מי משלם על טעות של 20 מיליארד שקל?

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

שבועיים חלפו מאז שפרצה שביתת האחיות, ועדיין אין הסכמות בין הצדדים - משרד האוצר והאחים והאחיות - על תוספות שכר. האוצר טוען שהאחיות מרוויחות גם כך היטב, שבמחסור בתקנים של אחיות טיפלו כבר במארס, ושידיו כבולות בתשלום תוספות שכר בתקופת בחירות. טיעונים יפים, אבל לחלוטין לא רלוונטיים.

למעשה, כל המשא ומתן עם האחיות אינו רלוונטי, ובמידה רבה משרד האוצר מועל בתפקידו בעצם קיום המשא ומתן. זאת, משום שאין מהיכן לשלם תוספות שכר לאחיות.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץצילום: מיכל פתאל

כן, אנחנו זוכרים שתמיד האוצר אומר שאין לו מהיכן לשלם. למעשה, האוצר חזר כל כך הרבה פעמים על טענת ה"אין לי", שהיא כבר נשחקה עד דק. כמו במשל ה"זאב, זאב", זאת כנראה הסיבה שמשרד האוצר אינו שב ומעלה את הטענה הזו עכשיו, למרות שהפעם הזאב אכן משחר לטרף.

וזהו זאב אמיתי לגמרי - זאב בגודל של 20 מיליארד שקל, אולי יותר. ב-2013 הזאב הזה יצא לטרף, כשהוא מוזן על ידי חריגה של 15 מיליארד שקל מתקרת התקציב שקבעה לעצמה הממשלה. אם לא די בכך, הרי שבמקביל יש הידרדרות בהכנסות המדינה ממסים.

ההערכה באוצר כעת היא ש-2012 תסתיים בחוסר של 3 מיליארד שקל במסים, למרות העלאת המע"מ שהיתה בספטמבר. החוסר הזה יתגלגל גם ל-2013. תוסיפו על כך כל מיני סעיפי מסים דימיוניים, כמו הכנסות של 3 מיליארד שקל מרווחים כלואים או 2 מיליארד שקל מהעמקת גביית המסים, ותגלו שבפועל חסרים 3-5 מיליארד שקל בהכנסות ממסים ב-2013, וזאת אף שכבר הוכרז על העלאת מס הכנסה ב-1%. הזאב שלנו, לפיכך, הולך לטרוף לפחות 20 מיליארד שקל במסים, ובקיצוצי הוצאות בשנה הבאה עלינו לרעה.

הזאב יוצא לטרף ב-2013, אבל הוא לא נולד אתמול. הזאב הזה צמח וגדל, בחיקו החמים של משרד האוצר, במהלך השנתיים האחרונות. הולידו אותו עם הכרזות על רפורמות ענק בחינוך ובהשכלה הגבוהה. הזינו אותו עם חינוך חינם מגיל שלוש, השקעות עתק ברכבת ובכבישים, ותוספת של 1,000 מיטות לבתי החולים. טיפחו אותו עם הסכמי שכר נדיבים במגזר הציבורי - המורים, העובדים הסוציאליים ובעיקר הפרקליטים והרופאים, קיבלו כולם תוספות שכר של עשרות אחוזים. כן, עשרות אחוזים, ועכשיו האחים והאחיות (בצדק מבחינתם) רוצים גם.

תקציב הביטחון לא יקוצץ

האם נעמוד ביעד הגירעון?

בשנתיים האחרונות, משרד האוצר תחת השר יובל שטייניץ ושר העל הכלכלי בנימין נתניהו, נתן לכולם. כל מי שביקש, קיבל. מדינת ישראל התבשמה באוויר הפסגות של ה"מדינה שצלחה את המשבר הכלכלי הכי טוב בעולם", ובתור הצלחה כלכלית מסחררת היא הרשתה לעצמה לחגוג.

המחאה החברתית שפכה שמפניה אל תוך החגיגה הזאת, עם הדרישה העממית כי המדינה תיטיב עוד עם אזרחיה. רק שבטוב לבם ביין, שכחו החוגגים כי בבוקר שלאחר כל חגיגה קמים עם חמרמורת. אז הנה, החמרמורת שלנו הגיעה, והיא גדולה ומאיימת כמו 20 מיליארד שקל לפחות שחסרים בתקציב המדינה בשנה הבאה.

מנין מביאים 20 מיליארד שקל שחסרים בתקציב? ראשית מעלים מסים, ובעיקר על מעמד הביניים, כי אין מאיפה להביא הרבה כסף ומהר, אלא ממעמד הביניים. שנית, מקצצים באופן חד בחלק גדול משירותי הממשלה.

על הפרק עומדים קצבאות הילדים (השוואת קצבאות הילד השני-רביעי לקצבת הילד הראשון), ההשקעות הגדולות בתשתיות, הסכמי השכר הקיבוציים. על הפרק עומד גם קיצוץ בתקציב הביטחון, אבל אחרי שהבטיחו לקצץ בביטחון כדי לממן את החינוך חינם מגיל שלוש ולא קיימו, אין טעם להאמין להבטחה כזו כעת. לכן, תקציב הביטחון לא יקוצץ, ובמקומו תיפול חרב הקיצוצים על שירותים אזרחיים חיוניים אחרים.

התוצאה, מבית מטבחה המשובח של מדינת ישראל, תהיה כתמיד עזרה לחזקים על חשבון החלשים. הרופאים, שגם כך שכרם היה כמעט הכי גבוה במגזר הציבורי, והם מרוויחים כסף רב נוסף במרפאה הפרטית, קיבלו תוספת שכר של 50%. הפרקליטים, שנהנו מתמיכה חסרת תקדים של בית המשפט העליון, קיבלו הסכם שכר שערורייתי עוד יותר. את מחיר חגיגת השכר שלהם תיאלץ לשלם גברת כהן מחדרה, באמצעות העלאות מסים ושחיקה חדה בשירותים.

האחיות ישלמו את המחיר

את המחיר תצטרכנה לשלם גם האחיות, משום שכל תוספת שכר נוספת להן כיום תביא, חד משמעית, לעוד קיצוצים בקצבאות ובשירותים. לכן, השאלה האם מגיעה לאחיות תוספת שכר או לא כבר אינה רלוונטית. כאשר הברירה היא בין תוספת שכר לאחיות לבין קיצוץ קצבאות, ההחלטה היא ברורה מאליה.

מי שלא צפויים לשלם כל מחיר הם האחראים למחדל. משרד האוצר, שכשל במשימתו העיקרית - שמירה על מדיניות תקציבית אחראית - ממשיך להתנהל על מי מנוחות.

איש לא נקרא לשלם את מחיר הכישלון, ואם היתה הסקת מסקנות מבנית במשרד, הרי שאנחנו לא הבחנו בקיומה. ייתכן שהשר שטייניץ ישלם מחיר אישי - קיים סיכוי סביר שהוא לא ימונה שוב לשר אוצר אחרי הבחירות - אבל זאת מסיבות אחרות, שאינן קשורות לכישלון המשרד תחת ניהולו.

וכמובן האחראי הראשי, שר העל נתניהו, לא עומד לשלם מחיר כלשהו. נהפוך הוא, הציבור ככל הנראה עומד לגמול לו על כשלונו, בכך שיבחר בו שוב לתפקיד שר העל הכלכלי. לפחות אפשר להתנחם בכך שנתניהו יהיה זה שיצטרך לנקות, בקדנציה הבאה, את השברים שהוא הותיר אחריו בקדנציה הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker