הרשות הפלסטינית מבקשת מימון להקמת שדה תעופה בגדה ונמל ימי בעזה

בדו"ח שהגישו לכנס המדינות התורמות, מבקשים הפלסטינים סיוע של כ-1.5 מיליארד דולר; הערכות - הרשות תקבל התחיבויות למיליארד דולר סיוע

אורה קורן

הרשות הפלסטינית מבקשת מהמדינות התורמות מענקים בסך 1.575 מיליארד דולר לפיתוח פרויקטים, במטרה לבסס את מעמדה כמדינה עצמאית. כך עולה מדו"ח שחיברה הרשות ושהוגש אתמול לכנס המדינות התורמות בבריסל.

ההערכה היא שהרשות תקבל התחיבויות בכמיליארד דולר, בדומה ל-2012. עם זאת ראוי לציין כי לא כל ההתחיבויות ב-2011 מומשו ב-2012,  וצפוי שכך יהיה גם השנה, לאור המשבר הכלכלי באירופה והבעיות במדינות הערביות.

תחת הכותרת "פלסטין מדינה תחת כיבוש" מיקדו הפלשתינים את הדו"ח שלטענתם מהווה בין היתר את הצורך להעביר את השליטה לידיהם במזרח ירושלים ובשטחי סי.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאסצילום: אי–פי

בדו"ח הגיבו הפלסטינים לדו"ח אחר שפירסם לאחרונה הבנק העולמי, אשר קבע כי הפריון בחקלאות ובתעשייה בשטחים נמצא בנסיגה וכי עיקר הצמיחה ב-2012 נבע מתחום הבנייה. המסקנה שעלתה מהדו"ח היתה שהמיגזר החקלאי והתעשייתי לא מתאמץ להתייעל.

בדו"ח הנוכחי ציינו הפלסטינים כי ממחקר שערכו עלה שפיתוח החקלאות בשטחי סי ישפר בצורה משמעותית את הפריון בחקלאות בגדה ויגדיל את הכנסות הרשות. לצורך זה הציגו פרויקטים בתחום עיבוד הקרקעות ופיתוח מאגרי מים, וכן הזכירו את הצורך בשינוי חלוקת המים בשטחים בינם לבין ישראל.

"ישראל לא מעבירה את מלוא המסים השייכים לרשות"

הדו"ח מאשר נתונים נוספים שפירסם הבנק העולמי, לפיהם הרשות לא עמדה ביעדי התקציב ב-2012, בכלל זה ביעדי גביית מסים וחובות. עם זאת, ברשות טוענים כי ישראל אשמה בכך, כיוון שלא העבירה את מלוא המסים השייכים לרשות, ומהווים כ-70% מתקציבה. לרשות לא היה כסף לתשלום משכורות, עובדי הרשות לא הגיעו לעבודה ובהם מורים, כך שגם החינוך נפגע. את חוסר יכולתה לגבות מסים נימקה בכך שקשה לדרוש מהאזרחים לשלם לממשלה שלא מספקת להם שירותים.

על פי נתוני הרשות, ב-2012 התקבלו תרומות חיצוניות בסך 1.73 מיליארד דולר, מהן 761 מיליון דולר שנועדו להגדיל את התקציב, 656 מיליון דולר סיוע הומניטארי ו-314 מיליון דולר למימון פרויקטים. כפי שפורסם בדו"ח הבנק העולמי, המדינות התורמות לא עמדו ביעדי התחיבויותיהן לפלסטינים. על רקע זה מבקשת עתה הרשות המשך סיוע, במיוחד מהמדינות הערביות, כפי שהתחיבו בוועידת הליגה הערבית ב-2012.

שדה תעופה, נמל ומתקן להתפלת מים

הפלסטינים פירסמו בדו"ח רשימה של 12 פרויקטים שיקדמו את עצמאותם הכלכלית, שעבורם הם מבקשים סיוע חיצוני ב-1.57 מיליארד דולר: הקמת שדה תעופה בינלאומי באל-בוקיעה שבגדה המערבית בעלות של 467 מיליון דולר; הקמת מתקן התפלת מים בדיר אל-בלח שברצועת עזה ב-455 מיליון דולר; פיתוח מעיינות באיזור ים המלח לאספקת מים לדרום הגדה ומרכזה ב-240 מיליון דולר; הקמת נמל לסחר בינלאומי בעזה ב-120 מיליון דולר; פיתוח מערך תחבורה ציבורית כמיזם ממשלתי-פרטי בגדה ובעזה ב-95 מלייון דולר; פיתוח חקלאות באיזורי סי ב-77.4 מיליון דולר ופיתוח משאבי מים לחקלאות באותם אזורים ב-32.2 מיליון דולר.

כמו כן, ישנם כמה פרויקטים נוספים המסתכמים בעשרות מיליוני דולרים וכוללים פיתוח תשתיות תיירות ואתרים ארכיאולוגים, מחסנים לוגיסטים ותשתיות דרכים בגדה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker