"עמוד ענן" |

"הפגיעה בתעשייה הקיבוצית בדרום תגיע ל-90 מ' ש'"

כך מעריכים ב-BDO זיו האפט ■ היקף הנזק לחקלאי הקיבוצים והמושבים בדרום צפוי להגיע לכ-165 מיליון שקל

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

מפעלי התעשייה הקיבוצית בדרום הארץ ובנגב, צפויים לסבול מירידה של כ-15% ביצוא התעשייתי (90 מיליון שקל), כך מעריכה חברת היועצים ורוה"ח BDO זיו האפט. ראש מגזר התיישבות בחברה דורון שטיין, אמר כי הנזקים ליצוא יהיו בנוסף לירידה של קרוב ל-25% ביצוא מזון ופלסטיקה ושל 15% בחשמל ואלקטרוניקה כתוצאה מהאטה באירופה.

עוד אמר שטיין כי האטה הצפויה ביצוא מפעלי הקיבוצים עשויה להימשך עד יולי 2013. הנתונים שנמסרו מניחים שהלחימה תימשך מספר ימים נוספים. לדברי שטיין, עיקר הנזק ליצוא הוא מביטול הזמנות לקוחות באירופה, ארה"ב ומזרח אירופה: "הלקוחות במדינות היעד ליצוא הישראלי מבצעים הסבת ההזמנות 'למדינות יציבות יותר', אינם מתעניינים 'בצדקת' הלחימה בדרום, ועניינם הוא לקים רצף אספקה".

בסוגיית היצוא החקלאי מהדרום והנגב, היא מיידית ובאה לידי ביטוי בחיסול עונה שלמה של מאמצים להעמיד ללקוחותיה באירופה תוצרת מצטיינות. היקף הנזק לחקלאי הקיבוצים והמושבים בדרום צפוי להגיע לכ-165 מיליון שקל: "הפגיעה בחקלאות תהיה כפולה, אובדן השקעות של עונה שלמה בגידולי החקלאות ליצוא ואובדן הכנסות בהיקף עשרות מיליוני שקלים מהתמורה לתוצרת בשווקי היצוא. הפגיעה ביצוא תורגש גם ברבעונים הבאים, אף עם הלוחמה תסתיים בגלל נטיית הלקוחות לפנות ליצרנים שיכולים להבטיח אספקה סדירה של תוצרת".

צילום: אביגדור כלפה

נזקי התעשייה הקיבוצית יגיעו לרבע מיליארד שקל אם הלחימה תימשך חודש שלם, כך הזהיר מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית אודי אורנשטיין. הנזק מתחלק למיליון שקלים ביום, עלות שכרם של 2,000 עובדי המפעלים שלא מגיעים לעבודתם ולכמה מיליוני שקלים ביום בשל הפסקת הייצור השוטף במפעלים.

לפי התחשיב שמסר אורנשטיין, עלות השכר במפעלים המושבתים בחלקם או בשלמותם מגיע ל-500 שקל ליום (ממוצע) לעובד ואובדן המכירות לעובד מגיע ל-4,200 שקל ליום. עוד אמר כי אובדן ההכנסה ממכירות לא עשוי לעלות על 8.4 מיליון שקל ליום, מפני שבמפעלים שהוגדרו חיוניים למשק, העבודה נמשכת. למפעלי התעשייה הקיבוצית בדרום הארץ ובנגב משקל רב מאוד בכלל התעשייה באזורים אלה ובמיוחד בתעשייה לעיבוד מוצרי מזון.

אסם הירקות של המדינה בסכנה

דרום הארץ הוא אסם הירקות של מדינת ישראל (חבל אשכול, שער הנגב, שדות נגב ועוד). כדי לאפשר אספקת ירקות לשווקים ועצירת התייקרות תלולה של הירקות, משרד החקלאות החל לקיים מגעים עם משרדי הביטחון והתמ"ת, על מנת לקבוע רשימה של חקלאיים שיוגדרו חיוניים, על מנת שפיקוד העוקף יתיר להם להגיע לחממות לעונת קטיף הירקות הנמצאת בשיאה בחודש זה, כך נמסר ממשרד החקלאות.

לפי נתוני המשרד, במושבי הדרום ובמקצת מהקיבוצים יש 11 אלף דונם של חממות לגידול עגבניות, כולל צ'רי, 4 אלפי דונם חממות פלפל, אלפיים דונם חממות לצמחי תבלין, 5.5 אלפים דונם חממות פרחים שכולן מייעדות את תוצרתן ליצוא. בנוסף מגדלים החקלאים בשטחים פתוחים 60 אלף דונם תפוחי אדמה, מחציתם ליצוא, 20 אלף דונם גזר, 3 אלפי דונם בטטות ו-10 אלפי דונם צנונית, מחציתן ליצוא.

טיל גראד שפגע לאחרונה במערכת החשמל של מושב עמיעוז, השולטת על מערכות ממוחשבות להשקיית אלפי דונם תפוחי אדמה, גרם להתייבשותם 4,000 דונם תפוחי אדמה. מאחר שעונת קטיף הירקות כבר החלה, מיום ה' שעבר החקלאים לא מבצעים טיפולים וריסוסים וקיימת סכמה שמזיקים ומחלות ייתקפו את השטחים ויבולי עונה חקלאית שלמה בדרום הארץ יאבדו כליל.

"הירקות יתייקרו"

עלייה צפויה במחירי הירקות עקב הקשיים באיסוף התוצרת תחת אש. לדברי דרור תנורי מנכ"ל מפעלי חבל מעון, אמר כי הקפאת העבודות תיצור מחסור בשווקים בשל סוחרים זריזים שיינצלו את המחסור לייקר התוצרת.

מנכ"ל ארגון מגדלי פירות אילן אשל אמר כי הנזק למגדלי הפרי הוא בסגירת המעברים לעזה, המשמשת את חקלאי ישראל לוויסות מחירים הפירות בשווקים. אשל אמר כי כמויות גדולות של רימונים, בננות, תפוחים ואגסים שתקועות במעברים ומחכות לאישור להיכנס לעזה.

עוד מסתמן מחסור בביצים גדולות. התרנגולות הן עופות רגישים, והפיצוצים מלחיצים אותן והתוצאה שהן מטילות ביצים קטנות יותר. ועשוי להיווצר בביצים גדולות מסוג XL. מזכיר ארגון מגלדי עופות מטי אלקבץ, מסר שבאחד מלולי הדרום מתו 5,000 תרנגולות בשל הפסקת החשמל בלול.

מנכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום וילן מסר כי בטווח של עד 50 ק"מ מהרצועה מורגשת ירידה בתנובת החלב אבל אין בשלב זה חשש למחסור.

מזכיר ארגון מגדלי הפרחים חיים חדד, מסר כי תקיפות החמאס את ישובי הדרום והנגב, פגעו קשה בשגרת חיי מגדלי הפרחים בדרום ובנגב, כל זאת בתוספת המחסור הכרוני בעובדים, פגעו קשות ביכולתו של הענף לעמוד בהזמנות ליצוא לקראת לחג המולד שהגיעו השנה ל-200 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker