מפעל כיתן ההסטורי נסגר; 40 העובדים בדימונה יפוטרו

אופיס טקסטיל תרכוש את המכונות של כיתן בכ-5 מליון שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

לצפייה במארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

חברת כיתן מקבוצת כלל תעשיות הודיעה היום על סגירת פעילות הייצור בישראל. אסתר אלדן, מנכ"לית כיתן, אמרה כי פעילות הייצור במפעל בדימונה תופסק בסוף החודש.

"בימים אלה אנו עושים מאמצים להשכיר את שטח המפעל לחברה תעשייתית אחרת וזאת על מנת לספק מקומות תעסוקה לעובדים שיסיימו עבודתם במפעל", אמרה אלדן "בשנתיים האחרונות כבר הושכרו חלקים משטחי המפעל ל-2 חברות אחרות בתחום התעשייה והלוגיסטיקה,רבים מעובדי המפעל נקלטו ע"י חברות אלה".

"לאחר שנים רבות של הפסדים כבדים, לא נוכל להמשיך בייצור במפעל, אני רוצה להודות לעובדים שעבדו במפעל שנים רבות". אלדן ציינה כי הקושי של תעשיית הטקסטיל הוא גדול, עלויות העבודה, האנרגיה והיבוא המתחרה, לא משאירים מקום לתעשיית טקסטיל בישראל.

צילום: http://www.dimona.org

ל-TheMarker נודע, כי אופיס טקסטיל תרכוש את המכונות של כיתן בכ-5 מיליון שקל. בהמשך תבחן אופיס את האפשרות להעביר את פעילות היצור לדימונה. על פי ההערכות, לאופיס, שבבעלות אליעזר פישמן ובניהולו של רמזי גבאי,  אין תכנית לעבור לדימונה בשנה וחצי הקרובות לפחות. החברה נהנית ממקור אנרגיה זול המבוסס על גז המתאן שנפלט מהר חיריה ומועבר למפעל בצנרת תת קרקעית. אספקת הגז צפויה להימשך עוד שלוש שנים.

גם ללא תמיכת התמ"ת, ניהל גבאי מגעים עם כיתן לרכישת הציוד של החברה ולמעבר לדימונה בעוד כשלוש שנים. ייתכן כי מימון מהתמ"ת להכשרת עובדים ולביצוע המעבר יקצר את התהליך, אולם על פי ההערכות הוא לא צפוי להבשיל לפני אמצע 2014.

לפני כשבע שנים ניהלו אופיס טקסטיל וכיתן מגעים למיזוג, אולם אלה לא קיבלו את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים. בניגוד לכיתן, אופיס טקסטיל מנוהלת כחברה רווחית, שחליקה ב-20 השנים האחרונות דיבידנדים בכ-500 מליון שקל.

כיתן מנוהלת על ידי אסתר אלדן ועד לאחרונה היתה בשליטת כלל תעשיות מקבוצת אי.די.בי. לפני כחצי שנה רכש את כלל תעשיות לן בלווטניק. עם זאת, תהליך הסגירה של החברה החל לפני הרכישה ובוצע בהדרגה בשנה האחרונה.

הירידה ביצוא תעשיית הטקסטיל

סגירת המפעל נמנעה במשך שנים רבות, כמדיניות של בעלים, אך בשנתיים האחרונות המצב החמיר מאוד והחברה החלה לייבא את מוצריה מיצרנים בטורקיה והמזרח הרחוק כמו רוב החברות הישראליות המוכרות מוצרי טקסטיל.

בשנה האחרונה המפעל הופעל בייצור חלקי מאוד, דבר שהעצים את ההפסדים. במפעל בדימונה מועסקים כ-40 עובדים. החברה תשלם את השכר, כל תנאי הרווחה ואת מלא פיצויי הפיטורים, למרות ההפסדים הרבים.

לאחר הפסקת הייצור בישראל תמשיך החברה ותעסיק כ-150 עובדים בארץ ובחו"ל.
רשת חנויות כיתן בארץ ופעילות המותג "אספרי" בחו"ל ימשיכו ללא שינוי.

ממשרד התמ"ת נמסר היום, כי "בהנחיית השר שלום שמחון, נערך משרד התמ"ת לסייע למפעל כיתן בדימונה וזאת לאור הערכה כי המפעל לא יוכל להמשיך לפעול לאורך זמן. מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת ניהל מגעים מתקדמים עם חברה במרכז הארץ מתחום הטקסטיל להעתקת פעילותה לדימונה. על פי הסיכום, המפעל יעסיק כ-250 עובדים ויקלוט את מרבית מפוטרי כיתן. עלות העתקת המפעל מסתכמת בכ-30 מיליון שקל. משרד התמ"ת פנה למשרד האוצר לקבלת תקציב מידי לטובת העתקת המפעל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker