חברה חיצונית תבדוק טענות היהלומן שהודח מדירקטוריון מכון היהלומים

היהלומן אורי שוורץ טוען כי הודח מתפקידו כדירקטור במכון, כיוון שהצביע בניגוד לעמדת נשיא התאחדות תעשייני היהלומים

אורה קורן

חברת אודיט בקרה וביקורת החלה לבדוק עבור מכון היהלומים את טענות היהלומן אורי שוורץ, לפיהן הודח מתפקידו כדירקטור במכון, כיוון שהצביע בניגוד לעמדת נשיא התאחדות תעשייני היהלומים, אברהם בומי טראוב, כך הודיע היום מנכ"ל מכון היהלומים, אלי אבידר לדירקטוריון המכון.

לדבריו, אודיט בקרה וביקורת ביצעה בדיקות דומות בחברות ממשלתיות וציבוריות. את הבדיקה יבצע מנכ"ל החברה, גיורא הרטוג, אשר שימש בעבר כמנהל החקירות של הרשות לניירות ערך.

צילום: רויטרס

אבידר הוסיף כי חברי ועדת הביקורת ביקשו למקד את הבדיקה ולא להרחיבה ולסיימה בהקדם האפשרי, לאור הנזק הנגרם לענף היהלומים מפרשה זו. לאחרונה הודיע יו"ר מכון היהלומים, מוטי גנץ לדירקטורים במכון, כי בכוונתו לערוך בדיקה לגבי אפשרות של הפרת חובת אמונים למכון על ידי מי מהדירקטורים שהיו מעורבים בתהליך הפיטורים של שלושה דירקטורים במכון, שפעלו על פי דין. לדבריו, עד להשלמת הבדיקה לא יתכנס הדירקטוריון לפעילות שוטפת, למרות לחצם של שלושה דירקטורים חדשים שאחד מהם ביקש נתונים על כספי המכון.

במכתב ששיגר גנץ לחברי דירקטוריון מכון היהלומים נכתב, כי "בדעת החברה לערוך בדיקה בהקדם האפשרי, כאמור במכתבם של רשות החברות והיועץ המשפטי (של המכון, א"ק), האם היתה הפרת אמונים בתהליך ומה הן ההשלכות על פיטורי הדירקטורים, שפעלו על פי דין. לאור תוצאות הבדיקה יזומן הדירקטוריון ללא עיכוב לדון בנושא ובהשלכות הארועים האחרונים על מבנה הדירקטוריון, תפקודו והתנהלותו".

גנץ חשף במכתבו, כי אחד הדירקטורים החדשים שמינתה התאחדות תעשייני היהלומים בראשות אברהם (בומי) טראוב, ביקש ימים ספורים לאחר מינויו לקבל "נתונים כספיים שונים המתייחסים לעבר ולעתיד" הקשורים במכון היהלומים. בקשתו הועברה לדיון בישיבת הדירקטוריון הקרובה, שטרם נערכה. מייד לאחר ההחלטה על העברת הבקשה לדירקטוריון פנו שלושת הדירקטורים החדשים של ההתאחדות בדרישה לכנס ישיבת דירקטוריון מיידית. אולם, בטרם נענתה דרישתם הגיעו חוות דעת משפטיות, מהיועץ המשפטי ומרשות החברות הממשלתיות, שהורו למכון להימנע מכינוס הדירקטוריון עד להשלמת בדיקת פרשת החלפת הדירקטורים.

התאחדות תעשייני היהלומים לוטשת עיניים לקופה של מכון היהלומים, במטרה להוציא ממנה כמיליון דולר. כך אישרו מקורות במכון היהלומים ובכירים בהתאחדות.

על פי תקנון מכון היהלומים, המכון יכול להוציא כספים רק לטובת כלל הענף, בכלל זה לפיתוחים טכנולוגים ולשיווק. חלק מהדירקטורים במכון, בהם המפקח על היהלומים, שמואל מרדכי ואחד הדירקטורים מטעם ההתאחדות, היהלומן אורי שוורץ התנגדו להעברת הכספים להתאחדות, שביקשה להשתמש בהם לקידום פרוייקט תעסוקה בעיר אלעד. לדברי המקורות, על רקע זה הודח שוורץ מתפקידו עם עוד שני נציגים של ההתאחדות, שמינתה במקומם שלושה דירקטורים חדשים.

בעקבות ההדחה פנה שוורץ ליועץ המשפטי של המכון, יוסי גרוס ולרשות החברות הממשלתיות וביקש לבדוק את חוקיות כהונתו של טראוב במכון היהלומים. טראוב נמצא ברשימת מבוקשי האינטרפול. גרוס ונסים סלמן, סגן בכיר למנהל רשות החברות הממשלתיות הורו על דחיית כינוס הדירקטוריון על להשלמת הבדיקה המשפטית שביקש שוורץ.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker