למה החרימה טורקיה את טקס הענקת "איש השנה" לוורטהימר?

את הארוע יזמה מועצת העסקים ישראל-טורקיה ■ שמחון: חרף המשבר עלה הסחר עם טורקיה ל- 4 מליארד דולר ב-2011

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בסוף השבוע נערך בגן התעשייה תפן שבגליל טקס הענקת פרס איש השנה לתעשיין סטף ורטהימר. את הארוע יזמה לשכת המסחר ישראל טורקיה. תעשיינים טורקים נכחו בו, אך נציגי ממשלת טורקיה שהיו אמורים להגיע - וכן נציגי שגרירות טורקיה - נעדרו.

שר התמ"ת, שלום שמחון, אמר באירוע: "צר לי כי נציגי ממשלה טורקיים רשמיים וכן נציגי שגרירות טורקיה בחרו שלא הגיעו לאירוע, אך למרות המתיחות בין שתי המדינות התעשייה והמסחר פועלים בשיתוף פעולה, וחרף המשבר, רמת הסחר עלתה מעל 4 מיליארד דולר".

סטף ורטהיימרצילום: אייל טואג

שמחון הוסיף, כי רק השבוע שוחח על נושא המתיחות בין טורקיה לישראל עם שר הביטחון, אהוד ברק, וביקש כי יש לנסות לפתור את המשבר למען כלכלה טובה של המדינות. ברק חייך והשיב לו - כי מבחינתו היה פותר את הבעיה מזמן ואף היה מתנצל בשם כולם לשם כך.

ורטהימר אמר כי הוא מקווה שהיחסים המדיניים בין טורקיה לישראל ישובו לקדמותם למען דור העתיד של האזור, וכי הוא מבטיח להרחיב את גן התעשייה המצליח בטורקיה.

מנשה כרמון, יו"ר מועצת העסקים ישראל-טורקיה, אמר כי בדרך כלל היה אירוע זה מתקיים בבית השגריר הטורקי בישראל, אך בשנתיים האחרונות מאז תחילת המתיחות בין שתי המדינות מתקיים הטקס במקום אחר.

לדברי כרמון, ההתפתחות של השנים האחרונות הביאה לפניות רבות מאוד אל מועצת העסקים ישראל-טורקיה ולשיתופי פעולה בין חברות טורקיות לישראליות שהועברו על ידי התאחדות התעשיינים של טורקיה (TOBB).

כל זאת, על רקע עליית היקף הסחר בין המדינות חרף המתיחות המדינית ביניהן. ההצעות הגיעו ממגוון תחומים בהם: מזון, סלולר, אלקטרוניקה, טקסטיל, תובלה, אריזה, הדפסה, זכוכית ופלסטיק, מיזמים משותפים ושיתוף פעולה טכנולוגי. הסחר בין ישראל לטורקיה ב-2011 עלה לכ-4 מיליארד דולר. היצוא לטורקיה עלה ב-34% לעומת 2010 והגיע לכ-1.8 מיליארד דולר. היבוא מטורקיה עלה ב-22% בלמעלה מ-2 מיליארד דולר.

איזור התעשיה טכנופארק (GOSB Teknopark) באזור התעשייה גבזה שבטורקיה נמצא בבעלות משותפת של ורטהימר ומינהלת האזור, והוקם בהשקעה של 10 מיליון דולר על פי "מודל תפן". ה"טכנופארק" הינו אחד מ-6 גני תעשייה מצליחים שהקים ורטהימר, מתוכם 4 בגליל: תפן, תל חי, לבון ודלתון, אחד בעומר שבנגב ואחד בגבזה.

אזור התעשייה גבזה משתרע על שטח של 16 אלף דונם, נמצא כיום בתפוסה מלאה של 102 חברות היי טק וחברות יצרניות, ומעסיק מעל 1,200 עובדים. הפארק כולל בניין מרכזי בן 2 קומות על שטח של 2,500 מ"ר, שלושה מבני תעשייה, שכל אחד מהם משתרע על שטח של 1,600 מ"ר, וכן שלושה מבנים רב תכליתיים בגובה שלוש קומות המשתרעים על שטח של 4,000 מ"ר.

באירוע שהתקיים בגן התעשייה תפן השתתפו בכירים במשרד התעשייה והמסחר, משרד החוץ, מכון היצוא, ראשי ראשויות, מנכ"ל קק"ל, מנהלי חברות ותעשייינים, פרופ' ממכללת תל חי, מכללת אורט בראודה, והטכניון. מטורקיה נכחו בטכס מר אמרה אקסן - מנכ"ל GOSB, חברי הועד המנהל של GOSB, נשיא לשכת המסחר האזורית ובעלי חברות ומפעלים מהטקנופארק.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker