כך יפגע הקיצוץ בתקציב בתוכניות הדגל של משרד החינוך

כחלק מקיצוץ תקציבו בכ-1.8 מיליארד שקל, הקפיא המשרד את פרויקטי השאלת ספרים וסבסוד תשלומי הורים, ביטל את פריסת הצהרונים - וימשיך להקפיא את יישומו של יום חינוך ארוך

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

תקציב משרד החינוך יקוצץ ב-2013–2014 בכ–1.8 מיליארד שקל - 300 מיליון שקל יותר מההערכות המוקדמות. הקיצוצים יחולו על תוספות שהמשרד היה אמור לקבל ליישום כמה תוכניות שהוא מוביל.

בעקבות הקיצוצים, תקציב המשרד יגדל בכ–6.5 מיליארד שקל במקום ב–8.3 מיליארד שקל. בסיס תקציב המשרד יוכפל ויגדל בשנים הקרובות, מכיוון שרוב התוספות שקוצצו היו מיועדות לבסיס.

שר החינוך, שי פירון, התייחס בשבוע שעבר בראשונה לקיצוצים, ואמר כי המשרד יספוג את הקיצוץ "ללא נזק ממשי לאיכות החינוך". התוכניות שמשרדי האוצר והחינוך החליטו לקצץ, להקפיא או לבטל בפועל, יפגעו בעיקר בתלמידים ובהורים, מכיוון שהן אמורות לסייע לתלמידים ולהקל על הנטל הכלכלי של ההורים.

OECD: שיעור העוני בישראל - הגבוה ביותר מבין הכלכלות המפותחות

הכירו את המורים שהחליטו למרוד במערכת החינוך המסורתית

הגזירות בחינוך כוללות את המשך הקפאת יום חינוך ארוך עד ל–2020. החוק מ–1997, שהיה אמור להקל על ההורים, עדיין לא מיושם ברוב בתי הספר, לאחר שיישומו נדחה שוב ושוב. הדחייה הנוכחית מפחיתה למעשה את הסיכוי שהחוק ייושם אי פעם. במהלך הבחירות לכנסת הבטיחו ביש עתיד להאריך את יום הלימודים כדי להתאימו לשעות העבודה של ההורים. הקפאת יישום החוק תחסוך למדינה כמיליארד שקל בשנה.

כמו כן, מסתמן כי יואט יישום הרפורמה בבתי הספר התיכונים, "עוז לתמורה". מדובר בתוכנית הדגל של משרד החינוך, שבמסגרתה התחייבו המורים להאריך את יום העבודה בעבור תוספת שכר.

בנוסף, הוחלט לקצץ את רוב התקציב שיועד לסבסוד תשלומי הורים ‏(קיצוץ בסך כ–345 מיליון שקל מתוך 500 מיליון שקל שהוקצבו לכך‏). גזירה זו תפגע בעיקר בהורים שמצבם הכלכלי קשה. משרד החינוך לא הספיק אפילו לסבסד פעם אחת את תשלומי ההורים לבתי הספר, אך לעומת זאת, הצמיד אותם למדד - כך שהם צפויים לגדול מעתה בכל שנה. כמו כן, המשרד הקפיא את יישום פרויקט השאלת ספרים, שהיה אמור לצמצם באופן משמעותי את הוצאות ההורים על רכישת ספרים.

צעד נוסף שיפגע בהורים הוא ביטול פריסת הצהרונים ברוב היישובים, בניגוד להמלצות ועדת טרכטנברג. המשרד יחסוך בכך כ–700 מיליון שקל ב–2014. למעשה, מדובר בקיצוץ של מיליארדי שקלים שהיו אמורים להתווסף לתקציב המשרד עד ל–2016. ב–2016 בלבד היה המשרד אמור לקבל 1.3 מיליארד שקל ליישום תוכנית זו.

צהרון בגן ילדיםצילום: תומר אפלבאום

המשרד גם הקפיא את התוכנית לצמצום מספר תלמידים בכיתות ב' בשיעורי מתמטיקה ועברית - צעד שיפגע בתלמידים, אך יחסוך למדינה 215 מיליון שקל בשנתיים הקרובות. בנוסף, האוצר מתכנן לקצץ 600 מיליון שקל מתקציבי התמיכה למוסדות חינוך תורניים. עד היום, כחלק מההסכמים הקואליציוניים, העביר האוצר את כספי התמיכות למשרד החינוך מעבר לתקציב הרגיל - כך שצעד זה לא ישנה באופן משמעותי את תקציב המשרד. בנוסף, תופסק התמיכה בסך כ–50 מיליון שקל בתלמידי ישיבה שאינם תושבי ישראל. עם זאת, ביום שני החליטו השרים פירון ולפיד להקפיא את הקיצוץ המתוכנן בשיעור של כ–25% בתקציבי רשתות החינוך של ש"ס ויהדות התורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker