-50% מהענף, הקימו חברות סיטונאיות במטרה לעבוד ישירות מול החקלאים, ובכך חוסכות את פערי התיווך"

תגובות

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, הבהיר באחרונה כי רשתות השיווק לא יוכלו להחזיק מניות בשוק הסיטוני למכירת פירות וירקות. השוק יקום סמוך לצומת מסובים. ההבהרה ניתנה לבקשת יו"ר חברת השוק הסיטוני הממשלתית, רענן כהן, לקראת הליך המיון לבחירת זכיין שיקים את השוק במכרז ממשלתי.

על פי הבנות בין משרד ראש הממשלה למשרד האוצר, המדינה אמורה לפרסם מכרז להקמת השוק על ידי זכיין חיצוני ‏(BOT‏) עד סוף השנה. אם לא ייבחר זכיין, יוקם השוק על ידי חברת השוק הסיטוני. האוצר ניסה באחרונה לפרק את חברת השוק באמצעות הצעת החלטה בחוק ההסדרים, אך חזר בו. החברה ניסתה לקדם את הקמת השוק על ידה באמצעות תקציב ממשלתי, אך תומכת בהחלטה לקדם את הקמתו במכרז.

בחברה חוששים ממצב שבו חברות השיווק של שופרסל ומגה ייכנסו כשותפות בבעלות על השוק. לטענת חקלאים, היקף הרכישות הגדול של שתי החברות לא מותיר להם מרחב גמישות רב בקביעת מחירים - והשוק הסיטוני אמור לאכלס משווקים שירכשו מהם את הסחורה בתנאים תחרותיים מול הרשתות הגדולות. מחקר שנכתב עבור הממשלה הראה גם כי המחיר לצרכן צפוי לרדת כתוצאה מהפעלתו.

גילה הבהיר כי "לגוף שיקים את השוק צפויה להיות השפעה מכרעת על התחרות ברכש ומכר פירות וירקות. כך, תהיה לו יכולת לשלוט ולהשפיע על זהות הגורמים, מוכרים ורוכשים, שיפעלו בשוק ועל התנאים שבהם יפעלו".

לדבריו, על רקע זה מתעוררים שני חששות תחרותיים עיקריים: שמפעיל השוק יפגע בתחרות, יפחית אותה או יסכל אותה או שהוא ינצל מעמדו ויפעיל כוח שוק ‏(כוח קנייה גדול יחסית‏) באופן שיפגע בסוחרים המשתמשים בשוק.

משרד אדריכלים אורבך הלוי

ההנחיות שהעביר גילה לחברת השוק הסיטוני כוללות הימנעות מבחירת גורם שיש לו תמריצים להשפיע על התחרות; קביעת כללים שימנעו הפעלת כוח שוק; ומניעת התמודדות ממי שעוסק בסחר בפירות וירקות, מי שמחזיק לפחות 25% באותו גוף, מי ששולט או נשלט על ידי אותו גוף, ומי שיש לו יותר מ–25% מהזכויות של אותו גוף, כמו זכות הצבעה או זכות למינוי דירקטורים. תנאי ההתקשרות יהיו פומביים ולא יכללו סעיפים המגבילים תחרות באמצעות הטבות לשוכרים.

כהן אמר בתגובה כי "חברת השוק פועלת ללא לאות להקמת שוק סיטוני. בעוד ועדת המכרזים יושבת וקובעת את התנאים להשתתפות במכרז BOT, אף אחד לא נתן את הדעת על סוגיית אופי המשתתפים במכרז. המצב הוא שרשתות השיווק הגדולות, ששולטות ביותר מ–50% מהענף, הקימו חברות בת סיטונאיות במטרה לעבוד ישירות מול החקלאים, ובכך חוסכות את פערי התיווך. יש לתת על כך את הדעת, כדי שלא נמצא את עצמנו משכפלים טעות נוראית בחסות המדינה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם