ורטהיימר: "יש יותר מדי עורכי דין בארץ שמפריעים לפרנסה של אחרים"

גן התעשייה של סטף ורטהיימר נחנך היום בנצרת ויעסיק 1,000 עובדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היזם והתעשיין סטף ורטהיימר חנך היום (ג') את פארק התעשייה היהודי-ערבי שלו בעיר נצרת. בארוע השתתפו נשיא המדינה, שמעון פרס, נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ראש עיריית נצרת מר ראמז ג'רייסי, רים יונס, מייסדת ושותפה של חברת אלפא אומגה, והמנכ"ל העולמי של חברת אמדוקס, אלי גלמן.

ורטהיימר, שפתח את טקס חניכת גן התעשייה בנצרת, סיפר כיצד חלפו 12 שנים של "טרטור" בירוקרטי עד שהגן הוקם: "יש יותר מידי חכמים בארץ, יותר מידי עורכי דין ויותר מידי אנשים שמפריעים לפרנסה של אחרים. אני אוהב בעלי מקצוע, ואני אומר תיזהרו גם מהאוניברסיטאות שפעם חינכו אנשים לדברים חיוביים, והיום מלמדים דברים שסימן השאלה היא אם יש להם תועלת לחברה ולציבור. בעלי מקצוע הם יותר חשובים מאנשים שיודעים. המלחמה הבאה צריכה להיות על מה מחנכים ומה עושים האנשים אחר כל בחיים, ואיך לגרום לאנשים להביא תועלת במקום להפריע אחד לשני".

"מכירות כל הגנים ביחד מגיעות ל-700 מיליון דולר בשנה - 95% מהם לייצוא. גן התעשייה החדש הוא בן 22 אלף מ"ר, יעסיק בשנים הקרובות כ-1,000 איש, ויהווה גן תעשייה נקי לתעשיות היי-טק וביומד. אמדוקס כבר נמצאת בגן ומעסיקה עשרות עובדים מקומיים, יהודים וערבים כאחד, בעוד מספר שבועות תעבור גם אלפא אומגה, חברת הביומד הנצרתית של משפחת יונס, גם חברת ההיי-טק של היזם רביע אברהים תפעל מהגן.

"כבר עשינו שבעה גנים", המשיך ורטהיימר, "הציבור עוד לא שם לב אליהם ולקח את זה כמובן מאיליו, אבל אני שם לב שמי שלא בעיתונות על רצח או אונס אין לו סיכוי להגיד לדעת הקהל. לדעתי צריך לשנות משהו בתורת הפרסום - צריך לפרסם גם דברים חיוביים. אנשים בישראל צריכים עבודה, ולכן צריכים ללמוד מקצועות ברמה גבוהה.

סטף ורטהיימרצילום: אייל טואג

החינוך המקצועי בישראל הוא אחד מהאסונות הכי גדולים בישראל כי סגרו אותו, והאנשים שמייעצים לצעירים מייעצים להם איך להגיע לאוניברסיטה ואומרים לאנשים צעירים תתעסקו בניהול ויעוץ ואל תקחו אחריות גדולה מידי. המסר העיקרי הוא חינוך אחר לדור הצעיר. מי שרוצה להביא עבודה הנה ולחנך אנשים למקצוע מוזמן להגיע", סיים ורטהיימר, "תצליחו, תחנכו אנשים, תעבדו ביחד ונצרת תהיה ידועה גם בישו שהיה כאן וגם במוצרים שיגיעו לכל העולם".

פישר: זה הבסיס לבניית חברה מוצלחת

סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, פתח את דבריו בטקס באמירה מבודחת של דברי תודה לוורטהיימר על שהזמין אותו לאירוע למרות היותו פרופסור ולא איש עבודה. "אני מודה לסטף על זה שאתה נותן לי להשתתף כאן", אמר פישר. "אני כלכלן, בדרך כלל לא עבדתי הרבה שנים עם הידיים והייתי פרופסור ואין דבר יותר גרוע מזה. ובכל זאת אתה ידוע כאדם מאוד נדיב".

למרות הביקורת על כך, שנגיד בנק ישראל מתעלם מנתוני האי שוויון במשק ומדבר על כלכלה חזקה, הדגיש פישר כי "במדינה המסובכת הזו יש לנו משק מאוד איתן. עברנו ארועים מאוד קשים בשמונה השנים שהייתי כאן והמשק לא רק שרד אותם, אלא צמח. אנחנו עם שיעור האבטלה הכי נמוך ב-30 השנים האחרונות, וזה באמצע משבר עולמי. ויש עוד עובדה מעניינת - שיעור התעסוקה וההשתתפות בכח עבודה במשק החל לעלות לפני 5-6 שנים וממשיך לעלות. כשהגעתי היה נמוך ביחס לאירופה ועכשיו אנחנו כמעט מעל הממוצע באירופה. יותר אנשים יוצאים לעבודה, וזו מגמה חיובית. זה הבסיס לבניית משק וחברה מוצלחת".

בתשובה לשאלה מה יחשוב על ישראל לאחר שיחזור לחו"ל אמר פישר: "לא אצטרך לחשוב מרחוק על ישראל, אהיה כאן לעתים קרובות. אני חושב עליה כעל כמדינה מלאה אנשים מוכשרים, מעניינים ועם יכולת למרות כל המתחים בחברה להסתדר. ישראל מנוהלת באמצעות דמוקרטיה וזה הישג ענק שאנחנו לא מעריכים מספיק אלא לוקחים את זה כמובן מאליו".

פישר העריך, כי בעקרבות הקמת גן התעשייה יגיעו לאיזור חברות נוספות ונראה שיפור ברמת החיים בנצרת.

לדבריו, הוא אופטימי ויש לו אמונה במדינה. "יש סיבות טובות לאמונה בעתיד ואחת מהן היא הנוכחות של יזמים כמו סטף אצלנו. אנשים שיוצאים כדי לבנות משהו. תמשיכו לבנות וכולנו נצליח יחד", אמר פישר.

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר כי המזרח התיכון זקוק לסדר יום חדש כי העולם עבר לסדר יום חדש. "מי שרוצה להיכנס לאביב העולמי לא יכול להיכנס בבגדי חורף. כאן זה בגד אביבי. תקרא לזה הר הזינוק", אמר לראש עיריית נצרת שהר הקפיצה בתחומו נחשב אתר תיירותי דתי." ישראל נקראת סטארט אפ ניישן, ארץ של הזנק. הרעיון שצריך לממש – מזרח תיכון של הזנק. הר הזינוק בנצרת יכול להיות דוגמה.

"כולנו צריכים להבין שזה לא עוד בניין. חלום גדול להתחיל במפעל כזה. כל מפעל גדול צריך צעד ראשון וזה צעד מבטיח. כולנו - יהודים, ערבים, בדואים, דרוזים, צ'רקסים - רוצים לחיות בשלום. שילדים לא יפחדו, שאמהות יהיו רגועות, שיוכלו להתקיים בכבוד ולהתחרות עם ילדים אחרים בעולם. בימנו להיות צעיר עולה ביוקר. קשה להיות צעיר. זה עולם יותר תחרותי ומשכיל. אסור שהילדים שלנו במזרח התיכון יהיו במצב נחות ביחס לעולם".

גלמן מנכ"ל אמדוקס ציין כי: "אמדוקס גאה להיות לחלק מהפארק בנצרת. אנחנו מרגישים שיש לנו זכות גדולה להיות חלק ממימוש החזון של כבוד הנשיא ולתת רכיב קטן בתרומה לפרויקט החיים של סטף ורטהיימר להביא תעשייה מתקדמת לגליל. עבורי מדובר בהגשמת חלום אישי, הקמת הסניף שלנו בנצרת. הסניף שלנו כאן הוא דוגמה לסגנון העבודה של אמדוקס - אנחנו עושים דברים גדולים ומאוד בשקט. אנחנו מתחילים את המרכז עם 100 עובדים נוצרים, מוסלמים, צרקסים, דרוזים ויהודים, כולם עובדים גאים של אמדוקס.

"זה אחד המרכזים המודרניים והמתוחכמים בעולם לשליטה בתוכנה מרחוק, הושקעו פה מאמצים גדולים להביא לכאן את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר. אנחנו חברה בינלאומית שמונה 20 אלף עובדים ב-60 מדינות שונות ונצרת היא חלק מהמרקם הגלובלי הזה. אנחנו רואים ברב תרבותיות מקור של כוח ושונות, שמייצרת רק דברים טובים. אנחנו שמחים לשים את נצרת על מפת ההיי-טק העולמית".

רים יונס, המייסדת (יחד עם בעלה) של חברת ההיי-טק אלפא אומגה מנצרת: "כבוד גדול לעימאד ולי לעמוד מולכם היום. במעברנו לבניין הזה אלפא אומגה מגשימה עוד אבן דרך, חלום שהתחיל לפני כשלושים שנה של נער ונערה שנפגשו בטכניון וחלמו להקים חברת היי-טק שתעסיק מהנדסים ערבים. אלפא אומגה מייצרת מכשירים רפואיים לניתוחי מוח. מבניין מיושן בו עובדים יהודים וערבים ביחד, והוקמו גם חברות בת בגרמניה וארצות הברית. נצרת אכן על המפה, לא רק בכתבות הקולינריות אלא גם בהיי-טק. מר ורטהיימר, תודה שהאמנת בנצרת ואנשיה. גן התעשייה מוכיח שגיוון הוא יתרון ולא חיסרון. חברה מגוונת היא חברה אמיצה ומצליחה יותר. כתוצאה מגן זה - אלפא אומגה חוזרת הביתה. זה המעט שאנחנו יכולים להחזיר לעיר שלימדה אותנו הכל: אהבה, נחישות, סבלנות וחוכמה".

20 חברות ממוקדות יצוא

גן התעשייה נצרת יהיה גן התעשייה השביעי של סטף, שהקים גנים גם בתפן, בתל חי, בלבון ובדלתון, בעומר ובטורקיה. עלות הקמת גן התעשייה היא 22 מיליון דולר.

הגנים פועלים לפי המודל שהוקם בגן הראשון בתפן וכוללים חללי תעשייה עבור חברות ממוקדות יצוא: חדרי לימוד, אבטחה 24 שעות ביממה, אלמנטים מתחום התרבות (כמו גני פסלים ומוזיאונים); שירותים מקומיים עבור החברות, כמו שרותי הסעדה, דואר, וחברות כוח אדם. בדומה לגנים האחרים נהנה גם גן התעשייה נצרת מהעדפות בתמיכה ממשלתית הניתנות לאזור פיתוח לאומי א'.

החברות הישראליות של ורטהיימר וגני התעשייה שלו עם 200 מיזמי הייצוא החדשניים שלהם מהווים כ-10% לערך מכלל היצוא של ישראל. גן התעשייה החדש יקדם את כלכלת נצרת, המבוססת בעיקר על עסקי תיירות ושירותים. הגן ייצור הזדמנויות ליזמות והוא צפוי לספק בין כ-1,000 מקומות עבודה בעשור הקרוב. המטרה לאכלס בו 20-25 חברות ממוקדות יצוא.

הפרויקט מיועד לחברות הזנק ולעסקים מבוססים. אף שמטרתו העיקרית היא להיטיב עם האוכלוסייה הערבית של אזור נצרת, אותו עיקרון שוויון בכח העבודה יונהג גם כאן. כוח העבודה בכל גני התעשייה הישראליים כולל יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים וצ'רקסים שעובדים יחד.

את גן התעשייה בנצרת כבר מאכלסת אמדוקס, הנסחרת בבורסת המניות של ניו יורק, תומכת בספקי שירותי הרשת העולמיים הגדולים ביותר עם כוח עבודה של 20,000 איש המשרתים לקוחות ב-60 מדינות. החברה מעסיקה כבר בגן התעשייה 100 איש מכלל הדתות והמגזרים.

אלפא אומגה, המייצרת כלים כירורגיים לבתי החולים, אוניברסיטאות ומוסדות מחקר בעולם, תעבור לגן התעשייה בשבועות הקרובים. החברה הוקמה על ידי תושבי נצרת, עימאד ורים יוניס ב-1993. לחברה פעילות גם בארצות הברית ובגרמניה. חברה נוספת שתעבור בקרוב לגן התעשייה היא ב.ר.פ. הנדסה, חברת היי-טק, שבראשה עומד מייסדה ראביע איברהים. החברה מספקת פתרונות מיקור חוץ משולבים עבור חברות OEM.

גם תכנית Middle East Education through Technology נמצאת בגן התעשייה, בהנהגת מנהליה המשותפים נועה אפשטיין ועלא סאדר. התכנית בשותפות עם MIT מקשרת תלמידים מבתי הספר התיכוניים הישראלים והפלסטינים בתכנית בת שלוש שנים המתמקדת בטכנולוגיה, חינוך לעסקים ומנהיגות. התכנית מופעלת בהצלחה בירושלים בעשור האחרון.

שמעון פרס, סטף ורטהיימר וראמז ג'ראיסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker