יצרני הביצים ניצחו: הרעבת התרנגולות תימשך ארבע שנים נוספות

משרד החקלאות: היה חשש ממשי למחסור בביצים ■ המשרד להגנת הסביבה: "משרד החלקאות שומר על האינטרס של היצרנים ובכך דן כשבעה מיליון תרנגולות בשנה לסבל"; הייקור בביצים יהיה מינורי ויעמוד על כ-1 אגורה לביצה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בניגוד להחלטת הממשלה, הרעבת התרנגולות, המכונה בשם הנשרה, תימשך לארבע שנים נוספות. בסוף חודש יולי החליטו שרי הקבינט החברתי-כלכלי כי תופעת הרעבת התרנגולות כאמצעי להגברת תפוקת הביצים תיאסר מינואר 2013. השרים הודיעו כי יוקם צוות בין משרדי בראשות משרד החקלאות, שיכלול את נציגי משרד החקלאות, משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה ויציג לקבינט את המלצותיו ליישום הנושא. כעת החליט הצוות כי תופעת ההרעבה תימשך ארבע שנים נוספות והנושא יחזור להחלטת הקבינט.

המשרד להגנת הסביבה יוצא נגד ההמלצות וטוען כי משרד החלקאות שומר על האינטרס של היצרנים ובכך דן כשבעה מיליון תרנגולות בשנה לסבל בו חלקן מוצאות את מותן. "במסגרת הליך ההנשרה התרנגולת מורעבת כליל במשך עשרה ימים עד שבועיים ומוחזקות בחושך מוחלט במשך 35 יום. כחלק מהתהליך, התרנגולות מנשירות את נוצותיהן ובתום תקופת ההרעבה הן מגדילות את תפוקת הביצים", מסבירים במשרד להגנת הסביבה.

עופות
צילום: דרור ארצי

עוד נמסר מהמשרד כי "במכתב ששלחה מנכ"לית המשרד, עו"ד אלונה שפר (קארו) למנכ"ל משרד החקלאות, יוסי ישי, קובלת המנכ"לית על התנהלות המשרד ועל הגשת הדו"ח המוטה שלוקה בפגמים חמורים". במשרד טוענים כי הייקור במחיר הביצים יהיה מינורי ויעמוד על כ-1 אגורה לביצה.

מנגד, משרד החקלאות טוען כי ההחלטה היא של הצוות הבין-משרדי וכי המסקנות התקבלו בהחלטת רוב חברי הצוות. עוד מוסיפים במשרד החקלאות כי עמדת המיעוט של המשרד להגנת הסביבה הובאה בדו"ח הוועדה.

"חברי הצוות הגיעו להבנה והסכמה כי יש לבצע מעבר מדורג לממשק גידול ללא הנשרה, וכי מעבר מיידי וחד, על פי ברירת המחדל בהחלטת הממשלה, הינו בעייתי באספקט הצרכני - אספקת הביצים לצרכן - ובאספקט הטכני - אספקת הפרגיות לטובת המהלך", מסר משרד החקלאות והסביר כי תהליך הנשרה מאריך את משך ההטלה של מטילות בכשנה נוספת. על כן, איסור הנשרה, מצריך כמות כפולה כמעט של מטילות כדי לשמר את כמות הביצים המיוצרות מדי שנה.

במשרד החקלאות טוענים כי הפסקה מיידית של תופעת ההרעבה (הנשרה) יכולה בהחלט להוביל למחסור בביצים לצרכן. עוד נמסר כי "הניסיון של המשרד להגנת הסביבה לכפות את דעת המיעוט שלו על כל שאר משרדי הממשלה באמצעות כלי התקשורת הינו נלוז, ולא משנה את העובדה שהחלטות הוועדה התקבלו באופן דמוקרטי, בשקיפות מלאה, תוך שיתוף כלל הגורמים בענף והקשבה אליהם".

"משרד החקלאות הוא משרד החקלאים והפסקת ההנשרה משמעותה פגיעה כלכלית במגדלים והמשרד מעדיף להמשיך את העינוי הבלתי אנושי של התרנגולות שכבר אסור במדינות אירופה", אמר בכיר לשעבר במשרד החקלאות. "כל זמן שהנושא של צער בעלי חיים יהיה בידי משרד החקלאות, ימשיכו כל הפעולות שבמסגרתם מענים בעלי חיים ולראיה - סיפור אדום אדום ומקרים אחרים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker