הרשויות המקומיות: האוצר מתכנן לקצץ 1.2 מיליארד ש' מתקציבנו

לפי התוכנית, שהאוצר מתכוון להחיל באופן הדרגתי במהלך השנה הנוכחית, תקציב החינוך והרווחה של 50 הרשויות האיתנות יתוקצבו בשיעור נמוך יותר, והכסף יועבר אל הרשויות החלשות ■ האוצר: "התקציב יאושר לפי סדרי העדיפויות של הממשלה הבאה".

ליאור דטל
ליאור דטל

משרד האוצר מתכוון לקצץ 1.2 מיליארד שקל מתקציבי החינוך והרווחה של הרשויות המקומיות החזקות כבר השנה, כך טוענות הרשויות. לפי התוכנית, שהאוצר מתכוון להחיל באופן הדרגתי במהלך השנה הנוכחית, 50 הרשויות האיתנות יתוקצבו בשיעור נמוך יותר, והכסף יועבר אל הרשויות החלשות. כיום מתקצב האוצר כ-75% מתקציבי החינוך והרווחה של כל הרשויות המקומיות. התוכנית עלתה לדיון באגף התקציבים באוצר בשנים האחרונות, אך לא קודמה עקב התנגדות עזה של ראשי הרשויות האיתנות

בנוסף, ברשויות המקומיות מתריעים על כוונת משרד האוצר לפגוע במענקי איזון ופיתוח לכלל הרשויות, ולקצץ 500 מיליון שקל בתקציבם. תקציבי האיזון ניתנים לרוב הרשויות המקומיות בישראל, פרט ל-15 רשויות שמצליחות לאזן את תקציבן מדי שנה ולספק שירותים בסיסיים לתושבים ללא סיוע משמעותי מהמדינה. כל שאר הרשויות מקבלות מענקים מיוחדים. ברשויות המקומיות טוענים גם כי הממשלה מתכוונת לייקר שוב את מחירי המים, ולפגוע ברשויות המקומיות על ידי ייקור צריכת המים במבני הציבור ברשויות.

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, המשמש גם כיו"ר פורום 15 הרשויות העצמאיות, שאינן מקבלות מענקי איזון מהמדינה, פנה היום יחד עם יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הביעו התנגדויות לקיצוצים הצפויים וביקשו להיפש איתו בדחיפות. על המכתב חתמו גם ראש עיריית רמת השרון, יצחק רוכברגר, ראש עיריית שדרות דוד בוסקילה, ראש עיריית נס ציונה, יוסי שבו, וראמז ג'יירסי, ראש עיריית נצרת עילית.

ממשרד האוצר נמסר כי "התקציב יאושר לפי סדרי העדיפויות של הממשלה הבאה".

עיריית תל אביב. כיום מתקצב האוצר כ-75% מתקציבי החינוך והרווחה של כל הרשויות המקומיותצילום: טל כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker