מכון היצוא: היצוא הישראלי יתמקד באסיה ובדרום אמריקה

ארה"ב, בריטניה וסין הם יעדי היצוא המובילים ששומרים על מיקומם הגבוה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

מרכז הכובד של היצוא הישראלי עובר מאירופה השקועה במשבר לכלכלות הצומחות באסיה ובדרום אמריקה - כך אמר היום יו"ר מכון היצוא, רמזי גבאי עם פרסום נתוני היצוא לשלושת הרבעונים הראשונים של 2012.

על פי המחלקה הכלכלית במכון היצוא בראשות שאולי כצנלסון, בחודשים ינואר - ספטמבר 2012 הסתכם יצוא הסחורות ללא יהלומים בכ 34.3 מיליארד דולר, ירידה דולרית של כ-4% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד (ירידה שהתקזזה ביצוא השירותים  שעלה בכ-7% בתקופה זו). בתקופה זו חלו שינויים בדירוג עשרת יעדי היצוא המובילים של ישראל: הודו עלתה מהמקום התשיעי למקום השביעי, ברזיל עלתה מהמקום השניים עשר למקום התשיעי וספרד ירדה מהמקום העשירי למקום השניים עשר.

צילום: לם וליץ סטודיו

בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הסתכם יצוא הסחורות לארה"ב בהיקף של 8.1 מיליארד דולר המהווים ירידה של כ 11% לעומת תקופה מקבילה אשתקד. למרות הירידה ארה"ב היא עדיין היעד המרכזי של יצוא הסחורות הישראלי. במכון היצוא מציינים כי הירידה ביצוא התרופות הינה הגורם העיקרי שהשפיע על נתוני היצוא לארה"ב בתקופה זו. בנטרול ענף התרופות נרשמת עלייה קלה של כ-2% ביצוא לארה"ב.

הודו שדורגה במקום התשיעי בתקופה מקבילה אשתקד מתחילה לחזור למקומות הגבוהים יותר בהם היתה בעבר, ועלתה למקום השביעי עם היקף יצוא של כ-1.1 מיליארד דולר המהווים עלייה של כ-13% לעומת תקופה מקבילה אשתקד. הודו הינה יעד היצוא השני של ישראל באסיה. במכון היצוא מציינים כי ענפי היצוא המובילים להודו הם מינרלים, כימיקליים ומוצרים ביטחוניים המאופיינים בתנודתיות רבה.

ברזיל שדורגה במקום ה-12 בתקופה מקבילה אשתקד, נכנסת לעשרת יעדי היצוא המובילים תוך זינוק למקום התשיעי. סך היצוא לברזיל בחודשים אלו הסתכם בכ-900 מיליון דולר המהווים גידול של כ 28% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. במכון היצוא מציינים כי עיקר הגידול נובע מהעלייה החדה בשיעור של כ-70% ביצוא המינרלים לשוק זה אשר הסתכם בכ-345 מיליון דולר.

איטליה סוגרת את העשירייה הראשונה לאחר ירידה של שני דירוגים מהמקום השמיני. סך היצוא לאיטליה הסתכם בכ-880 מיליון דולר המהווים ירידה של כ-15% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד.

ספרד שבמשך שלוש השנים האחרונות דורגה בין עשרת יעדי היצוא המובילים נדחקת למקום ה 12. עם היקף יצוא של כ-750 מיליון דולר, ללא שינוי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

במכון היצוא מציינים כי ביתר דרוגי היצוא (במקום שני עד שישי) לא חלו שינויים. בתוך כך מדורגת בריטניה במקום השני עם היקף יצוא של כ-2.1 מיליארד דולר המהווים עלייה של כ-10% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. גידול חד ביצוא התרופות הוא הגורם הדומיננטי אשר קיבע את בריטניה בשנה האחרונה כיעד היצוא השני בחשיבותו של ישראל בעולם וכיעד היצוא הגדול ביותר באירופה.

במקום השלישי מדורגת סין, יעד היצוא הגדול ביותר של ישראל באסיה עם היקף יצוא של כ 2 מיליארד דולר המהווים עלייה של כ 18% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. במכון היצוא מציינים כי אם כוללים את היצוא הישראלי להונג קונג, ניצבת סין במקום השני מבין יעדי היצוא של ישראל עם היקף של כ 2.4 מיליארד דולר.

במקום הרביעי מדורגת הולנד עם היקף יצוא של כ-1.7 מיליארד דולר המהווים גידול של כ-4% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד.

במקום החמישי מדורגת גרמניה עם היקף יצוא של כ-1.2 מיליארד דולר המהווים ירידה של כ- בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. במכון היצוא מציינים כי למרות שגרמניה שומרת על יציבות ביעדי היצוא מגמת הירידה ביצוא לשוק זה מדאיגה שכן היצוא לגרמניה מאופיין ברמת ביזור גבווה של ענפי היצוא ללא ענף יצוא או חברה דומיננטיים המשפיעים באופן משמעותי על היצוא לשוק זה.

במקום הששי מדורגת טורקיה. סך היצוא לטורקיה בחודשים ינואר - ספטמבר הסתכם בכ-1.1 מיליארד דולר המהווים ירידה בשיעור של כ-26% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. למרות הירידה החדה ביצוא לטורקיה היא נותרה יעד הייצוא הששי בגודלו בדומה לתקופה מקבילה אשתקד. במכון היצוא מציינים כי ענף הייצוא העיקרי לטורקיה הינו ענף הכימיקלים וזיקוק נפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker