דורון ארבלי: נגבה 6 מיליארד ש' נוספים מההון השחור בכל שנה - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דורון ארבלי: נגבה 6 מיליארד ש' נוספים מההון השחור בכל שנה

שטייניץ: הגיעה העת למגר את תופעת העלמות המס ולהפוך את ישראל למדינה עם סטנדטים של צפון ומרכז אירופה ■ מנהל רשות המסים, דורון ארבלי הגיש היום לשר האוצר את תוכנית רשות המסים למלחמה בהון השחור: תשע ועדות חדשות, קמפיין וחזרה לימי ה"מלשינון"

115תגובות

"ההון השחור בישראל נאמד בעשרות רבות של מיליארדי שקלים ואף מעבר לכך . במסגרת המלחמה שרשות המסים מכריזה היום על ההון השחור, אנחנו מתכוונים לגבות השנה עוד 2 מיליארד שקל ממסים, ובכל אחת מהשנים הבאות עוד 6 מיליארד שקל" - כך אמר היום במסיבת עיתונאים בירושלים, מנהל רשות המסים, דורון ארבלי. ארבלי הגיש במהלך מסיבת העיתונאים לשר האוצר, יובל שטייניץ, דו"ח סודי שגיבשה ועדה באוצר בראשותו למלחמה בהון השחור.

במסגרת המלחמה בהון השחור פותחת רשות המסים בקמפיין אגרסיבי בתקשורת האלקטרונית והכתובה נגד העלמות מס. הקמפיין נערך תחת הסיסמאות: "העלמת מס היא בעיה של כולנו" ו"נתקלתם בהעלמת מס? חייגו לקו הצדק".

מיכל פתאל

למעשה, מדובר בחזרה של רשות המסים ל"מלשינון", שהיה מקובל בנציבות מס הכנסה לפני כמה עשורים. אז למלשינים על מעלימי מס ניתן שיעור מסוים (בדרך כלל 10%) מסכום פירות ההלשנה, אם התברר כי היתה מדויקת.

לדברי ארבלי, סך ההון השחור בישראל מסתכם בעשרות רבות של מיליארדי שקל, ואולי אף מעבר לכך. לדבריו, במסגרת מבצע של גילוי מרצון שהסתיים לאחרונה, הצהירו 1,400 ישראלים כי בחשבונות הבנק שלהם בחו"ל כ-13 מיליארד שקל. לטענתו, מטרת הקמפיין הוא לגרום לאנשים להתבייש בהעלמות. "זו בעיה שורשית, עמוקה, ורשות המסים, אם תקבל את כל האמצעים הנדרשים, תדע להכות במעלימים, ולגבות מהם מס אמת", אמר ארבלי.

הוא הוסיף כי כיום יש 16 אלף תיקי מס בבתי המשפט בישראל. היקף הכספים בתיקים אלה מגיע ל-16 מיליארד שקל. אם מערכת המשפט תהיה יעילה יותר, הכנסות המדינה מהתיקים שבמחלוקת יעשירו את קופת רשות המסים. עוד סיפר ארבלי כי עד כה גבתה רשות המסים חצי מיליארד שקל מסים מהרווחים הכלואים, מתוך יעד של 3 מיליארד שקל ל-2013. עד סוף מארס תגיש ועדה בראשותו המלצות למיסוי חברות הארנק (מקלטי מס שהקימו שכירים ועצמאים בעשירון העליון כדי לשלם פחות מסים ישירים, מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות) לשר האוצר.

שטייניץ אמר במסיבת העיתונאים כי תופעת העלמות המס קיימת בישראל בכל המגזרים ובכל הציבורים, והגיעה העת למגר אותה ולהפוך את ישראל ממדינה עם סטנדרטים מזרח תיכוניים למדינה עם סטנדרטים של צפון ומרכז אירופה.

לדבריו, העלמות המס הן "פשע, אי צדק משווע, גניבה מהציבור ופגיעה קשה במשלמי המס כחוק".

השלמת חקיקה והחמרת הענישה

האוצר מצהיר כי ינהל מלחמת חורמה נגד ההון השחור. המלחמה מורכבת מארבעה מאמצים מקבילים: הקמתה של יחידה מיוחדת ברשות המסים, יהלום, במטרה להילחם בפשע המאורגן ובהון השחור; תגבור רשות המסים חצי השנה האחרונה בעוד 600-700 עובדים; השלמת חקיקה אגרסיבית בכנסת החדשה למלחמה בהעלמות המס בכנסת; וכן השקת פרויקט מיוחד הקרוי "קו הצדק", למלחמה ציבורית בהון השחור.

הדו"ח שהציג ארבלי מכיל שורת המלצות לשיפור המלחמה של רשות המסים בהון השחור, כולל שיפור שיטות העבודה או קביעת מדיניות טיפול חדשה, כדי לשפר את כלי האכיפה וההרתעה של רשות המסים.

ההמלצות כוללות בחינה מחודשת של מבנה הרשות ושל חלוקת התיקים ביחידותיה, כולל קביעת יעדים ומדדים ברורים יותר לעובדי הרשות, שיקבלו ביטוי בתגמול העובדים, בבניית מערכים ממוחשבים לניהול ושימור ידע, וגם לניהול סיכונים. כמו כן, הומלץ על שיפור עבודת המודיעין בתחומים כדוגמת פעילות ישראלים בחו"ל, פעילות תושבי חוץ בישראל, חילופי מידע עם רשויות מס זרות, מעקב אחר תביעות בבתי המשפט, מעקב אחר עוסקים גדולים במשק והפעלה טובה יותר של הנציגים בחו"ל.

דו"ח הוועדה ממליץ על הקמת לא פחות מתשע ועדות להשלמת פעולות ועדת ארבלי. כך יוקמו ועדה לשיתופי פעולה בין מס הכנסה למיסוי מקרקעין; ועדה לשיתופי פעולה בין מע"מ ומס הכנסה; ועדה לבחינת הליכי שומה; ועדה למודל אסטרטגי - שומה; ועדה למודל אסטרטגי - ניהול סיכונים; ועדה לבחינת ההתמודדות עם תכנוני מס אגרסיביים; ועדה להסדרת מיסוי חברות ארנק, חברות החזקה פרטיות ואופציות לעובדים; ועדה לבחינת ענף היהלומים, וועדה לטיפול בפרצות מיסוי, חסמים ועיוותים במערכת המס.

הדו"ח ממליץ גם על הקמת צוות לבחינת דרכים לגיוס ושימור עובדים מקצועיים, וצוות לקידום העניינים המשפטיים העולים מהדו"ח, כמו גם על שורה של תיקוני חקיקה להגדלת המלחמה בהון השחור, בעיקר סגירת פרצות הקיימות בחקיקות המס הנוכחית, במישור סמכויות גבייה וייעול העבודה.

הדו"ח ממליץ גם לנקוט שורה של פעולות להחמרת הענישה כולל הגשת כתבי אישום על אי הגשת דוחות, הגדלת רף הענישה על ידי הטלת קנסות מינהליים וכן שיפורים באכיפת הגבייה (שיפורים בהוצאה לפועל, קביעת נהלים לעיכוב יציאה מהארץ ולעיקול קופות גמל).

בתחום הגברת שיתופי פעולה, הצוות ממליץ על שדרוג שיתופי הפעולה עם גורמי אכיפה כלכלית (כדוגמת: המוסד לביטוח לאומי, רשות ניירות ערך ורשות הגבלים עסקיים), וכן על שיפור שיתופי הפעולה בין האגפים השונים ברשות המסים, שכן למרות הרצון לבצע שיתופי פעולה בין האגפים, לעתים שיתוף פעולה שכזה חסום או מורכב מסיבות משפטיות או טכניות ולוגיסטיות.

גם חוסר הכרת החקיקה, היכולות, מאגרי המידע והאמצעים המצויים בידי האגפים האחרים, מהווה לעתים חסם לשיתוף פעולה ביוזמת אגף אחר.

מתבססים על נתוני הבנק העולמי

בחוברת שהפיצה רשות המסים במסיבת העיתונאים נאמר כי "הבנק העולמי מעריך כי הפעילות הכלכלית האמיתית בישראל גדולה בכ-23% מהפעילות הכלכלית המדווחת (כלומר, פוטנציאל מסים של כ-50 מיליארד שקל; מ"ב). בנוסף, החובות לרשות המסים הם יותר מ-50 מיליארד שקל. כ-16 מיליארד שקל נמצאים במחלוקת בתיקי מס הנצברים בבתי המשפט ואינם מטופלים בשל עומסים בבתי המשפט ומחסור בשופטים. כלומר, חלקים משמעותיים מהפעילות הכלכלית אינם מדווחים לרשות המסים וגם זו המדווחת או המתגלה, לא נגבית במלואה בשל קשיים במערכות השונות".

עוד מצוין בדו"ח כי ועדת טרכטנברג קבעה כי "קיים פער משמעותי בין הפעילות הכלכלית המדווחת לבין הפעילות הכלכלית בפועל במדינת ישראל. צמצום הפער ביניהן , לצד אכיפה יעילה יותר, צפויים להביא להגדלה משמעותית של בסיס המס בישראל, ולפיכך גם להגדלת המקורות שבידי הממשלה, כמו גם ליצירת מערכת מס צודקת ושוויונית יותר, שכן בכך יצטמצם היתרון התחרותי של עסקים מעלימי המס על פני עסקים שומרי חוק".

לפי דו"ח טרכטנברג, ההון השחור שמקורו בפשיעה נאמד במיליארדי שקלים וגורם לנזקים עצומים למשק ולחברה, שכן הוא חסם לתחרות חופשית ולצמיחה כלכלית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#