לפי נתוני הלמ"ס - אנחנו במדרון

תהיה שנה מאוד לא פשוטה למשק הלאומי ולאזרח הממוצע

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

המשק בהאטה, אין ספק. כמעט כל נתון כלכלי חדש מצביע על הכיוון, למטה. מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר היה שלילי (0.2%-), ומדד ספטמבר שלפניו היה אפסי (0.0%), מכיוון שכוח הקנייה של הציבור הרחב נמצא בנסיגה. המחירים עולים, השכר לא זז, הציבור חושש מהעתיד ושומר על הכסף בכיס.

בנק ישראל הוריד בסוף אוקטובר את הריבית במשק ברבע אחוז ל-2.0% כדי לסייע לצמיחת המשק ולתעסוקה. כל החזאים מדברים על התגברות האבטלה בחודשים הקרובים. אתמול הגיעה החותמת הרשמית לנסיגה במשק: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה כי התוצר המקומי הגולמי של המשק, או בקיצור הצמיחה, גדל ברבעון השלישי של 2011 ב-2.9% בלבד. זו הצמיחה הנמוכה ביותר ברבעון זה שלוש שנים ושלושה חודשים, מאז הרבעון השני של 2009.

שוק מחנה יהודהצילום: אייל ורשבסקי

ולחשוב שלא מזמן, רק ברבעון האחרון של 2010, לפני פחות משנתיים, היתה בישראל צמיחה של 7.2% - מספר חלומי במושגים של היום. כשהמשק צומח פחות למדינה יש פחות הכנסות ממסים, וכשיש פחות מסים, יש פחות כסף לחינוך, לבריאות, לרווחה, לכבישים וביטחון.

צריך להסתכל בנתונים שפירסמה אתמול הלמ"ס ולהבין שאנחנו במדרון. יצוא הסחורות והשירותים, אחד ממנועי הצמיחה החשובים ביותר של המשק, ירד ברבעון השלישי של השנה ב-5.4% (כל הנתונים במונחים שנתיים), לאחר עלייה של 18.0% ברבעון הקודם. יצוא השירותים, הכולל בין השאר שירותי תוכנה ותיירות, נתון שבמשך כל השנים האחרונות פינק אותנו עם נתונים גבוהים, רשם ברבעון האחרון ירידה מדאיגה מאוד של 16.3%. ועם לא די בכך, גם ההשקעה בנכסים קבועים ירדה ברבעון השלישי ב-8.9%.

לרוע המצב, לא רואים כרגע כל אור בקצה המנהרה. להפך, סביר להניח כי 2013 תהיה שנה מאוד לא פשוטה למשק הלאומי ולאזרח הממוצע. כל הסימנים מראים כי צמיחת המשק ברבעון האחרון של 2012 תהיה נמוכה מהצמיחה הנמוכה של הרבעון השלישי, וכי גרף הצמיחה ימשיך לנוע כלפי מטה גם ב-2013.

קרן המטבע העולמית ממשיכה, מדי כמה חודשים, לעדכן כלפי מטה את נתוני הצמיחה בעולם המפותח, וגם את נתוני הסחר, ולישראל כמדינה שהכלכלה שלה מוטת יצוא, ושהסחר שלה הוא ברובו עם העולם המפותח, הנתונים האלה אינם מבשרים טובות. וזה לא הכול. בצנרת מחכות לציבור הרחב שתי בשורות קשות: נטל המס ב-2013 יגדל ב-14.4 מיליארד שקל, לפי החלטת הממשלה מהקיץ (חלק מגזרות המס, כמו העלאת המע"מ ב-1.0% והגדלת המס על סיגריות ובירה, כבר הופעלו באמצע 2012), ותקציב 2013, כשיאושר על ידי הממשלה שתיבחר ב-22 בינואר 2013- יקוצץ בצד ההוצאות ב-13-15 מיליארד שקל לפחות, שכן המספרים הנ"ל לא כוללים את עלות עמוד ענן. כלומר, פחות שירותים, עם הכנסות (שכר, ביטוח לאומי, הקלות מס) נמוכות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker