פסיקה עקרונית במחוזי: החקלאים ישלמו היטלים של עד 0.8% מהפדיון

בית המשפט דחה תביעה ייצוגית כנגד מועצת הצמחים להחזיר למגדלי פירות היטלים ב-28 מיליון שקל

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז אסתר שטרמר, דחתה מכל וכל תביעה ייצוגית שהגיש מגדל הפירות דרור מזרחי כנגד מועצת הצמחים, להשיב למגדלים 28 מיליון שקל, שנגבו מהם לטענתו שלא כחוק. המבקש, שיוצג בתיק בידי עו"ד דפנה הולץ לכנר, טען שהגבייה הפכה לבלתי חוקית, לאחר שסעיף 8 בתיקון לחוק מועצות הייצור החקלאיות אסר על הנתבעת לגבות היטלים.

השופטת שטרמר דחתה, כאמור, את התביעה וכתבה בהחלטתה, כי שקילת טיעוני המבקש למול טיעוני המשיבה מועצת הצמחים, מחייבים את בית המשפט לדחות את התובענה וזאת מהטעם הפשוט שהתובע לא הוכיח שהוא אוחז בעילה אישית - שהיא תנאי הכרחי להגשת תובענה ייצוגית. עוד פסקה השופטת כי מועצת הצמחים עמדה בתנאים הקבועים בחוק מועצות הייצור, המגדירים את גובה ההיטל לגבייה מהחקלאי, עד 0.8% מהפדיון. מועצות הייצור החקלאיות הן גופים סטטוטוריים.

צילום: עופר וקנין

השופטת שטרמר העירה בהחלטתה, כי לפני כ-3 שנים דחה בית המשפט העליון טענות דומות, שנטענו בעתירה לבג"צ שהגישו מגדלי פירות, שטענו להעדר סמכות של מועצת הצמחים לגבות מהם היטלים. יצוין כי דחיית התביעה הייצוגית, מהווה דחייה שלישית של טיעונים לאי חוקיות ההיטלים וגם בית משפט השלום דחה בעבר טענות דומות.

מנכ"ל מועצת הצמחים צבי אלון, אמר לאחר הכרעת הדין, כי הוא מקווה שההחלטה תצמצם את מספר החקלאים הנמנעים מלשלם היטלים ומעגל המשלמים יורחב, כך שניתן יהיה לצמצם את גובה ההיטלים. עוד אמר אלון, כי על רקע החלטת בית המשפט, תאפשר המועצה למגדלי תוצרת שלא שילמו את ההיטלים להסדיר את חובם, לפני נקיטת הליכים משפטיים לגבייתם. התובע חויב בתשלום של 20 אלף שקל הוצאות משפט. למועצת הצמחים טענו עוה"ד שול פלס ורונן כהן.

גורמים מקרב מגדלי הפירות אמרו, כי בכוונתם להגיש לכנסת בקשה לשינוי חוק מועצות הייצור החקלאיות, כדי למנוע ממנה לגבות היטלים המיועדים בעיקר לממן את שכרם של עובדי המועצה, שהיא גוף אנכרוניסטי ומיותר שעבר זמנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker